آیا بوتاکس باعث خشکی چشم می‌شود؟

زمان برای مطالعه: 10 دقیقه

خشکی چشم بعد از تزریق بوتاکس ممکن است در برخی از افراد که از بوتاکس برای از بین بردن خطوط و چین‌وچروک اطراف چشم استفاده می‌کنند، اتفاق بیفتد. به همین دلیل بیشتر افرادی که قصد جوان‌سازی دور چشم با تزریق بوتاکس را دارند نگران این موضوع هستند و این سؤال در ذهن آن‌ها ایجاد شده است که آیا بوتاکس باعث خشکی چشم می‌شود؟ و آیا استفاده از بوتاکس برای رفع خطوط پنجه کلاغی دور چشم باعث آسیب به چشم می‌شود یا خیر.

برای دریافت پاسخ این سؤالات و همچنین اطلاع از تأثیر تزریق بوتاکس به اطراف چشم و نحوه درمان خشکی چشم بعد از بوتاکس فقط کافی است تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید و در صورت هرگونه سؤال در این زمینه می‌توانید با کارشناسان کلینیک زیبایی سینایار به شماره 09109105494 تماس بگیرید.

علت سنگینی چشم بعد از بوتاکس

تزریق بوتاکس به چشم

این روزها بوتاکس یکی از خدمات محبوب جوانسازی صورت برای کاهش چین و چروک صورت و خطوط اخم است. تزریق سم بوتولینوم یا بوتاکس، انقباض ماهیچه‌های صورت را کاهش می‌دهد که به نوبه خود بافت پوست را صاف می‌کند و به‌طور موقت پوست را از چین‌وچروک آزاد می‌کند.

پزشکان همچنین ممکن است از بوتاکس برای تسکین درمانی میگرن مزمن، تعریق بیش از حد، اسپاسم عضلانی و دیستونی گردنی (گردن درد) استفاده کند؛ اما از آنجایی که بوتاکس یک نوروتوکسین قوی است، هنگام استفاده از آن برای درمان چین و چروک یا خطوط اطراف چشم نیاز به دقت دارد و به بیماران توصیه می‌شود که تزریق خود را فقط توسط یک پزشک متخصص زیبایی انجام دهند.

تزریق بوتاکس در اطراف چشم ممکن است در برخی موارد باعث خشکی چشم شود. محققان خاطرنشان می‌کنند که تزریق بوتاکس در ناحیه ریتیدهای گلابلار (خط اخم) ممکن است باعث فلج غدد اشکی شود در نتیجه ممکن است چشم‌ها مانند همیشه اشک تولید نکنند و باعث خشکی در چشم‌ها شوند.

براساس تحقیقات انجام شده، تزریق بوتاکس در ناحیه کانتال جانبی (خطوط پنجه کلاغی چشم) می‌تواند باعث خشکی چشم شود. پزشکان معمولاً در این ناحیه بوتاکس تزریق می‌کنند تا به خطوط پنجه کلاغی دور چشم را از بین ببرند و به چشم‌ها ظاهری جوان‌تر و شاداب‌تر ببخشند.

به خاطر داشته باشید که برخی از محققان این عوارض را به عنوان پیامدهای بالقوه ذکر می‌کنند، اما به تعداد دفعات وقوع آن‌ها اشاره نمی‌کنند.

تأثیر بوتاکس بر تولید اشک موضوعی است که در حال بحث است؛ اما مطالعات قبلی نشان می‌دهد که وقتی پزشکان بوتاکس را به غدد اشکی یا ماهیچه‌های اوبیکولاریس (Orbicularis oculi) چشم تزریق می‌کنند، تولید اشک کاهش می‌یابد. ماهیچه‌های اسفنکتر هستند که به باز و بسته شدن چشم کمک می‌کنند.

درمان خشکی چشم بعد از بوتاکس

آیا خشکی چشم بعد از تزریق بوتاکس دائمی است؟

خشکی چشم بعد از بوتاکس ممکن است 3 تا 6 ماه طول بکشد و یا در برخی موارد بیش از یک سال طول بکشد. ایجاد خشکی چشم بعد از تزریق بوتاکس به اطراف چشم به طور موقتی در برخی از افراد ایجاد می‌شود و اثر آن در صورتی ماندگار خواهد بود که فرد فرآیند تزریق بوتاکس را ترمیم کند. ایجاد خشکی چشم بعد از بوتاکس تا حد زیادی به موارد این بستگی دارد:

