عوارض بوتاکس بعد از چند سال

زمان برای مطالعه: 9 دقیقه

عوارض بوتاکس بعد از چند سال ممکن است در برخی افراد ایجاد شود که این عوارض بیشتر در اثر تزریق بیش ازحد بوتاکس به وجود می‌آید. با توجه به این که بوتاکس، خواص درمانی شگفت‌آوری در زیبایی و درمان برخی از بیماری‌ها از جمله میگرن دارد اما اگر در مصرف این دارو زیاده‌روی شود فرد را دچار عوارض جدی خواهد کرد.

اگر این سؤال در ذهن شما ایجاد شده است که عوارض بوتاکس در دراز مدت چیست و چه تأثیر مخربی در سلامت افراد دارد، فقط کافی است تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا با عوارض خطرناک بوتاکس آشنا شوید و تزریق آن را بی‌رویه انجام ندهید.

عوارض بوتاکس در دراز مدت

بوتاکس چیست؟

سم بوتولینوم (بوتاکس) ابزاری برای بسیاری از جراحان پلاستیک و متخصصین زیبایی برای خلاص شدن از شر چین و چروک صورت با افزایش سن است. اگر بوتاکس بیش از حد استفاده شود یا مورد سوء استفاده قرار گیرد اثرات طولانی‌مدت منفی دارد. این عوارض شامل اعصاب و ماهیچه‌های ضعیف می‌شود که می‌توانند در طول زمان از بین بروند.

بوتاکس، پروتئینی است که از سم بوتولینوم ساخته شده است که باکتری کلستریدیوم بوتولینوم آن را تولید می‌کند. تزریق بوتاکس دارای دو کاربرد زیبایی و درمانی است.

عملکرد بوتاکس به این صورت است که با تزریق دارویی که از سم بوتولونیوم نوع A ساخته شده باعث اختلال در اعصاب حرکتی و فلج شدن عضلات به صورت موقتی می‌شود. این موضوع ممکن است برای شما ترسناک به نظر برسد اما این سم زمانی خطرناک است که وارد گردش خون شود ولی در این روش فقط به صورت موضعی استفاده می‌شود.

عوارض بوتاکس در دراز مدت

بوتاکس در دوزهای هنگفت زندگی را تهدید می‌کند. با این حال، دوزهای کوچکی که در طول تزریق بوتاکس تجویز می‌شود، آن را نسبتاً ایمن می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که شرکت‌کنندگان تنها در تزریق دهم یا یازدهم پس از تزریق قبلی بدون عارضه از اثرات سمی رنج می‌بردند.

در ادامه به عوارض تزریق بوتاکس بعد از چند سال اشاره شده است که این عوارض، بیشتر افرادی را درگیر می‌کند که بیش از حد مجاز در طول سال یا در روند درمان بوتاکس تزریق کنند و پس از گذشت چندین سال از ترزیق بوتاکس دچار یکسری عوارض خواهند شد.

عوارض بوتاکس در طولانی‌مدت
تغییرات عصبی و عضلانی
تغییر رنگ پوست
ضعف عمومی بدن
دشواری در تنفس و بلع
مشکلات بینایی

تغییرات عصبی عضلانی

بوتاکس برای مدت طولانی بر فعالیت اعصاب و عضلات تأثیر می‌گذارد که باعث می‌شود نازک شدن و ضعیف شدن عضله (آتروفی) به وجود آید زیرا بوتاکس به‌طور موقت ارتباط بین عضله و اعصاب را محدود می‌کند و ظرفیت تولید تنش عضله را از بین می‌برد.

بوتاکس همچنین به‌طور غیرمستقیم باعث می‌شود استخوان‌ها تراکم خود را به آرامی از دست بدهند و خطر شکستگی را افزایش می‌دهد.

ضعف عمومی بدن

افراد مبتلا به بیماری‌های عصبی مانند فلج بل (فلج صورت)، فلج مغزی و عقب‌ماندگی ذهنی اغلب از ترشح بیش از حد آب دهان رنج می‌برند. یکی از راه‌های درمان آن استفاده از بوتاکس است. هنگامی که بوتاکس را به غدد بزاقی تزریق می‌کنید، ترشح آب دهان را کاهش می‌دهد اما بدن شما را نیز ضعیف می‌کند.

