جراحی ترمیم پلک | ترمیم بلفاروپلاستی

زمان برای مطالعه: 8 دقیقه

جراحی ترمیم پلک یا عمل ترمیمی بلفاروپلاستی جهت رفع مشکلات ناشی از جراحی اولیه پلک انجام می‌شود که به آن بلفاروپلاستی اصلاحی هم نیز گفته می‌شود. همه افرادی که عمل بلفاروپلاستی انجام داده‌اند نیاز به جراحی مجدد ندارند و برای درصدی کمی از افراد ممکن است این موضوع اتفاق بیفتد.

دلایل مختلفی جهت انجام عمل ترمیمی پلک وجود دارد که متناسب با شرایط هر فرد متفاوت است در ادامه مطلب به طور کامل به این مبحث پرداخته‌ایم و این موضوع را از زوایای مختلف بررسی کرده‌ایم.

عمل ترمیمی پلک

جراحی پلک ترمیمی

جراحی پلک اصلاحی معمولاً به بلفاروپلاستی اصلاحی اشاره دارد. این به یک عمل بلفاروپلاستی ثانویه اشاره دارد که برای اصلاح مشکلات ناشی از جراحی اولیه پلک انجام می‌شود. بلفاروپلاستی ترمیمی که به عنوان جراحی پلک ثانویه نیز شناخته می‌شود، یک عمل جراحی ثانویه است که برای اصلاح هرگونه عارضه ایجاد شده یا بهبود نتایج جراحی قبلی پلک انجام می‌شود.

هنگامی که بیمار متوجه می‌شود که از نتیجه عمل بلفاروپلاستی گذشته راضی نیست، شاید به دلیل نقص یا تغییر شکل حاصله که باعث ناراحتی او می‌شود، ممکن است مجدد یک جراحی اصلاحی به او توصیه شود.

بلفاروپلاستی اصلاحی پیچیده‌تر از روش اول است و بسته به پیچیدگی مشکل می‌تواند به روش‌های مختلفی انجام شود. بلفاروپلاستی اصلاحی طیف وسیعی از مشکلات را پوشش می‌دهد که شایع‌ترین آن‌ها عبارتند از:

  • جمع شدن پلک پایین
  • جای بخیه
  • گرد شدن گوشه‌های چشم
  • گود شدن قسمت بالایی پلک‌های پایین

تصاویر زیر عوارض بسیار معمول بلفاروپلاستی همراه با افتادگی پلک در طرفین و در موارد شدیدتر، از دست دادن شیب بین کانتال و اکتروپیون را نشان می دهد. این تغییرات می‌تواند از نظر زیبایی‌شناختی ویرانگر باشد و باعث درد چشم، ناراحتی و از دست دادن بینایی شود.

بلفاروپلاستی ترمیمی

کاندیدای مناسب ترمیم بلفاروپلاستی

تصمیم برای تجدید نظر در جراحی پلک بسیار شخصی و مهم است. انجام مجدد جراحی پلک نیاز به یک رویکرد دقیق و متفکرانه دارد؛ بنابراین، لازم است با یک جراح پلاستیک مجرب و دارای مجوز بورد که تمرکز اصلی او چشم است، مشورت کنید.

بلفاروپلاستی اصلاحی به ندرت رایج است و افرادی که از نتایج اولیه به دست آمده با جراحی پلک ناراضی هستند به دنبال آن هستند. برخی از افراد به دنبال بلفاروپلاستی تجدیدنظر برای رفع نگرانی‌های مربوط به جای زخم پس از عمل یا رفع علائم پیری که سال‌ها پس از بلفاروپلاستی قبلی عود کرده‌اند، هستند.

سلامت عمومی خوب و عاداتی مانند پرهیز از دخانیات ویژگی‌های ایده آلی است که در بین داوطلبان جراحی خوب مشترک است. همچنین بسیار حیاتی است که پزشکان و بیماران قبل از عمل جراحی در یک سطح باشند و انتظارات واقع‌بینانه از نتیجه احتمالی جراحی تعیین شده باشد.