 • میزان دوز مصرفی بوتاکس
 • تخصص و مهارت پزشک
 • محل تزریق
 • نوع برند بوتاکس

ایجاد خشکی چشم بعد از بوتاکس چقدر رایج است؟

دقیقاً مشخص نیست که خشکی چشم پس از تزریق بوتاکس چقدر اتفاق می‌افتد و به طور کلی می‌توان گفت: همه افرادی که جوان‌سازی دور چشم با بوتاکس انجام می‌دهند امکان ایجاد خشکی چشم وجود ندارد. هنگامی که پزشک بوتاکس را در خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم تزریق می‌کنند، علائم سندرم خشکی چشم ممکن است رخ دهد که اولین علائم آن عبارتند از:

 • سوزش چشم
 • احساسی که انگار چیزی در چشم، گیر کرده است
 • مشکل جزئی پلک زدن و بستن کامل چشم‌ها
 • احساس خستگی در چشم‌ها

برخی از متخصصان می‌گویند که بسیاری از افراد ممکن است این علائم را نادیده بگیرند یا خود درمان کنند اما اگر متوجه هر یک از این علائم شدید موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

اگر با وجود این اثرات به تزریق ادامه دهید و بعد از گذشت چند ماه مجدد تزریق بوتاکس انجام دهید علائم ممکن است بدتر شوند و عبارتند از:

 • قرمزی چشم
 • گل مژه‌ها
 • آبریزش چشم متوسط
 • اسکلرال پایین (سفیدی چشم بیشتر نشان داده می‌شود)
 • آبریزش زیاد چشم
 • درد
 • حساسیت به نور
 • افتادگی پلک پایین
 • فتق پلک پایین
 • فرسایش قرنیه (تجزیه لایه خارجی چشم شما)

اگر تزریق بوتاکس را متوقف کنید، علائم ممکن است به مرور زمان خود به خود برطرف شوند، اما تحقیقات کافی برای تایید این موضوع وجود ندارد.

برای دربافت یک نتیجه خوب، قبل از تزریق بوتاکس، معاینه چشم را در نظر بگیرید. شایان ذکر است که بسیاری از پزشکان زمانی که بوتاکس را به درستی و تحت نظر پزشک متخصص و باتجربه انجام می‌دهید این روش را ایمن و مؤثر می‌دانند.

خشکی چشم بعد از بوتاکس

سندرم خشکی چشم چیست؟

برای درک بهتر این که چگونه روش‌های زیبایی مانند بوتاکس و پرکننده‌های پوستی (فیلرها) می‌توانند چشم‌ها را به خطر بیاندازند، مهم است که بدانید چه چیزی چشم را سالم نگه می‌دارد.

چشمان ما یک لایه اشکی دارند که یک پوشش مایع است که سطح چشم را روان نگه می‌دارد و هرگونه محرک مانند گرد و غبار و آلودگی را از ورود به چشم پاک می‌کند. دارای سه لایه مهم است که عبارتند از:

جزء لیپیدی یا روغنی: این خارجی‌ترین لایه اشکی است و توسط غده میبومین تولید می‌شود. صافی سطح اشک را حفظ می‌کند تا از تبخیر اشک که می‌تواند منجر به خشکی چشم شود جلوگیری کند.

جزء آبی یا آبکی: مایع آبی توسط غدد اشکی در پلک فوقانی تولید می‌شود. نه تنها رطوبت چشم را تأمین می‌کند بلکه ویتامین‌ها، پروتئین‌ها و مواد مغذی را به قرنیه می‌رساند و هنگامی که چشم آسیب می‌بیند از عملکرد بهبودی پشتیبانی می‌کند.

موسین یا جزء مخاطی: این ماده توسط سلول‌های روی چشم دفع می‌شود و ثبات اشک را فراهم می‌کند و آن‌ها را به طور یکنواخت در سراسر چشم پخش می‌کند.

هر گونه آسیب به اجزای لایه اشکی می‌تواند باعث اختلال در عملکرد شود و منجر به مشکلات چشمی شود. انجام عمل‌های زیبایی مانند بوتاکس و پرکننده‌های پوستی یا فیلرها برای نواحی اطراف چشم اگر به درستی انجام نشود می‌تواند خطرناک باشد.

این احتمال وجود دارد که اگر درمان به درستی انجام نشده باشد، می‌تواند بر روی عضلات چشم (عضلاتی که پلک‌ها را حرکت می‌دهند) تأثیر بگذارد و ترشح اشک در غده اشکی را کاهش دهد. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، ممکن است علائم مربوط به بیماری خشکی چشم در افراد ایجاد شود که این علائم عبارتند از:

 • قرمزی چشم
 • حساسیت به نور
 • احساس سوزش یا خارش در چشم
 • چشمان سنگین و خسته
 • مشکل در گذاشتن لنزهای تماسی
 • تجمع مخاط در داخل یا اطراف چشم
 • اشک زیاد

خشکی چشم بعد از بوتاکس

انواع خشکی چشم

افراد مبتلا به سندرم چشم خشک، متناسب به این که کدام جزء لایه اشکی تحت تأثیر قرار گرفته است، علائم متفاوتی را تجربه می‌کنند. این وضعیت را می‌توان به زیرگروه هایی تقسیم کرد که عبارتند از:

خشکی چشم تبخیری: این به دلیل اختلال عملکرد غدد میبومین است که در آن روغن کافی برای روان نگه داشتن سطح چشم تولید نمی‌شود و منجر به افزایش تبخیر اشک می‌شود. اختلال عملکرد غده میبومین همچنین ممکن است منجر به التهاب پلک فوقانی و تحتانی به نام بلفاریت شود.

