پی آر پی مو در اصفهان | پی آر پی مو ( PRP )چقدر جواب میده ؟

زمان برای مطالعه: 7 دقیقه

پلاسمای غنی شده با پلاکت یا پی آر پی (PRP) درمانی است که پزشکان از آن برای تسریع در روند ترمیم بافت استفاده می‌کنند. درمان پی آر پی ممکن است باعث رشد مو‌های جدید شود، اما استفاده از آن برای ریزش مو بحث برانگیز است.

ریزش مو و نازک شدن آن یکی از مشکلات رایج در زنان و مردان است. حدود ۵۰ میلیون مرد و ۳۰ میلیون زن حداقل مقداری ریزش مو دارند که با رسیدن به سن ۵۰ سالگی یا در نتیجه داشتن استرس افزایش می‌یابد.
و به ظاهر صد‌ها درمان مختلف برای ریزش مو با سطوح مختلفی از اطمینان و موفقیت وجود دارد. اما برخی از آن‌ها بر اساس علم بسیار مؤثرتر از روش‌های دیگر می‌باشند.
یکی از این درمان‌ها پی آر پی یا پلاسمای غنی شده از پلاکت است. PRP ماده‌ای است که از خون شما گرفته می‌شود و به پوست سر شما تزریق می‌شود که ظاهراً می‌تواند به بهبود بافت‌های بدن، از جمله فولیکول‌های رشد موکمک کند.
پی آر پی در اصفهان از خون شما با استفاده از مکانیزمی شبیه سانتریفیوژ استخراج می‌شود که می‌تواند ماده را از خون شما جدا کند و غلظت پروتئین‌های خاصی را افزایش دهد که باعث بهبود رشد مو می‌شود.
این امر باعث می‌شود که پی آر پی به تنهایی برای درمان آسیب‌های تاندون و آرتروز قابل استفاده باشد.

تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که تزریق پی آر پی می‌تواند به درمان آلوپسی آندروژنیک (طاسی با الگوی مردانه) کمک کند.

بیایید بررسی کنیم که تحقیقات دقیقاً در مورد میزان موفقیت درمان PRP برای ریزش مو چه می‌گوید، اینکه آیا PRP عوارض جانبی دارد یا خیر، و چه نتایجی را می‌توانید از آن انتظار داشته باشید.

پی آر پی مو در اصفهان

برای درک چگونگی عملکرد PRP، مهم است که از نقش پلاکت‌ها در بهبودی آگاه باشید.
پلاکت‌ها به همراه گلبول‌های قرمز و سفید جزئی از خون هستند. هنگامی که فردی دچار بریدگی یا زخم می‌شود، پلاکت‌ها “اولین پاسخ دهندگان” بدن هستند که برای متوقف کردن خونریزی و بهبودی وارد بدن می‌شوند.

مزایا و معایب PRP مو

محققان این نظریه را مطرح کردند که اگر بتوانند پلاکت‌های غلیظ را استخراج کنند و آن‌ها را به مناطق آسیب دیده بدن تزریق کنند، می‌توانند روند بهبودی را تسریع کنند.
برای تولید پی آر پی، پزشک متخصص یک نمونه خون می‌گیرد و آن را در دستگاهی به نام سانتریفیوژ قرار می‌دهد. این دستگاه با سرعت بالایی می‌چرخد که اجزای خون را جدا کند. سپس پزشک متخصص پلاکت‌ها را برای تزریق استخراج می‌کند.
پی آر پی حاوی طیف وسیعی از فاکتور‌های رشد و پروتئین است که ترمیم بافت را سرعت می‌بخشد. از آنجایی که انواع ریزش مو ناشی از آسیب به فولیکول‌های مو است، محققان در ابتدا این فرضیه را مطرح کردند که PRP می‌تواند با معکوس کردن روندی که در آلوپسی آندروژنتیک رخ می‌دهد، به رشد مجدد مو کمک کند.
از آن زمان، پی آر پی به یک روش محبوب برای بازگرداندن رشد مو تبدیل شده است. پزشکان همچنین از PRP برای درمان آسیب‌های تاندون‌ها، ماهیچه‌ها و رباط‌ها، مانند آسیب‌های افراد در فعالیت‌های ورزشی، استفاده کرده‌اند.