دلایل انجام عمل ترمیمی پلک چیست؟

برخی از افراد احساس می‌کنند که پزشک برای اصلاح افتادگی پلک بالایی یا کیسه‌های زیر چشم به اندازه کافی اقدام نکرده است. در این صورت، ممکن است بخواهند برای کاهش بیشتر افتادگی و رفع پُف پلک پایین، جراحی دیگری انجام دهند.

بدیهی است که بسیار مهم است که قبل از جراحی اولیه خود با پزشک خود وقت بگذارید تا مطمئن شوید که او از نتیجه نهایی مورد نظر شما آگاه است. این امر احتمال نیاز به جراحی بعدی شما را کاهش می‌دهد. با این وجود، داشتن بافت اضافی که باید برداشته شود، بسیار بهتر از دست دادن بافت بیش از حد در جراحی اول است.

در موارد دیگر، چشم‌ها پس از جراحی به اندازه کافی با هم مطابقت ندارند، بنابراین باید روش دیگری برای بهبود تقارن انجام شود. این اغلب مربوط به عدم تقارن‌هایی است که قبل از عمل اولیه وجود داشته است، مانند یکی از ابروها که پایین‌تر از دیگری قرار دارد و باعث افتادگی یک پلک فوقانی پس از اولین جراحی می‌شود.

در موارد بسیار نادر، ممکن است بعد از اولین عمل بلفاروپلاستی، عارضه‌ای رخ دهد که برای اصلاح مشکل، نیاز به جراحی مجدد پلک است. این عوارض می‌تواند شامل برداشتن بیش از حد بافت قبلی همراه با توخالی شدن پلک‌ها و مشکل در بستن کامل چشم‌ها، کشیده شدن پلک پایین به سمت پایین به دلیل جای زخم، یا برداشتن بافت اضافی یا پلک‌های ناهموار باشد.

مراقبت‌های بعد از بلفاروپلاستی ترمیمی
عدم خیس کردن چشم‌ها تا 48 ساعت پس جراحی
استفاده از کمپرس یخ جهت کاهش تورم پلک‌ها
استفاده از عینک آفتابی هنگام بیرون رفتن به خانه
عدم انجام ورزش و فعالیت‌های سنگین بدنی تا یک هفته پس از جراحی
عدم مصرف سیگار، قلیان و مشروبات الکلی

چه مدت باید برای ترمیم عمل بلفاروپلاستی صبر کنم؟

تورم و کبودی ممکن است تا چند هفته پس از بلفاروپلاستی باقی بماند. توصیه می‌شود که بیماران برای انجام بلفاروپلاستی ترمیمی، تقریباً شش ماه پس از اولین عمل، صبر کنند تا تمام تورم برطرف شود.

چه مشکلاتی را می‌توان با ترمیم عمل پلک اصلاح کرد؟

بلفاروپلاستی اصلاحی اغلب برای اصلاح یکی از چند مشکل زیر که به آن‌ها اشاره شده‌ است، انجام می‌شود. عمل ترمیمی پلک که به صورت مختصر انجام می‌شود ممکن است برای تقویت بیشتر چشم‌هایی که قبلاً اصلاح نشده بودند، با برداشتن بافت کمتر از آنچه لازم بود، انجام شود.

اگر جراحی ترمیمی پلک که به صورت تصحیح بیش از حد شود ممکن است بسته شدن کامل چشم را غیرممکن کند و منجر به خشکی چشم شود. برداشتن بیش از حد بافت نیز منجر به ظاهر بد شکل می شود.

پتوز: افتادگی پلک بالا یا پتوز ممکن است به دلیل افزایش سن یا ناهنجاری آناتومیکی رخ دهد. برخی از جراحان، بلفاروپلاستی را برای اصلاح پتوز انجام می‌دهند اما تکنیک مورد نیاز برای این مشکل با روشی که معمولاً در جوان‌سازی زیبایی پلک انجام می‌شود، نیست.