خشکی چشم در اثر کمبود آب: اکثر موارد خشکی چشم به دلیل ناتوانی غدد اشکی در تخلیه مایع آبی است که در نهایت باعث خشک شدن رطوبت از چشم می‌شود.

خشکی چشم مزمن: این بیماری به عنوان خشکی چشم موقت شناخته می‌شود، این نوع از خشکی چشم می‌تواند ناشی از عوامل خارجی باشد که به چشم فشار وارد می‌کند مانند استفاده طولانی‌مدت از کامپیوتر و استفاده از لنزهای تماسی.

آیا بوتاکس برای افرادی که خشکی چشم دارند ضرر دارد؟

اثرات بوتاکس در افرادی که خشکی چشم دارند، نامشخص است. تزریق بوتاکس در اطراف ناحیه چشم ممکن است نگرانی‌های موجود برای سلامت چشم از جمله خشکی چشم را بدتر کند. محققین فکر می‌کنند که این موضوع ممکن است به دلیل ضعیف شدن ماهیچه‌های چشم باشد که به بسته شدن پلک کمک می‌کند که این مورد می‌تواند با توزیع یک لایه اشک‌آور صاف و یکنواخت در سراسر چشم تداخل داشته باشد و منجر به خشکی شود.

اما تزریق بوتاکس در قسمت میانی پلک ممکن است علائم سندرم خشکی چشم را بهبود بخشد و التهاب را کاهش دهد. در یک مطالعه کوچک از منبع معتبر در سال 2018، محققان دریافتند که بوتاکس ممکن است خشکی چشم و علائم حساسیت به نور را بهبود بخشد. همه شرکت‌کنندگان علائم میگرن داشتند و محققان قبل از مطالعه از آن‌ها در مورد علائم خشکی چشم و حساسیت به نور سؤال کردند.

پس از دریافت بوتاکس، کسانی که علائم خشکی چشم داشتند، حتی آن‌هایی که علائم شدید داشتند، بهبود قابل‌توجهی را تجربه کردند.

یک گزارش موردی دیگر در سال 2020 این یافته‌ها را تکرار کرد. محققان افراد مبتلا به سندرم چشم خشک را که حملات میگرنی نداشتند، دنبال کردند آن‌ها دریافتند که تزریق بوتاکس به سر و گردن باعث کاهش خشکی چشم و حساسیت به نور می‌شود.

در حالی که تحقیقات بالا نشان می‌دهد که بوتاکس ممکن است به کاهش خشکی چشم کمک کند، تعداد نمونه‌ها کمتر از 100 شرکت‌کننده داشتند؛ بنابراین، کارشناسان قبل از این که بتوانند تشخیص دهند که بوتاکس می‌تواند به سندرم چشم خشک کمک کند، باید تحقیقات بیشتری انجام دهند، اما ممکن است ارزش آن را داشته باشد که با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی صحبت کنید.

تأثیر تزریق بوتاکس بر چشم

خشکی چشم تنها عارضه جانبی بالقوه تزریق بوتاکس بر روی چشم شما نیست. سایر اثرات بالقوه تزریق بوتاکس در اطراف چشم عبارتند از:

 • سوزش چشم
 • کوچک شدن چشم‌ها
 • مشکل در پلک زدن و بستن چشم
 • قرمزی چشم
 • گل‌مژه
 • درد
 • حساسیت به نور
 • افتادگی پلک پایین
 • فتق پلک پایین
 • فرسایش قرنیه
 • دوبینی یا تاری دید
 • جداشدگی شبکیه

این اثرات ممکن است بین 4 روز تا 2 هفته پس از تزریق ایجاد شود و بین 6 هفته تا 3 ماه باقی بماند.

تزریق بوتاکس در اطراف چشم ممکن است باعث خشکی چشم یا بدتر شدن موارد موجود شود؛ اما شواهدی وجود دارد مبنی بر این که بوتاکس ممکن است برخی از موارد موجود سندرم چشم خشک را بهبود بخشد.

اگر در مورد عوارض جانبی احتمالی بوتاکس نگران هستید، با یک متخصص زیبایی در مورد گزینه‌ها و راه‌هایی که می‌توانید خطر عوارض را کاهش دهید صحبت کنید.

