عوارض تزریق چربی به صورت + { 10 نکته مهم برای کاهش عوارض }

زمان برای مطالعه: 8 دقیقه

عوارض تزریق چربی صورت : بسیاری از مردم چین و چروک و خطوط ریز را از نشانه‌های پیری می‌دانند. هنگامی که کاهش حجم بافت علاوه بر چین و چروک باعث افتادگی پوست می‌شود، انتقال چربی با جراحی برای بازگرداندن جوانی شما معجزه می‌کند. در طی این درمان نوآورانه چربی اضافی را از یک ناحیه حذف می‌شود و در ناحیه دیگر تزریق می‌شود. با تزریق چربی مردان و زنان می‌توانند از ظاهر کامل‌تر صورت، دست‌ها، باسن و سایر نواحی بدن خود لذت ببرند.

قبل از تصمیم برای انجام تزریق چربی ، لازم است با جراح خود مشورت کنید و نتیجه مورد انتظار خود را به طور کامل برای او توضیح دهید. بعد از بررسی سوابق پزشکی شما، آنها می‌توانند بهترین روش را به شما پیشنهاد دهند.
تصمیم برای استفاده از تزریق چربی یا ژل یک تصمیم کاملا شخصی است. شما و جراحتان باید تصمیم بگیرید که آیا مزایای به دست آمده بیشتر از خطرات احتمالی و عوارض بالقوه تزریق چربی صورت است یا خیر.

عوارض بالقوه تزریق چربی

در حین انتقال چربی صورت چه اتفاقی می‌افتد؟

چربی در همه جای بدن یافت می‌شود، اما افراد چربی انباشته شده راضی نیستند. به عنوان مثال، چربی بیش از حد روی شکم یا ران‌ها می‌تواند شما را چاق‌تر نشان دهد، در حالی که کاهش حجم صورت یا سینه‌ها می‌تواند شما را مسن‌تر نشان دهد. در طی یک انتقال چربی از طریق جراحی ، چربی ناخواسته برداشته شده و سپس برای ایجاد ظاهری حجیم‌تر منتقل می‌شود. انتقال چربی همچنین برای بیمارانی که خواهان افزایش حجم بدون پروتز یا فیلر هستند، عالی است.
انتقال چربی را می‌توان در نواحی بزرگتر یا کوچکتر بر اساس اهداف شما انجام داد. بیماران حتی می‌توانند نواحی ظریف مانند گونه‌ها یا زیر پلک‌ها را مورد هدف قرار دهند. تزریق چربی با استفاده از بیهوشی یا روش بی‌حسی موضعی شروع می‌شود، سپس از تکنیک لیپوساکشن برای استخراج دقیق چربی استفاده می‌شود. پس از آن، چربی برداشته شده در نواحی مورد نظر تزریق می‌شود.
با این حال، مزایای تزریق چربی صورت به خوبی ثابت شده است و شامل موارد زیر است:

 • اصلاح عیوب صورت یا بدن.
 • افزودن حجم با مواد اتولوگ و غیر حساسیت زا
 • به صورت یا بدن خود ظاهری صاف‌تر، متقارن‌تر و جوان‌تر بدهید.

عوارض تزریق چربی برای صورت

این روش‌ به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد و عوارض جانبی زیر که معمولاً در اطراف محل تزریق رخ می‌دهند، ممکن است موقتی باشند و معمولاً طی 7 تا 14 روز برطرف شوند.

اگرچه انتقال چربی به طور کلی یک روش بی‌خطر است، بیماران باید از خطرات و عوارض جانبی احتمالی جراحی آگاه باشند. پزشکان معمولا دستورالعمل‌هایی برای بعد از تزریق چربی ارائه می‌دهند که بتوانید از محل جراحی مراقبت کنید و بهترین نتایج را از انتقال چربی دریافت کنند.

عوارض تزریق چربی برای صورت

بیماران می‌توانند انتظار داشته باشند که نواحی تحت درمان به مدت چند هفته کبود و متورم شوند، بنابراین شما می‌خواهید برای بهبودی مدتی از محل کار خود مرخصی بگیرید. این احتمال وجود دارد که مقداری از چربی تزریق شده در چند ماه اول پس از جراحی دوباره جذب شود، اما این یک اتفاق رایج در اکثر بیماران است. برخی از عوارض جانبی انتقال چربی به صورت عبارتند از:

 • قرمزی در ناحیه تزریق
 • تورم جزئی
 • درد جزئی
 • خارش جزئی یا راش
 • بی حسی
 • کبودی و التهاب
 • زخم‌های کوچکی که به مرور زمان محو می‌شوند
 • از دست دادن مقداری چربی در ناحیه تزریق شده

اگرچه بسیار نادر است، برخی از عوارض جانبی شدیدتر که ذکر شده است عبارتند از:

 • عفونت در محل
 • انواع گره‌های اطراف محل تزریق که ممکن است با جراحی برداشته شوند.
 • آسیب به رگ‌های خونی
 • برخی از بافت‌ها به دلیل مسدود شدن جریان خون در آن ناحیه، می‌میرند.