مشکلات بینایی

عوارض جانبی موقت تزریق بوتاکس در اطراف چشم شامل درد، افتادگی پلک و برآمدگی چربی است. همچنین برخی از عوارض جانبی بالقوه مانند کبودی، ضعف عضلانی و کبودی وجود دارد.

تغییر رنگ پوست

تزریق بوتاکس ممکن است منجر به رنگدانه شدن پوست یا حتی ظاهر ناهموار شود. اگر از قبل پوست نازکی دارید، ممکن است بیشتر در معرض این مشکل باشید. به این دلیل که توزیع نابرابر سم اغلب منبع تغییر رنگ و بافت‌های مواج است.

اگر بوتاکس را نزد یک پزشک غیرمتخصص و بی‌تجربه تزریق کنید و پزشک این مهارت را نداشته باشد که این دارو به‌طور یکنواخت در نواحی تحت درمان تزریق کند، ماهیچه‌های زیر پوست به طور ناهموار خم می‌شوند.

دشواری در تنفس و بلع

بوتاکس می‌تواند مشکل در تنفس و بلع (دیسفاژی) را درمان کند. با این حال، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تائید می‌کند که تزریق بوتاکس می‌تواند باعث مشکلات تنفسی و بلع شود و فرد دچار این عارضه ساعت‌ها، روزها یا هفته‌ها پس از تزریق شود.

 

عوارض بوتاکس در صورت استفاده بیش از حد

عوارض بلند مدت بوتاکس

داده‌های تحقیقاتی نشان می‌دهد که در صورت استفاده صحیح، احتمال عوارض طولانی‌مدت بوتاکس، حتی در موارد تزریق چندگانه، کم است اما اگر درصد کمی از افرادی که تعداد دفعات زیادی تزریق بوتاکس دریافت کرده‌اند را مشاهده نمایید، می‌توانید چیزی به نام «صورت ماسک» یا چهره غیرطبیعی یا مصنوعی را در چهره آن‌ها ببینید.

این وضعیتی است که در آن شما تغییرات دائمی در صورت خود دارید به این صورت که چهره‌ای بی‌بیان و ماسک مانند دارید و در صورت تغییر بیش از حد و غیرمجاز دچار ظاهری غیرطبیعی خواهید شد.

عوارض جانبی جدی اما نادر بوتاکس عبارتند از:

 • تاری یا دوبینی
 • عدم تقارن صورت
 • از دست دادن کنترل عضلات صورت
 • مشکلات تنفسی
 • صدای خشن

همچنین ممکن است با خشکی چشم، کراتیت نقطه‌ای سطحی یا پتوز پلک مواجه شوید. کراتیت نقطه‌ای سطحی وضعیتی است که در اثر مرگ گروه‌های کوچکی از سلول‌های سطح قرنیه ایجاد می‌شود و منجر به قرمزی و آبریزش چشم‌هایی می‌شود که به نور حساس هستند.

پتوز پلک معمولاً در صورتی ایجاد می‌شود که تزریق بوتاکس روی یا زیر قسمت میانی ابرو انجام شود، جایی که سم به عضله بالابرنده پلک بالایی نفوذ می‌کند.

عوارض بوتاکس در دراز مدت نی نی سایت

انواع کاربردهای بوتاکس

ظهور بوتاکس تقریباً حوزه “ضد پیری” یا “جوان‌سازی” را متحول کرده است. به سادگی با تزریق این ماده توسط سرنگ‌های ظریف و مخصوص، خطوط ظریف و چین و چروک‌های عمیق را پاک کنید تا ظاهری صاف و جوان‌تر از سن واقعی خود داشته باشید.

