تزریق چربی به روش نانوفت

زمان برای مطالعه: 10 دقیقه

نانوفت یا تزریق نانو چربی روشی بسیار موفق برای جایگزینی حجم از دست رفته صورت، ناشی از افزایش سن است که با استفاده از این روش می‌توان چربی را در زیر چشم، گونه، پیشانی، چانه و سایر قسمت‌های صورت تزریق کرد که ظاهری بسیار طبیعی در چهره فرد ایجاد می‌کند.

تزریق چربی به روش نانوفت یکی از کاربردی‌ترین و بهترین روش‌های جوانسازی است و برای حجم‌دهی و جوانسازی صورت و سایر قسمت‌های بدن استفاده می‌شود که در ادامه به طور‌ کامل این روش پرکاربرد و پرطرفدار جوان‌سازی توضیح داده شده است.

ماندگاری نانوفت

پیوند نانو چربی چیست؟

پیوند نانو چربی که تزریق نانوفت یا میکروفت نیز نامیده می‌شود، روشی ویژه برای انتقال چربی است که در آن بافت چربی از ناحیه‌ای غنی از بافت چربی مانند شکم یا کشاله ران برداشته‌شده سپس چربی استخراج شده با محلول سرم شسته و پالایش می‌شود و سلول‌ها به روش خاصى خردشده و سپس از طریق پالایه‌هایی عبور داده مى‌شوند و به حدى ریز و خرد مى‌شوند كه از طریق سوزن‌هاى بسیار ظریف، قابل تزریق به سطح پوست هستند.

بافت چربی و اجزای به‌دست‌آمده از این فرآیند سرشار از سلول‌های بنیادی هستند. همچنین دارای اجزایی است که باعث بهبود زخم و بازسازی بافت می‌شود.

تزریق چربی نانوفت یا پیوند نانوفت برای برجسته کردن نواحی مختلف صورت که با افزایش سن، میزان کلاژن یا الاستین آن کاهش یافته یا از بین رفته بسیار کاربردی است. با توجه به این که نانو چربی تزریق شده سرشار از سلول‌های بنیادی است به جوان‌سازی پوست نیز کمک می‌کند.

درمان با سلول‌های بنیادی روز به روز در شاخه‌های مختلف پزشکی و سلامت مورد استفاده قرار می‌گیرد و نتایج مؤثری دارد. در سال‌های اخیر، تزریق نانو چربی که حاوی سلول‌های بنیادی است، نقش به سزایی در زمینه زیبایی و بهبود کیفیت پوست داشته است.

استفاده از روش نانوفت که حاوی سلول‌های بنیادی است در درمان‌های زیبایی بسیار تأثیرگذار بوده و موفق بوده است و وظیفه ترمیم بافت‌ها و حجم دهی به نواحی تزریق شده را دارد.

تزریق چربی به روش نانوفت

تفاوت تزریق چربی با روش نانوفت چیست؟

در مورد تفاوت اساسی بین روش تزریق چربی با روش نانوفت می‌توان گفت: در روش نانوفت، چربی استخراج شده ابتدا در شرایط استریل سانتریفیوژ می‌شود تا چربی نازک و تصفیه شود. به این ترتیب، بافت چربی برداشته شده به صورت مکانیکی از سلول‌ها جدا می‌شود تا سلول‌های نانو چربی غنی از سلول‌های بنیادی تولید شود؛ اما چربی‌های استخراج شده در روش تزریق چربی معمولی فاقد سلول‌های بنیادی هستند.

در روش نانوفت چربی‌های استخراج شده پس از تصفیه این‌قدر ظریف هستند که از طریق سوزن‌ها بسیار ظریف به زیر پوست تزریق می‌شوند اما در روش تزریق چربی معمولی، چربی‌های خارج شده از بدن با سوزن ظریف قابل تزریق نیست و از طریق کانولا به قطر بزرگ تزریق می‌شود.

