مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد

زمان برای مطالعه: 6 دقیقه

مراقبت‌های بعد از لیزر موهای زائد در دریافت نتیجه بهتر و جلوگیری از آسیب به پوست بعد از جلسه لیزر ضروری است بنابراین فرد موظف است که یکسری مراقبت‌ها و نکات را رعایت کند. لیزر موهای زائد یکی از معدود روش‌های رفع موهای زائد است که نتایج آن سال‎ها و در برخی موارد برای همیشه ماندگار است. این روش شامل استفاده از دستگاه لیزر برای آسیب رساندن یا از بین بردن فولیکول مو است که مانع رشد مو در آینده می‌شود.

با توجه به این که امروزه لیزر موهای زائد در میان خانم‌ها و آقایان بسیار رایج شده است در این مطلب به طور اختصاصی نکات پس از لیزر موهای زائد و توصیه‌های قبل از انجام لیزر موهای زائد را مورد بررسی قرار داده‌ایم. در صورتی که فرد این نکات را رعایت نماید دچار عوارض نخواهد شد و بهترین نتیجه را از درمان موهای زائد با لیزر دریافت خواهد کرد.

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد نی نی سایت

مراقبت‌های قبل از لیزر موهای زائد

نحوه مراقبت از پوست قبل از جلسه لیزر موهای زائد بسیار مهم است چون در نتیجه نهایی و جلوگیری از یکسری عوارض تأثیرگذار است. مراقبت از پوستی که قرار است تحت درمان قرار گیرد برای ایمنی و راحتی شما و همچنین برای اطمینان از موثر بودن درمان تا حد امکان مهم است.

قبل از شروع جلسه ناحیه درمان باید حداقل 12 ساعت قبل از درمان اصلاح یا شیو شود.

در روز مراجعه به کلینیک لیزر، لباس‌های گشاد بپوشید.

شب قبل و در روز درمان از مصرف الکل یا سیگار خودداری کنید.

روز قبل و روز درمان حداقل 1 لیتر آب بنوشید چون مصرف میزان کافی آب به بدن شما کمک می‌کند تا دمای خود را تنظیم کند.

قبل از شروع جلسه لیزر موهای زائد از انجام فعالیت‌های ورزشی اجتناب کنید. درمان ورزش نکنید.

استفاده از هر گونه محصول آرایشی و بهداشتی روی سطح پوست خودداری کنید، قبل از درمان آن را خشک و تمیز نگه دارید.

8 هفته قبل از درمان، پوست را در معرض اشعه ماوراء بنفش (نور خورشید یا تخت آفتاب) قرار ندهید یا از محصولات خود برنزه استفاده نکنید.

توصیه‌های بعد از لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد یکی از معدود روش‌های رفع موهای زائد است که نتایج آن سال‎ها و در برخی موارد برای همیشه ماندگار است. این روش شامل استفاده از دستگاه لیزر برای آسیب رساندن یا از بین بردن فولیکول مو است که مانع رشد مو در آینده می‌شود.

این درمان زمانی ایمن در نظر گرفته می‌شود که زیر نظر پزشک متخصص پوست و مو توسط اپراتور لیزر باتجربه و ماهر در یک محیط تمیز انجام شود. با این حال، بیماران می‌توانند انتظار عوارض جانبی مانند قرمزی، درد و تورم را داشته باشند. برای اطمینان از خفیف و کوتاه مدت بودن عوارض جانبی، پزشکان به بیماران خود دستور می‌دهند که اقدامات پیشگیرانه را پس از درمان انجام دهند. برای کاهش درد و ناراحتی احتمالی، این نکات مراقبت‌های بعد از لیزر موهای زائد را دنبال کنید.

استفاده از کمپرس سرد

برای تسکین درد و به حداقل رساندن تورم، از کمپرس سرد یا یخ پیچیده شده در یک پارچه خشک استفاده کنید. کمپرس را چند بار در روز به مدت 5 تا 10 دقیقه روی ناحیه درمان نگه دارید تا عوارض جانبی کاهش یابد.

پوشیدن لباس‌های گشاد

فولیکول‌های مو اغلب تا چند روز پس از لیزر موهای زائد، گرمای لیزر را حفظ می‌کنند. در این مدت لباس های گشاد بپوشید تا از اصطکاک و تحریک پوست جلوگیری کنید.

شستشوی پوست با آب خنک یا ولرم

از آب خنک یا ولرم به مدت 48 ساعت استفاده کنید، آب داغ می‌تواند پوست را بعد از لیزر موهای زائد بسوزاند و تاول بزند. برای جلوگیری از تحریک پوست هنگام دوش گرفتن و شستن صورت خود فقط از آب ولرم استفاده کنید.

ایجاد فاصله در بین جلسات درمانی

اکثر بیماران برای دستیابی به نتایج طولانی مدت به حداقل شش درمان نیاز دارند. جلسات باید چهار تا شش هفته از هم فاصله داشته باشند تا نتایج مطلوب حاصل شود.

مراقبت های بعد از اولین جلسه لیزر

کارهای ممنوعه بعد از انجام لیزر

لیزر موهای زائد امروزه یکی از محبوب‌ترین روش‌های رفع موهای زائد است. سریع و موثر است و نتایج ماندگاری را ارائه می‌دهد. اطمینان حاصل کنید که بهترین روش‌های مراقبت پس از آن را برای اطمینان از اثرات مطلوب دنبال می‌کنید.