در واقع بوتاکس یک نوع تعدیل‌کننده عصبی تزریقی است که به‌طور موقت عضلات را ضعیف یا فلج می‌کند. بوتاکس نیز به نوعی عبارت فراگیر برای تعدیل‌کننده‌های عصبی تبدیل شده است. برخی از کاربردهای بوتاکس در حوزه پزشکی و زیبایی عبارتند از:

 • رفع خط اخم
 • برطرف نمودن چین و چروک پیشانی
 • درمان میگرن
 • لیفت بینی
 • بالا بردن و لیفت ابروها
 • درمان تعریق بیش ازحد
 • درمان واژینیسموس
 • و…

مزایای تزریق بوتاکس بعد از چند سال

همه ما با نتایج کوتاه‌مدت شگفت‌انگیز آشنا هستیم، اما آیا تا به حال در مورد اثرات طولانی‌مدت بوتاکس و سایر تعدیل‌کننده‌های عصبی کنجکاو شده‌اید؟ در آینده، ما در حال غوطه‌ور شدن به نکات مثبت و منفی بالقوه هستیم.

تعدیل‌کننده‌های عصبی ظاهر چین و چروک‌های موجود را صاف می‌کنند، اما این ماده تزریقی فواید بلندمدت قابل‌توجهی نیز دارند که در ادامه به آن‌ها پرداخته شده است.

به جلوگیری از چین و چروک‌های آینده کمک می‌کند

همراه با صاف کردن خطوط موجود، بوتاکس ممکن است به جلوگیری از ایجاد چین و چروک‌های جدید کمک کند. به‌طور خلاصه، دو نوع چین و چروک وجود دارد که عبارتند از:

چین و چروک پویا: که فقط در حالت ایجاد حالت چهره قابل مشاهده است

چین و چروک‌های ساکن: این نوع چین و چروک‌ها، همیشه وجود دارند.

در واقع چروک‌های پویا، در نتیجه انقباضات مکرر عضلانی، به مرور زمان به چروک‌های ایستا تبدیل می‌شوند، به ویژه پس از این که پوست شروع به از دست دادن خاصیت ارتجاعی خود به دلیل مواردی مانند قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید بدون محافظت می‌کند

اگر شما استفاده از بوتاکس را در سنین خیلی زودتر شروع کنید، به ‌طور چشمگیری پیشرفت به سمت چین و چروک‌های ساکن در ناحیه تحت درمان را کاهش می‌دهد.

دوزهای تزریق شما ممکن است کاهش یابد

یکی دیگر از مزایای طولانی مدت بوتاکس و سایر تعدیل‌کننده‌های عصبی این است که با استفاده مداوم، ممکن است متوجه شوید که به بازدیدهای کمتر و دوزهای کمتری نیاز دارید. این به این دلیل است که عضله ضعیف شده است و کمتر مستعد چین و چروک است.

سردرد را به حداقل برساند

برای برخی، یکی از نشانه‌هایی که بوتاکس آن‌ها از بین می‌رود، زمانی است که سردرد می‌گیرند یا متوجه تنش بیشتر در صورت خود می‌شوند. از آنجایی که تعدیل‌کننده‌های عصبی عضلات صورت شما را شل می‌کنند، می‌توانند به جلوگیری از گرفتگی، سردرد و حتی میگرن کمک کنند.

در واقع، بوتاکس برای درمان میگرن مزمن تأیید شده است و نشان داده است که دفعات و شدت میگرن را در برخی افراد کاهش می‌دهد. با استفاده مداوم، ممکن است از سردردهای دردناک تسکین پیدا کنید.

چرا بوتاکس نکنیم

عوارض خطرناک بوتاکس

بوتاکس یا تعدیل‌کننده‌های عصبی بیش از 20 سال است که به‌طور عمیق مورد مطالعه قرار گرفته‌اند و برای استفاده مداوم ایمن در نظر گرفته می‌شوند. به این ترتیب، اثرات منفی طولانی‌مدت بوتاکس، بسیار کم است و اثرات منفی کوتاه‌مدت محتمل‌تر است.

این اثرات کوتاه‌مدت یا نتیجه مهارت‌های ضعیف تزریق (تزریق توسط پزشک غیرمتخصص)، عدم رعایت مراقبت‌های پس تزریق یا در موارد نادر یک واکنش آلرژیک است. از آنجایی که بوتاکس و سایر تعدیل‌کننده‌های عصبی موقتی هستند به این معنی که در عرض سه تا شش ماه از بین می‌روند این اثرات کوتاه‌مدت نیز از بین خواهند رفت.

همه آنچه گفته شد، مهم است که به چند مورد از اثرات بالقوه درازمدت توجه داشته باشید که ممکن است به عنوان مثبت تلقی نشوند و جزء معایب بوتاکس در نظر گرفته شوند.