مقایسه روش تزریق چربی با نانوفت
روش نانوفت روش تزریق چربی
دارای سلول‌های بنیادی فاقد سلول‌های بنیادی
دوام و ماندگاری بالا نسبت به روش نانوفت ماندگاری کمتری دارد
با بیحسی انجام می‌شود قابل انجام با بیحسی‌ موضعی
قابل تزریق با سوزن‌های ظریف به زیر پوست تزریق توسط کانولا به زیر پوست
 جوانسازی، حجم‌دهی و ترمیم بافت جوانسازی و حجم‌دهی

کاربردهای نانوفت

تزریق نانو چربی را می‌توان در هر ناحیه پوستی که به نظر می‌‌‌رسد کیفیت پوست کاهش یافته و دارای چین و چروک و لک است، اعمال کرد. نانوفت نوعی چربی بسیار غنی از سلول‌های بنیادی است و وظیفه اصلی آن ترمیم و بازسازی بافت است. در تمام نواحی که نیاز به افزایش کیفیت و بهبود پوست است، به ویژه در ناحیه زیر چشم، صورت، گردن و دست‌ها قابل استفاده است. تزریق نانو چربی در موارد زیر قابل استفاده است:

 • بر طرف نمودن حلقه‌های سیاه زیر چشم
 • رفع خطوط ریز در دور چشم
 • نواحی فرو ریخته در سراسر صورت
 • چین و چروک‌های ظریف در اطراف دهان
 • چین و چروک‌های ظریف در روی صورت
 • چین و چروک‌های ظریف در گردن
 • برطرف نمودن جای جوش و آکنه
 • جوان‌سازی دست‌ها
 • برطرف نمودن اسکارهای روی سطح پوست

تزریق نانو چربی چگونه انجام می‌شود؟

به طور کلی در یک تعریف جامع می‌توان گفت: تزریق نانو چربی به برداشت چربی از یک ناحیه از بدن و تزریق آن به ناحیه دیگر از بدن گفته می‌شود. فرآیند تزریق چربی به روش نانوفت طی چندین مرحله انجام می‌شود که در ادامه به صورت مرحله به مرحله توضیح داده شده است.

برداشت چربی: اولین مرحله از انجام پیوند نانو چربی این است که بعد از انجام بیحسی موضعی، چربی مورد نیاز از قسمت‌هایی مانند پهلو، شکم و ران‌ها توسط ساکشن استخراج شود که این کار بدون هیچ‌گونه برش یا بخیه‌ای انجام می‌شود.

آماده‌سازی: چربی‌های خارج شده از بدن، توسط دستگاه مخصوصی شستشو داده و بافت‌های چربی زنده از آن‌ها جداسازی می‌شود. در پیوند نانو چربی، بافت چربی برداشت شده به صورت مکانیکی به سلول‌ها جدا می‌شود سپس برای به دست آوردن سلول‌های نانو چربی غنی از سلول‌های بنیادی پالایه می‌شود سپس در سرنگ‌های مخصوص برای تزریق قرار می‌گیرند.

تزریق: در این مرحله با انجام بی‌حسی موضعی در ناحیه موردنظر برای تزریق چربی، چربی‌های استخراج‌شده به زیر پوست تزریق می‌شوند. بافت چربی حاوی مقدار زیادی سیتوکین است که به حدی نازک شده‌اند که می‌تواند با استفاده از فیلترهای مخصوص از داخل کانول‌های 0/7 میلی‌متری یا سرنگ‌های بسیار ظریف عبور کنند و در ناحیه زیرین پوست که نیاز به درمان دارد، تزریق شود.

نحوه تزریق نانوفت

نکات قبل از انجام تزریق نانوفت

دو هفته قبل از انجام تزریق چربی نانوفت، داروهای ضد انعقاد خون (رقیق‌کننده خون) و مُسکن نباید مصرف شود.

برای کاهش احتمال کبودی ناشی از تزریق، افراد سیگاری باید از کشیدن سیگار یا قلیان از یک هفته قبل از درمان خودداری کنند.

این روش نباید به هیچ عنوان برای خانم‌های  باردار و خانم‌هایی که در دوران شیردهی هستند، انجام شود. همچنین، توصیه می‌شود از انجام این درمان در دوران قاعدگی خودداری کنید.