برای به حداقل رساندن عوارض جانبی و دستیابی به اثرات مطلوب پس از لیزر درمانی از فعالیت‌ها و محصولات زیر خودداری کنید.

عدم قرار گرفتن در زیر نور مستقیم خورشید

برای چند روز از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، سونا و حمام داغ خودداری کنید. مانند آب داغ، آفتاب و گرما می‌توانند پوست را پس از لیزر موهای زائد بسوزانند و تحریک کنند، بنابراین تا چند روز از هر دوی آن‌ها اجتناب کنید. اگر زمانی را در خارج از منزل می گذرانید، حتما از کرم ضد آفتاب با SPF 30+ استفاده کنید.

خودداری از برنزه کردن پوست

پس از لیزر موهای زائد، پوست حساس است و برای بهبودی نیاز به زمان دارد. برای جلوگیری از سوختگی، بثورات، برآمدگی و سوزش، به مدت چند روز از کرم برنزه کننده یا دستگاه‌های سولاریوم استفاده نکنید.

برنزه کردن پوست ممکن است خطر هیپوپیگمانتاسیون (لکه‌های روشن) و همچنین سوختگی را افزایش دهد. از لوسیون‌های برنزه کننده استفاده نکنید اگرچه این محصولات به ظاهر بی‌ضرر هستند اما می‌توانند برای پوستی که به تازگی تحت لیزر درمانی قرار گرفته است، تحریک کننده باشد. ممکن است بثورات، سوختگی و برآمدگی را تجربه کنید.

عدم استفاده از عطر و مواد خوشبوکننده

به مدت 48 ساعت از لوسیون های دارای عطر و خوشبو کننده اجتناب کنید. عطرها بر روی پوست تند هستند و اگر بعد از لیزر موهای زائد استفاده شوند، زمانی که پوست بسیار حساس است، می‌توانند باعث قرمزی و تغییر رنگ شوند. از محصولات حاوی این مواد، از جمله دئودورانت زیر بغل خودداری کنید.

عدم ایجاد فشار بر روی پوست

به مدت چند روز به ناحیه تحت درمان فشار وارد نکنید، اجازه دهید پوست شما پس از لیزر درمانی به خوبی بهبود یابد، بنابراین از مالش، خراشیدن، مالش دادن، موچین کردن، اپیلاسیون و سایر فعالیت‌هایی که شامل اعمال فشار بر روی ناحیه تحت درمان است، خودداری کنید.

عدم استفاده از اسکراب

به مدت 48 ساعت از اسکراب بدن خودداری کنید. اسکراب‌های بدن حاوی اجزای ساینده‌ای هستند که پوست را لایه‌برداری می‌کنند. هنگامی که پوست حساس است می‌توانند باعث قرمزی و سوزش شوند. قبل از استفاده از اسکراب بدن، صبر کنید تا پوست شما بهبود یابد.

عدم رفتن به استخر

به مدت 48 ساعت شنا نکنید زیرا استخرهای شنا حاوی کلر هستند، در حالی که دریاچه‌ها، رودخانه‌ها و دریاها دارای باکتری‌ها و جلبک‌هایی هستند که می‌توانند پوست را تحریک کنند. قبل از رفتن به شنا حداقل 48 ساعت (یا بیشتر) صبر کنید.

خودداری از انجام درمان‌های زیبایی

به مدت دو هفته از درمان های زیبایی در ناحیه تحت درمان خودداری کنید اگرچه لایه‌برداری شیمیایی، فتوفاسیال IPL و میکرودرم ابریژن کم تهاجمی است، پس از لیزر موهای زائد بر روی پوست بسیار خشن هستند. قبل از برنامه‌ریزی هر یک از این درمان ها حدود دو هفته صبر کنید.

0/5 (0 نظر)
Avatar

دکتر پارسا نوایی

مجموعه کلینیک‌های سینایار با مدیریت دکتر پارسا نوایی (عضو انجمن بین‌المللی کاشت مو و ابرو) با چند شعبه در شهرهای اصفهان، کیش و مسقط (کشور عمان) به صورت تخصصی در زمینه پوست، مو و زیبایی فعالیت دارند. مجموعه سینایار با پشتوانه اعتماد مراجعین و تجربه بیش از یک دهه فعالیت در این زمینه و ارتقا مستمر کیفیت خدمات ارائه شده، شرکت در کنگره‌ها و همایش‌های بین‌المللی و استفاده از به‌روزترین تجهیزات و دستگاه‌ها به همراه پرسنل حرفه‌ای و آموزش دیده توانسته به رضایت حداکثری مراجعین داخلی و خارجی دست پیدا کند و توان رقابت بالایی با دیگر مراکز داخلی و خارجی را داشته باشد.

مقالات مرتبط

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجموعه کلینیک‌های سینایار در حال حاضر در شهرهای اصفهان، کیش و مسقط (کشور عمان) دایر می‌باشند و به صورت تخصصی در زمینه پوست، مو و زیبایی فعالیت دارند

ساعات کاری کلینیک
شنبه تا چهارشنبه 8 الی 18
پنج‌شنبه: 8 الی 12