بعد از بلفاروپلاستی، عضله بالابر پلک ممکن است به کشیدن پلک بالایی ادامه دهد و در نتیجه افتادگی ایجاد شود. در برخی موارد پتوز نتیجه بلفاروپلاستی و اختلال تصادفی عضله بالابرنده پلک فوقانی است.

اسکار: هنگامی که برش‌ها در پلک فوقانی بیش از حد بالا زده می‌شوند، ممکن است جای زخم قابل مشاهده ایجاد شود. معمولاً برش‌هایی در چین طبیعی چشم ایجاد می‌شود که جای زخم‌های ایجاد شده به خوبی پنهان می‌شود.

انتروپیون: یک بیماری پلک است که در آن بافت روی پلک به سمت داخل می‌چرخد.

اکتروپیون: وضعیتی است که در آن بافت روی پلک به سمت بیرون می چرخد.

هنگامی که یک یا چند مورد از این عوارض ایجاد شده باشد، بلفاروپلاستی ترمیمی می تواند ظاهر چشم‌ها را بهبود بخشد. با این حال، بسته به میزان مشکل، ترمیم 100٪ ممکن است امکان‌پذیر نباشد.

ترمیم عمل بلفاروپلاستی

آیا عمل ترمیمی پلک تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد؟

جراحی زیبایی پلک در اکثر مواقع انتخابی است و جزء عمل‌های زیبایی محسوب می‌شود و هزینه آن تحت پوشش بیمه‌های درمانی نیست. حتی زمانی که نتیجه زیبایی بلفاروپلاستی رضایت‌بخش نیست، شرکت های بیمه مزایایی را برای پوشش اصلاحات لازم گسترش نمی دهند. تنها استثنا برای بلفاروپلاستی زمانی است که برای برداشتن بافتی که میدان دید را مسدود می‌کند، نیاز به عمل باشد. به این عمل بلفاروپلاستی فانکشنال می‌گویند و ممکن است نیاز به ارزیابی گسترده از قبل مجوز برای پوشش داشته باشد.

عمل ترمیمی پلک در اصفهان

کلینیک سینایار اصفهان یکی از معتبرترین مراکز جراحی پلک در اصفهان است که این عمل زیبایی توسط پزشکان متخصص و با تجربه در این زمینه انجام می‌شود. هنگامی که به کلینیک مراجعه می‌کنید. باید یک تاریخچه پزشکی از عمل قبلی خود ارائه دهید همچنین ما باید در مورد بیماری‌های زمینه‌ای مانند بیماری قلبی و فشارخون بدانیم. همچنین مهم است که تیم پزشکی کلینیک سینایار از جزئیات جراحی قبلی پلک شما آگاه باشد. آوردن عکس‌های قدیمی از قبل از اولین عمل می‌تواند بسیار مفید باشد.

تیم ما از شما می پرسد که چه جنبه‌ای از پلک‌ها و صورت شما از اولین جراحی شما را آزار می‌دهد و در مورد گزینه‌های اصلاح آن صحبت می‌کند. درک متقابل از اهداف، انتظارات و نتایج برای رسیدن به نتیجه مطلوب ضروری است!

در طول مشاوره، معاینه‌ای نیز برای بررسی هر گونه بیماری چشم مانند خشکی چشم انجام می‌شود که می‌تواند برنامه جراحی را محدود یا تغییر دهد. بسته به یافته‌های مشاوره و تجزیه‌وتحلیل ما، ممکن است برای رسیدن به نتیجه مطلوب، جراحی متفاوتی را به طور کلی توصیه کنیم. گاهی اوقات، ساختار صورت و نتایج اولیه جراحی با روش هایی مانند لیفت ابرو، لیفت میانی صورت یا انتقال چربی به بهترین وجه برطرف می‌شود.