آیا پی آر پی مو جواب میده؟

در سال ۲۰۱۹، تیمی از محققان یک بررسی سیستماتیک از تحقیقات در مورد PRP به عنوان یک درمان برای ریزش مو انجام دادند.
بیشتر مطالعات نشان داده‌اند که تزریق پی آر پی باعث کاهش ریزش مو، افزایش قطر مو‌ها و تراکم رشد مو می‌شود.
تزریق پی آر پی می‌تواند برای بسیاری از افراد مفید باشد. این تزریقات پلاسما غنی از پلاکت هستند و برای گرو‌های زیر می‌تواند مؤثر باشد.
طاسی و نازک شدن در مردان و زنان که بیشتر در مردان شایع است، اما زنان ممکن است به دلایل مختلف مو‌های خود را از دست بدهند.
کسانی که از آلوپسی آندروژنیک یا سایر اشکال آلوپسی رنج می‌برند که به عنوان طاسی الگوی مردانه یا زنانه نیز شناخته می‌شود. این یک بیماری ارثی است و افراد زیادی را درگیر کرده است.
طیف سنی مختلفی از افراد. بسیاری از آزمایشات بالینی موفق با افراد ۱۸ تا ۷۲ ساله آزمایش شده‌اند.
کسانی که به دلیل استرس زیاد از ریزش مو رنج می‌برند. از آنجایی که این بیماری مزمن نیست، به راحتی قابل درمان است.
کسانی که اخیراً ریزش مو را تجربه کرده‌اند. اگر اخیراً دچار ریزش مو شده‌اید، شانس شما برای رفع آن با پی آر پی بیشتر است.
کسانی که مو‌های نازکی دارند، اما کاملاً طاس نیستند. تزریق پی آر پی برای ضخیم کردن، تقویت و رشد مو از فولیکول‌هایی است که هنوز وجود دارند، هر چند ضعیف به نظر برسند.
در حالی که مطالعات موردی رضایت بیماران را از تزریق PRP در گذشته ثابت کرده است، اما برای همه افراد مفید نیست.
به عنوان مثال، افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن و عدم تعادل تیروئید ممکن است در طول زمان نتایجی را مشاهده نکنند. به دلیل اینکه این روش مشکلات اساسی را برطرف نمی‌کند. مو‌ها بدون توجه به هر اتفاقی به ریزش ادامه خواهند داد. در این موارد، درمان‌های دیگر ممکن است مؤثرتر باشند، حتی برخی از آن‌ها پوستی نیستند. در موارد بیماری تیروئید، دارو‌های خوراکی ممکن است مشکل را حل کنند.

نحوه انجام پی آر پی برای مو

درمان پی آر پی یک فرآیند سه مرحله‌ای است. اکثر درمان‌های PRP به سه جلسه درمانی به فاصله ۴ تا ۶ هفته نیاز دارند.
برای ماندگاری درمان باید هر ۴ تا ۶ ماه یکبار تکرار شود.

فرآیند انجام پی آر پی مو
مرحله ۱ :
خون شما – معمولاً از بازوی شما – گرفته می‌شود و در یک سانتریفیوژ (ماشینی که به سرعت می‌چرخد تا مایعات با چگالی‌های مختلف را جدا کند) قرار می‌گیرد.

مرحله ۲ :
پس از حدود ۱۰ دقیقه در سانتریفیوژ، خون شما به سه لایه تقسیم می‌شود:

 • پلاسمای فاقد پلاکت
 • پلاسمای غنی از پلاکت
 • سلول‌های قرمز خون

مرحله ۳ :

پلاسمای غنی از پلاکت به داخل یک سرنگ کشیده می‌شود و سپس به مناطقی از پوست سر که نیاز به رشد موی بیشتری دارند تزریق می‌شود.

تحقیقات کافی برای اثبات مؤثر بودن پی آر پی انجام نشده است. همچنین مشخص نیست که برای چه کسی – و تحت چه شرایطی – مؤثرتر است.
کل فرآیند ممکن است حدود ۱ ساعت طول بکشد و چندین جلسه ممکن است لازم باشد. پس از دریافت درمان PRP، فرد معمولاً می‌تواند بدون هیچ محدودیتی به فعالیت‌های عادی خود بازگردد.

پی آر پی مو چند درصد جواب میده ؟

مدت زمان تأثیر پی آر پی مو

پی آر پی درمانی برای شرایطی که باعث ریزش مو می‌شود نیست. به همین دلیل، برای حفظ نتایج رشد مو، فرد باید چندین درمان PRP را در طول زمان دریافت کند. همین امر در مورد دارو‌هایی که پزشکان معمولاً برای درمان آلوپسی آندروژنیک استفاده می‌کنند، صادق است.
توصیه‌های پزشک در مورد اینکه هر چند وقت یک بار یک فرد باید پی آر پی انجام دهد بسته به شرایط فرد و نتایج درمان اولیه متفاوت است. پس از کنترل ریزش مو، پزشک ممکن است تزریقات نگهدارنده را هر ۳ تا ۶ ماه یکبار توصیه کند.