استفاده طولانی‌مدت بیش از حد از بوتاکس می‌تواند با عوارض جانبی متعددی همراه باشد. یکی از اثراتی که ممکن است مثبت تلقی شود این است که پوست شما ظاهر صاف خود را حتی پس از توقف استفاده از بوتاکس حفظ می‌کند.

عوارض جانبی منفی استفاده بیش از حد طولانی‌مدت از بوتاکس ممکن است شامل ضعف عضلانی باشد زیرا عضلات صورت درگیر با استفاده از بوتاکس به آرامی توانایی خود را برای عملکرد طبیعی از دست می‌دهند. اگر همین عضلات منجر به ایجاد خطوط و چین و چروک‌های برجسته شوند، این ممکن است مثبت تلقی شود.

استفاده عاقلانه و دقیق از بوتاکس که توسط یک پزشک متخصص و با تجربه انجام شود، احتمال بروز این عوارض را به حداقل می‌رساند. به طور خاص، مهم است که سعی نکنید تک‌تک خطوط ریز را از بین ببرید، انجام این کار نه تنها می‌تواند به نتایج غیرطبیعی چشمگیری منجر شود بلکه احتمال ایجاد ضعف عضلانی طولانی‌مدت را نیز به شدت افزایش می‌دهد.

عوارض خطرناک بوتاکس

اثرات طولانی‌مدت پس از قطع بوتاکس

برخی ابراز نگرانی می‌کنند که توقف بوتاکس پس از چندین سال استفاده از آن می‌تواند مشکلات دیگری را ایجاد کند. ما معتقد نیستیم که چنین باشد، به ویژه اگر تصمیم به توقف استفاده از بوتاکس داشته باشید، نه تنها صورت شما پیرتر به نظر نمی‌رسد، بلکه انتظار می‌رود بسیاری از مزایای ناشی از استفاده طولانی‌مدت بوتاکس حتی پس از توقف نیز باقی بماند.

در نهایت می‌توان گفت: جدای از استفاده بیش از حد، به نظر نمی‌رسد استفاده طولانی‌مدت از بوتاکس با سایر عوارض جانبی منفی همراه باشد. مطمئناً بسیار توصیه می‌شود که یک پزشک آموزش دیده و دارای گواهی پزشکی را انتخاب کنید که بتواند تاریخچه پزشکی شما و هر بیماری پزشکی را که از آن رنج می‌برید تجزیه و تحلیل کند، هر دو به منظور تأیید این که شما از شرایطی که ممکن است اثربخشی را کاهش دهد، رنج نمی‌برید. بوتاکس و همچنین به دقت دوز و تکنیک‌های بوتاکس را با نیازهای خاص خود تنظیم کنید.

4.5/5 (2 نظر)
Avatar

دکتر پارسا نوایی

مجموعه کلینیک‌های سینایار با مدیریت دکتر پارسا نوایی (عضو انجمن بین‌المللی کاشت مو و ابرو) با چند شعبه در شهرهای اصفهان، کیش و مسقط (کشور عمان) به صورت تخصصی در زمینه پوست، مو و زیبایی فعالیت دارند. مجموعه سینایار با پشتوانه اعتماد مراجعین و تجربه بیش از یک دهه فعالیت در این زمینه و ارتقا مستمر کیفیت خدمات ارائه شده، شرکت در کنگره‌ها و همایش‌های بین‌المللی و استفاده از به‌روزترین تجهیزات و دستگاه‌ها به همراه پرسنل حرفه‌ای و آموزش دیده توانسته به رضایت حداکثری مراجعین داخلی و خارجی دست پیدا کند و توان رقابت بالایی با دیگر مراکز داخلی و خارجی را داشته باشد.

مقالات مرتبط

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجموعه کلینیک‌های سینایار در حال حاضر در شهرهای اصفهان، کیش و مسقط (کشور عمان) دایر می‌باشند و به صورت تخصصی در زمینه پوست، مو و زیبایی فعالیت دارند

ساعات کاری کلینیک
شنبه تا چهارشنبه 8 الی 18
پنج‌شنبه: 8 الی 12