مراقبت‌های بعد از تزریق نانوفت

هرچند عمل تزریق چربی نانوفت یک عمل سرپایی است و تحت بیحسی موضعی انجام می‌شود اما برای این که بهترین نتیجه از تزریق چربی نانوفت به صورت را دریافت کنید لازم است بعد از عمل نانوفت، مراقبت‌های توصیه شده از سوی پزشک را رعایت کنید در ادامه به یکسری مراقبت‌های بعد از تزریق نانوچربی اشاره شده است که عبارتند از:

 • به مدت 2 الی 3 روز در منزل استراحت کنید و هنگام استراحت سر خود را از بدن کمی بالاتر قرار بدهید.
 • زمان برگشت به محل کار، هنگام کار کردن سر خود را تا چند روز خم نکنید تا محل تزریق کمتر ورم کند.
 • تورم و درد در محل تزریق چربی و محلی که چربی از آن استخراج شده است تا چند روز بعد از تزریق نانوفت عادی است و جای هیچ‌گونه نگرانی ندارد که برای کنترل درد می‌توانید از استامینوفن معمولی استفاده کنید.
 • کبودی معمولا در زیر چشم‌ها می‌باشد و به‌تدریج در طی چند روز تا 2 هفته برطرف می‌شود.
 • از انجام ورزش و فعالیت‌های سنگین بدنی تا یک هفته بعد از تزریق چربی بپرهیزید.
 • از مصرف دخانیات، قلیان و الکل بعد از عمل تزریق نانوفت ممنوع است.
 • جهت جلوگیری از جابه‌جایی چربی تزریق شده تا چندین روز به محل تزریق چربی به هیچ عنوان دست نزنید.
 • پس از تزریق نانو چربی، حداقل یک ماه باید از قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید خودداری کنید.

تفاوت نانوفت با تزریق چربی

دروه نقاهت تزریق نانوفت

پس از تزریق نانو چربی در همان روز مرخص می‌شوید و می‌توانید به منزل خود بازگردید اما به شما توصیه می‌شود 2 تا 3 روز در خانه استراحت کنید و پس از آن می‌توانید کار و فعالیت‌های روزانه را از سر بگیرید.

وجود کبودی و تورم خفیف در ناحیه مربوطه در هفته اول پس از مصرف طبیعی است. معمولاً در عرض چند روز خود به خود برطرف می‌شود.

سیگار می‌تواند بر موفقیت و تداوم تزریق نانو چربی تأثیر نامطلوبی بگذارد زیرا باعث کاهش محتوای اکسیژن در خون می‌شود؛ بنابراین توصیه می‌شود افرادی که قصد انجام پیوند نانو چربی را دارند سیگار نکشند.

تزریق نانوفت در اصفهان

چربی موردنیاز برای پیوند نانو چربی از کجا برداشت می‌شود؟

برداشت چربی از هر نقطه از بدن حاوی مقدار چربی مورد نیاز هست، امکان‌پذیر است. پرکاربردترین نواحی بدن برای برداشت چربی که حاوی مقدار زیادی از سلول‌های بنیادی برای تزریق نانوفت هستند، عبارتند از:

 • قسمت پایین شکم
 • پهلوها
 • اطراف ناف
 • داخل ران

کاندیدای مناسب برای تزریق نانوفت

هر فردی که چین و چروک یا سایر علائم پیری را در چهره خود مشاهده کرده است، می‌تواند درمان تزریق نانو چربی را انجام دهد. تزریق چربی به روش نانو چربی همچنین می‌تواند برای بازگرداندن مقدار مشخصی از حجم از دست رفته در نواحی مختلف صورت و بدن، ترمیم تورفتگی‌های جای جوش، از بین بردن عیوب در ناحیه‌ای که قبلا چربی از آنجا برداشته شده است و بهبود کیفیت پوست انجام شود. برخی از کاندیداهای ایده‌آل برای پیوند نانو چربی عبارتند از:

 • افرادی که خطوط ظریف در خط چشم و اطراف بینی دارند
 • کسانی که دایره‌های تیره و نواحی بنفش زیر چشمشان دارند
 • کسانی که دارای چین و چروک‌های ریز در گردن هستند
 • کسانی که چین‌وچروک روی پیشانی و اطراف لب دارند
 • افراد دارای تو رفتگی‌های جای جوش یا آکنه

پیوند نانو چربی در ناحیه زیر چشم

تزریق نانو چربی یکی از بهترین روش‌ها در بیماران مبتلا به تیرگی پوست زیر چشم و گودی زیر چشم است. پیوند نانو چربی یا میکروفت با تجزیه و پالایه کردن چربی خارج شده از فرد به دست می‌آید تا بتواند از کوچک‌ترین انژکتورها عبور کند. با پیوند نانو چربی، برخی از مواد طبیعی موجود در سلول‌های چربی که چین‌وچروک‌های پوست را کاهش می‌دهد و تیره شدن رنگ پوست را برطرف می‌کند، آزاد می‌شود.