عوارض بوتاکس بر چشم

چگونه از خشکی چشم بعد از تزریق بوتاکس جلوگیری کنیم؟

زمانی که جراحی‌های زیبایی به درستی انجام شود، می‌تواند ظاهر فیزیکی و کیفیت زندگی فرد را تا حد زیادی بهبود بخشد. به همین دلیل جای تعجب نیست که درمان‌های زیبایی بوتاکس یکی از محبوب‌ترین روش‌های زیبایی است، به‌خصوص که نتایج شگفت‌انگیزی ارائه می‌دهد. انجام تزریق بوتاکس تحت نظر یک پزشک متخصص و باتجربه که آناتومی صورت را می‌داند برای موفقیت تزریق بوتاکس برای جلوگیری از عوارض ضروری است.

خشکی چشم یک عارضه نادر اما بالقوه در اثر تزریق سم بوتولینوم یا بوتاکس در زیبایی است. اشک چشم را مرطوب نگه می‌دارد و از سطح چشم در برابر عوامل تحریک‌کننده محافظت می‌کند. فلج شدن ماهیچه‌های اطراف چشم می‌تواند عملکرد طبیعی پلک زدن را تحت تأثیر قرار دهد و در نتیجه باعث تحریک و خشکی چشم شود.

خارش و سوزش چشم بعد از بوتاکس

عوارض تزریق بوتاکس در اطراف چشم

انجام تزریق بوتاکس زیر نظر پزشکی که مهارت و تجربه عالی در زمینه تزریق بوتاکس به نواحی مختلف صورت از جمله اطراف ناحیه چشم را دارد می‌تواند خطر ابتلا به عوارض جانبی بوتاکس برای چشم‌ها را به حداقل برساند:

افتادگی پلک: افتادگی پلک می‌تواند به دلیل تزریق غیراصولی بوتاکس که به طور موقت عضله ابرو یا پلک بالایی را شل می‌کند رخ دهد. همچنین می‌تواند به‌طور طبیعی به دلیل افزایش سن رخ دهد که باعث می‌شود پوست اضافی روی پلک‌ها افتاده و دید محیطی شما را تحت تأثیر قرار دهد. برخی از افراد ممکن است دچار افتادگی پلک به دلیل بیماری میاستنی گراویس ( میاستنی گراویس، یک عارضه نورولوژیکی است که مشخصه آن، ضعف عضلات اسکلتی است و فقط عضلات به‌کاررفته درحرکت درگیر می‌شوند، نه عضلات غیرارادی مانند قلب) شوند که وضعیتی است که در آن عضلات چشم ضعیف می‌شوند.

دوبینی: این حالت وضعیتی است که در آن مراجعه‌کننده هنگام نگاه کردن به یک چیز، دو تصویر را می‌بینند. این می‌تواند ناشی از آسیب به اعصاب یا ماهیچه‌هایی باشد که حرکت چشم را کنترل می‌کنند.

تاری دید: بر خلاف دید دوگانه، بیمار با حالت تار و نامشخص یک تصویر را می‌بیند و گاهی اوقات، تزریق ضعیف بوتاکس می‌تواند باعث تحریک بینایی شود.

تورم پلک: این مورد در صورت استفاده غیراستاندارد بوتاکس در زیر چشم اتفاق می‌افتد و برخی از افراد ممکن است واکنش آلرژیک به تزریق داشته باشند که باعث تورم پلک‌ها می‌شود.

5/5 (2 نظر)
Avatar

دکتر پارسا نوایی

مجموعه کلینیک‌های سینایار با مدیریت دکتر پارسا نوایی (عضو انجمن بین‌المللی کاشت مو و ابرو) با چند شعبه در شهرهای اصفهان، کیش و مسقط (کشور عمان) به صورت تخصصی در زمینه پوست، مو و زیبایی فعالیت دارند. مجموعه سینایار با پشتوانه اعتماد مراجعین و تجربه بیش از یک دهه فعالیت در این زمینه و ارتقا مستمر کیفیت خدمات ارائه شده، شرکت در کنگره‌ها و همایش‌های بین‌المللی و استفاده از به‌روزترین تجهیزات و دستگاه‌ها به همراه پرسنل حرفه‌ای و آموزش دیده توانسته به رضایت حداکثری مراجعین داخلی و خارجی دست پیدا کند و توان رقابت بالایی با دیگر مراکز داخلی و خارجی را داشته باشد.

مقالات مرتبط

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجموعه کلینیک‌های سینایار در حال حاضر در شهرهای اصفهان، کیش و مسقط (کشور عمان) دایر می‌باشند و به صورت تخصصی در زمینه پوست، مو و زیبایی فعالیت دارند

ساعات کاری کلینیک
شنبه تا چهارشنبه 8 الی 18
پنج‌شنبه: 8 الی 12