جراح زیبایی واجد شرایط، حرفه‌ای و با تجربه شما همیشه تمام خطراتی که ممکن است با آن روبرو شوید را توضیح می‌دهد. همچنین، با انجام معاینه دقیق و کامل از بدن و سابقه پزشکی می‌تواند از عوارض جانبی احتمالی جلوگیری کند.

راه‌های کاهش عوارض جانبی تزریق چربی توسط جراح

روش‌های زیادی وجود دارد که جراح شما ارزیابی می‌کند که آیا شما کاندید مناسبی برای تزریق چربی هستید یا خیر، در نتیجه احتمال عوارض جانبی شما بسیار کاهش می‌یابد. شما همچنین می‌توانید به کاهش خطر کمک کنید:

راه‌های کاهش عوارض جانبی تزریق چربی توسط جراح

 1. همیشه از یک متخصص پزشکی دارای مجوز، آموزش دیده و با تجربه (یک متخصص پوست یا جراح پلاستیک با تجربه) برای انجام این روش استفاده کنید.
 2. این عمل را در یک محیط پزشکی مناسب انجام دهید، نه در خانه شخصی یا در آرایشگاه.
 3. به طور کامل جراح خود را در مورد تجربه‌اش در مورد تزریق چربی، سوال کنید. هرچه تجربه بیشتری در مورد انجام آن داشته باشند، بهتر است.
 4. آگاهی کامل از خطرات و عوارض جانبی احتمالی
 5. در مورد تمام داروها و مکمل‌هایی که در حال حاضر استفاده می‌کنید به پزشک خود بگویید.

با مراجعه به کلینیک تخصصی سینایار، می‌توانید مطمئن باشید که آنها تمام اقدامات احتیاطی لازم را انجام خواهند داد تا ظاهر جوانی را که می‌خواهید و با حداقل خطر به شما ارائه دهند.

عوارض تزریق چربی که باید از آن آگاه باشید

پس از بررسی کامل سابقه پزشکی، داروها و شرایط فعلی، جراح شما ممکن است برخی از مشکلات سلامتی را مشاهده کند که ممکن است باعث نگرانی شود. در این مورد، پزشک همیشه شما را از خطر آگاه می‌کند و احتمالاً از روش دیگری استفاده می‌کند.

برای مثال، اگر موارد زیر درست باشد، نمی‌توانید از تزریق چربی استفاده کنید:

 • پوست شما ملتهب یا دارای بثورات، آکنه فعال، کهیر و غیره است.
 • ممکن است به هر یک از مواد در طی عمل حساسیت داشته باشید.
 • داشتن هر نوع اختلال خونریزی دارد.
 • شما باردار، شیرده یا زیر هجده سال هستید، زیرا ایمنی در این زمینه‌ها مورد مطالعه قرار نگرفته است.
 • پوست یا نوع پوست شما مستعد ابتلا به جای زخم است. به عنوان مثال، شما یک کلوئید یا رشد بیش از حد بافت اسکار دارید.

در نهایت می‌توان گفت: تجربه جراح زیبایی شما و تیم آن‌ها، بهترین محافظ شما در برابر عوارض جانبی احتمالی است هر چقدر هم نادر باشند.

بیشتر بخوانید
یکی از راهکارهای جلوگیری از عوارض تزریق چربی رعایت یکسری دستورات و نکات بعد از پیوند چربی است که جهت اطلاع از آن‌ها می‌توانید به مطلب مراقبت‌های بعد از تزریق چربی مراجعه نمایید.

دستورالعمل‌های لازم برای دوره نقاهت تزریق چربی صورت

راه‌هایی برای سرعت بخشیدن به دوره نقاهت تزریق چربی در خانه وجود دارد. به خاطر داشته باشید که این دستورالعمل‌ها را دنبال کنید و در صورت مشاهده هر گونه عوارض جانبی نگران‌کننده، مانند خونریزی شدید یا علائم عفونت، با پزشک خود تماس بگیرید:

 • تمام داروهای تجویز شده را طبق دستور مصرف کنید.
 • از بلند کردن اجسام سنگین و فعالیت‌های ورزشی خودداری کنید.
 • برای کمک به کاهش تورم، با سر بالا بخوابید.
 • از استفاده از لباس‌های فشاری روی ناحیه درمان خودداری کنید.

عوارض تزریق چربی که باید از آن آگاه باشید

10 نکته که باید قبل از تزریق چربی به صورت بدانید

۱- یک جایگزین عالی برای رفع چین و چروک صورت

در حالی که بوتاکس و فیلر‌های پوستی یک درمان عالی برای چین و چروک صورت هستند، اما انتقال چربی صورت از هیچ ماده مصنوعی استفاده نمی‌کند. از چربی طبیعی بدن شما که از شکم، ران یا پهلو گرفته شده است استفاده می‌کند.

۲- تزریق چربی برای افراد مسن بهتر است

اگرچه انتقال چربی یک روش فوق‌العاده برای همه گروه‌های سنی است، اما بیشترین سود را برای افراد مسن دارد. تزریق چربی علائم پیری مانند خطوط ریز، شیار‌ها، چین و چروک‌ها، خطوط ماریونت و سایر عیوب طبیعی را برطرف می‌کند. به درمان‌های کمتری نیاز دارد زیرا سلول‌های چربی در محل جدید خود رشد می‌کنند. لازم نیست هر چند ماه یکبار برای تزریق مراجعه کنید.