عمل مجدد بلفاروپلاستی

دوران نقاهت جراحی ترمیمی افتادگی پلک

مانند عمل بلفاروپلاستی اولیه، هنگامی که از عمل جراحی تمام می‌شود ممکن است دید شما کمی تار شود که برای حل این مشکل باید از قطره‌های چشمی تجویز شده، چندین بار در روز برای مدت زمان مشخصی پس از عمل استفاده کنید. برای تسکین هر گونه ناراحتی می‌توانید از از انواع قرص یا کپسول مسکن استفاده کرد.

بیماران باید در 48 ساعت اول بعد از عمل از خیس شدن چشم‌ها جلوگیری کنند و پس از آن باید چشم‌ها را به آرامی با آب و صابون تمیز کرده و تا زمانی که ناحیه هنوز بهبود می‌یابد، آن را خشک کنند.

ممکن است از بخیه‌های جذبی (قابل حل) ممکن است برای بستن ناحیه جراحی اعمال شود که نیازی به برداشتن ندارد. با این حال، اگر از بخیه‌های متحرک استفاده شود، پس از 5-10 روز باید آن‌ها را برداشت. جراح در مورد طرح درمانی فردی شما، از جمله مراقبت‌های بعد از عمل، قبل و بعد از عمل صحبت خواهد کرد.

از آنجایی که ترمیم بلفاروپلاستی یک عمل سرپایی است، شما مجاز خواهید بود در همان روز به خانه بروید اما باید ترتیبی دهید که شخصی شما را از بیمارستان یا کلینیک ببرد. اکثر افراد می‌توانند در شب یا صبح روز بعد بعد از عمل بلند شوند و راه بروند.

تورم، کبودی و پُف کردن طبیعی است و بین 1 تا 4 هفته معمول است و بین نوع عمل انجام شده و هر بیمار متفاوت است. برای کمک به کاهش تورم، کیسه‌های یخ را می‌توان به آرامی روی آن ناحیه قرار داد و خوابیدن در وضعیت عمودی نیز می‌تواند کمک‌کننده باشد. اگر پوسته ای در ناحیه جراحی ظاهر شد، آن‌ها را نچینید، خود به خود می‌ریزند.

انجام فعالیت‌های شدید، مانند ورزش های شدید یا بلند کردن اجسام سنگین، برای هفته اول پس از جراحی توصیه نمی‌شود. راه رفتن با سرعت ملایم توصیه می‌شود تا بیماران تحرک داشته باشند و بتوانند به فعالیت‌های عادی بازگردند.

بعد از دو هفته می‌توان از آرایش و لنز استفاده کرد. برای محافظت از چشم‌ها باید در بیرون از منزل عینک آفتابی بزنید.

0/5 (0 نظر)
Avatar

دکتر پارسا نوایی

مجموعه کلینیک‌های سینایار با مدیریت دکتر پارسا نوایی (عضو انجمن بین‌المللی کاشت مو و ابرو) با چند شعبه در شهرهای اصفهان، کیش و مسقط (کشور عمان) به صورت تخصصی در زمینه پوست، مو و زیبایی فعالیت دارند. مجموعه سینایار با پشتوانه اعتماد مراجعین و تجربه بیش از یک دهه فعالیت در این زمینه و ارتقا مستمر کیفیت خدمات ارائه شده، شرکت در کنگره‌ها و همایش‌های بین‌المللی و استفاده از به‌روزترین تجهیزات و دستگاه‌ها به همراه پرسنل حرفه‌ای و آموزش دیده توانسته به رضایت حداکثری مراجعین داخلی و خارجی دست پیدا کند و توان رقابت بالایی با دیگر مراکز داخلی و خارجی را داشته باشد.

مقالات مرتبط

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجموعه کلینیک‌های سینایار در حال حاضر در شهرهای اصفهان، کیش و مسقط (کشور عمان) دایر می‌باشند و به صورت تخصصی در زمینه پوست، مو و زیبایی فعالیت دارند

ساعات کاری کلینیک
شنبه تا چهارشنبه 8 الی 18
پنج‌شنبه: 8 الی 12