عوارض جانبی پی آر پی برای ریزش مو

از آنجایی که درمان PRP شامل تزریق خون به پوست سر شما است، خطر ابتلا به بیماری‌های مسری وجود ندارد.

با این حال، هر درمانی که شامل تزریق باشد همیشه خطر عوارض جانبی مانند موارد زیر وجود دارد:

 • آسیب به عروق خونی یا اعصاب
 • عفونت
 • کلسیفیکاسیون در نقاط تزریق
 • بافت اسکار

همچنین این احتمال وجود دارد که بیمار به داروی بیهوشی واکنش منفی نشان دهد. اگر تصمیم به انجام درمان PRP برای ریزش مو دارید، از قبل به پزشک خود در مورد واکنش خود نسبت به دارو‌های بیهوشی اطلاع دهید.

خطرات پی آر پی برای ریزش مو

حتماً لیست تمام دارو‌هایی را که مصرف می‌کنید، از جمله مکمل‌ها و گیاهان دارویی را قبل از عمل به پزشک خود اطلاع دهید.

هنگامی که برای مشاوره اولیه خود می‌روید، در صورت داشتن موارد زیر بسیاری از ارائه‌دهندگان PRP را برای ریزش مو توصیه نمی‌کنند:

 • از دارو‌های رقیق‌کننده خون استفاده می‌کنند
 • سیگاری شدید هستند
 • سابقه سوء مصرف الکل یا مواد مخدر دارند

تعداد جلسات پی آر پی مو

همچنین در صورت تشخیص موارد زیر ممکن است برای درمان رد شوید:

 • عفونت‌های حاد یا مزمن
 • سرطان
 • بیماری مزمن کبدی
 • بیماری مزمن پوستی
 • بی ثباتی همودینامیک
 • هیپوفیبرینوژنمی
 • اختلال متابولیک
 • سندرم‌های اختلال عملکرد پلاکتی
 • اختلال سیستمیک
 • سپسیس
 • تعداد پلاکت کم
 • بیماری تیرویید

تعداد جلسات پی آر پی مو

PRP درمانی برای دلایل ریزش مو نیست. به همین دلیل، برای حفظ نتایج رشد مو، فرد باید چندین جلسه درمان PRP را در طول زمان دریافت کند. همین امر در مورد دارو‌هایی که پزشکان معمولاً برای درمان آلوپسی آندروژنیک استفاده می‌کنند صادق است.

درمان PRP معمولاً شامل سه درمان در یک دوره ۴ تا ۶ هفته‌ای است که هر ۴ تا ۶ ماه یکبار درمان آن برای ماندگاری نتایج تکرار می‌شود.

هزینه پی آر پی مو در سال 1402

هزینه PRP مو به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله:

 • موقعیت جغرافیایی شما
 • کیفیت تجهیزات
 • افزودن اجزای مغذی

بسیاری از طرح‌های بیمه ، پی آر پی را برای درمان ریزش مو ، زیبایی می‌دانند و هیچ یک از هزینه‌های درمان را پوشش نمی‌دهند. با ارائه دهنده بیمه خود مشورت کنید تا ببینید آیا درمان PRP برای شما پوشش داده می‌شود یا خیر.

محققان شواهدی یافته‌اند که نشان می‌دهد PRP می‌تواند به رشد مجدد مو منجر شود. با این حال، با توجه به محدودیت این مطالعات – مانند اندازه نمونه‌های کوچک – و تغییر در تکنیک و پروتکل در بین پزشکان، تحقیقات بیشتری برای تأیید مؤثر بودن PRP لازم است.
پزشکان و محققان همچنین باید بهترین کاندید‌های پی آر پی را شناسایی کرده و پروتکل‌های درمانی جهانی را توسعه دهند.

5/5 (1 نظر)

مقالات مرتبط

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجموعه کلینیک‌های سینایار در حال حاضر در شهرهای اصفهان، کیش و مسقط (کشور عمان) دایر می‌باشند و به صورت تخصصی در زمینه پوست، مو و زیبایی فعالیت دارند

ساعات کاری کلینیک
شنبه تا چهارشنبه 8 الی 18
پنج‌شنبه: 8 الی 12