۳- تزریق چربی کم تهاجمی است

تزریق چربی برشی در صورت ایجاد نمی‌کند، بنابراین خطر ایجاد اسکار وجود ندارد. امکان ورم صورت وجود دارد اما باید ظرف یک هفته برطرف شود.

۴- منابع برداشت چربی فراوان است

بسیاری از افراد در نواحی مختلف بدن خود مانند ران، باسن و شکم چربی اضافه دارند. با حذف این چربی‌های ناخواسته، تزریق چربی فواید دوچندانی برای جوانی و شادابی فرد دارد.

عوامل تأثیرگذار در ماندگاری تزریق چربی

پیوند چربی در مقایسه با دیگر عمل‌های زیبایی دوام بیشتری دارد جهت اطلاع از عوامل موثر در ماندگاری تزریق چربی به صورت و سایر نواحی بدن فقط کافی است بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

ماندگاری تزریق چربی

۵- یک فرآیند سه مرحله‌ای

پیوند چربی صورت حدود یک ساعت طول می‌کشد. در این مدت، جراح زیبایی سه مرحله را انجام خواهد داد:

 • برای استخراج چربی لیپوساکشن انجام می‌شود.
 • چربی را با سانتریفیوژ جداسازی می‌شود.
 • سلول‌های چربی به ناحیه درمان تزریق می‌شود.

پس از درمان، ممکن است برآمدگی، کبودی یا تورم را تجربه کنید. پس از دو هفته، باید شاهد کاهش این عوارض باشید.

6- تزریق چربی گرانتر است

در حالی که برای درمان انتقال چربی صورت نسبت به یک جلسه بوتاکس باید هزینه بیشتری کنید، اما بافت پیوندی انتقال چربی صورت ماندگاری بیشتری دارد. در حالی که بوتاکس و تزریق فیلر موقتی هستند و در نهایت نیاز به جلسات بیشتری دارند
انتقال چربی صورت بسیار مقرون به صرفه‌تر از همتایان جراحی خود است.

7- انتقال چربی چندین مزیت دارد

در بالا به چند مورد اشاره کردیم. اما در اینجا برخی از مزایای دیگر انتقال چربی صورت وجود دارد:

 • مشکلات پیری صورت را برطرف می‌کند
 • ماندگاری نتایج بیشتر از روش‌های دیگر است
 • یک درمان مؤثر در برابر جای زخم یا فرورفتگی‌های صورت در پوست است
 • یک جایگزین طبیعی برای فیلر‌های مصنوعی است
 • عوارض کمتری نسبت به جراحی دارد

8- معایبی نیز وجود دارد که باید در نظر گرفت

هیچ روش زیبایی کامل نیست. هر کدام مزایا و معایب خود را دارند. برخی از معایب انتقال چربی صورت:

 • عدم تقارن صورت پس از افزایش وزن یا بازجذب ناهموار چربی
 • دوره نقاهت بیشتر از روش‌های تزریقی
 • ایجاد ناهمواری روی پوست

9- نتایج زمان می‌برد

نتایج انتقال چربی صورت به زمان نیاز دارد. کاهش ورم صورت ممکن است چند هفته طول بکشد. همچنین، امکان جذب چربی وجود دارد.

۱۰- انتقال چربی نیاز به متخصص دارد

موفقیت یا شکست انتقال چربی صورت در نهایت به پزشک شما بستگی دارد. تزریق چربی نیازمند مهارت پیشرفته و درک عمیق آناتومی و بیولوژی صورت است.

0/5 (0 نظر)
Avatar

دکتر پارسا نوایی

مجموعه کلینیک‌های سینایار با مدیریت دکتر پارسا نوایی (عضو انجمن بین‌المللی کاشت مو و ابرو) با چند شعبه در شهرهای اصفهان، کیش و مسقط (کشور عمان) به صورت تخصصی در زمینه پوست، مو و زیبایی فعالیت دارند. مجموعه سینایار با پشتوانه اعتماد مراجعین و تجربه بیش از یک دهه فعالیت در این زمینه و ارتقا مستمر کیفیت خدمات ارائه شده، شرکت در کنگره‌ها و همایش‌های بین‌المللی و استفاده از به‌روزترین تجهیزات و دستگاه‌ها به همراه پرسنل حرفه‌ای و آموزش دیده توانسته به رضایت حداکثری مراجعین داخلی و خارجی دست پیدا کند و توان رقابت بالایی با دیگر مراکز داخلی و خارجی را داشته باشد.

مقالات مرتبط

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجموعه کلینیک‌های سینایار در حال حاضر در شهرهای اصفهان، کیش و مسقط (کشور عمان) دایر می‌باشند و به صورت تخصصی در زمینه پوست، مو و زیبایی فعالیت دارند

ساعات کاری کلینیک
شنبه تا چهارشنبه 8 الی 18
پنج‌شنبه: 8 الی 12