بنابراین، این روش مخصوصاً در افرادی که عمدتاً به اثر جوان‌سازی و بهبود کیفیت پوست با بازیابی مقداری حجم نیاز دارند، ترجیح داده می‌شود. پیوند نانو چربی همچنین نتایج بسیار موفقی در پرکردن نواحی (کنتور چشم، لب‌ها، گونه‌ها، پیشانی و غیره) دارد.

تزریق چربی به روش نانوفت نی نی سایت

هزینه تزریق نانوفت

تزریق چربی به روش نانوفت به عنوان یکی از کم عارضه‌ترین روش‌های جوانسازی شناخته می‌شود که هزینه آن نسبت به دیگر روش‌های جوانسازی مانند تزریق ژل و تزریق بوتاکس کمی بیشتر است.

هر چند برای تزریق بوتاکس و ژل نیاز به خرید ماده اولیه است ولی در تزریق چربی، ماده اولیه موردنیاز که چربی است از بدن خود فرد گرفته می‌شود و هزینه‌ای ندارد اما مدت زمان انجام آن بیشتر است و فرآیند آماده‌سازی چربی و تزریق آن به نواحی موردنظر نسبت به روش‌های دیگر زمان‌بر است.

برای تزریق نانوفت به صورت و بدن هزینه ثابت و مشخصی را نمی‌توان در نظر گرفت و در اصل می‌توان گفت: قیمت تزریق نانوفت به عوامل مختلف از جمله تخصص و مهارت پزشک بستگی دارد و از آنجایی که تزریق نانوفت یک عمل زیبایی محسوب می‌شود برای دریافت بهترین نتیجه با کمترین عارضه، پیشنهاد می‌شود به پزشک متخصص و با مهارت در زمینه تزریق نانوفت مراجعه کنید.

سوالات متداول در زمینه نانوفت

آیا از تزریق نانو چربی برای درمان چین و چروک استفاده می‌شود؟

بسیاری از درمان‌های دیگر مانند پرکننده‌ها، بوتاکس، ممکن است برای از بین بردن چین‌وچروک‌های روی پوست ترجیح داده شوند. با این حال، تزریق نانو چربی اثر ماندگارتر و طبیعی در رفع چین و چروک پوست ایجاد می‌کند به ویژه، می‌تواند چین و چروک‌های ظریف را به طور کامل از بین ببرد و چین و چروک‌های عمیق را به میزان قابل‌توجهی کاهش دهد.

آیا پیوند نانو چربی عوارضی دارد؟

تزریق نانو چربی غنی از سلول‌های بنیادی که نتایج بسیار رضایت بخشی می‌دهد و در صورتی که توسط پزشک متخصص و با مهارت در محیط کاملا استریل و بهداشتی انجام شود، هیچ عارضه‌ای ندارد. در واقع پیوند نانوفت یک روش زیبایی و جوانسازی با کاربرد آسان و بسیار قابل اعتماد است.

چه نوع بیهوشی در پیوند نانو چربی استفاده می‌شود؟

اصولا روش تزریق نانوفت با استفاده از بیحسی موضعی در کلینیک‌های زیبایی انجام می‌شود و نیاز به بیهوشی نیست.

آیا پیوند نانو چربی اثرات طولانی‌مدتی دارد؟

ظاهر طبیعی به دست آمده بعد از انجام تزریق نانوفت، حدود 3 سال باقی می‌ماند.

مدت زمان انجام پیوند نانو چربی چقدر است؟

پیوند نانو چربی تنها یک جلسه طول می‌کشد و تا 70 درصد چین و چروک‌های صورت را برطرف می‌کند. جلسات اضافی ممکن است برای نتایج بهتر در ناحیه تحت درمان ترجیح داده شود. این روش معمولاً در یک جلسه تکمیل می‌شود.

0/5 (0 نظر)

مقالات مرتبط

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجموعه کلینیک‌های سینایار در حال حاضر در شهرهای اصفهان، کیش و مسقط (کشور عمان) دایر می‌باشند و به صورت تخصصی در زمینه پوست، مو و زیبایی فعالیت دارند

ساعات کاری کلینیک
شنبه تا چهارشنبه 8 الی 18
پنج‌شنبه: 8 الی 12