لیزر موهای زائد برای بیماران ویتیلیگو

زمان برای مطالعه: 6 دقیقه

لیزر موهای زائد برای بیماران ویتیلیگو گزینه مناسبی نیست و این بیماران بهتر است از روش‌های دیگر برای رفع موهای زائد استفاده نمایند. با توجه به این که امروزه انجام لیزر موهای زائد در بین افراد بسیار رایج شده است و افرادی که دچار بیماری لک و پیس هستند این دغدغه را دارند که آیا لیزر موهای زائد انجام دهند یا خیر در این مطلب به‌طور کامل به این موضوع پرداخته‌ایم.

اگر شما دچار بیماری برص هستید در صورتی که سوالی در زمینه انجام لیزر موهای زائد برای بیماران لک و پیس ایجاد شده است که در این مطلب به آن اشاره نشده است در انتهای مطلب در بخش نظرات، سؤال خود را مطرح نمایید و در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ آن را از متخصصین پوست کلینیک سینایار دریافت نمایید.

لیزر موهای زائد در بیماران ویتیلیگو

ویتیلیگو چیست؟

ویتیلیگو بیماری پوستی است که باعث می‌شود پوست شما رنگدانه‌های خود را از دست بدهد. این باعث می‌شود پوست شما روشن‌تر از رنگ طبیعی پوست به نظر برسد یا سفید شود. اگر در قسمتی از بدنتان که دارای مو است ویتیلیگو دارید، ممکن است موهایتان سفید یا نقره‌ای شوند.

این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی بدن شما ملانوسیت ها را از بین می‌برد. ملانوسیت‌ها، سلول‌های پوستی هستند که ملانین تولید می‌کنند، ماده شیمیایی که به پوست رنگ یا رنگدانه می‌دهد.

ویتیلیگو یک بیماری طولانی‌مدت است که در آن لکه‌های سفید کم رنگ روی پوست ایجاد می‌شود. علت آن کمبود ملانین (رنگدانه پوست) در پوست است. ویتیلیگو می‌تواند هر ناحیه‌ای از پوست را درگیر کند اما معمولاً در صورت، گردن و دست‌ها و در چین و چروک‌های پوستی اتفاق می‌افتد.

نواحی رنگ پریده پوست در برابر آفتاب‌سوختگی آسیب‌پذیرتر هستند، بنابراین مهم است که هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید مراقبت بیشتری داشته باشید و از کرم ضد آفتاب با فاکتور محافظتی بالا (SPF) در برابر آفتاب استفاده کنید.

آیا لیزر موهای زائد برای بیماران ویتیلیگو مجاز است؟

لیزر موهای زائد در دهه اخیر به محبوب‌ترین روش حذف موهای زائد تبدیل شده است و افراد زیادی تمایل به انجام این روش دارند. با وجود تمام مزایایی که لیزر موهای زائد دارد، استفاده از آن برای تمام افراد مجاز نیست و شرایط پزشکی خاصی وجود دارد که ممکن است شما را از انجام درمان باز دارد.

به عنوان مثال، زنان باردار یا افراد مبتلا به برخی از بیماری‌های پوستی نباید لیزر موهای زائد انجام دهند. لیزر موهای زائد با ویتیلیگو برای افرادی که مستعد این بیماری هستند یا از این بیماری رنج می‌برند، روش ایمن نخواهد بود.

متأسفانه لیزر موهای زائد برای بیماران برص (ویتیلیگو) ایمن نیست؛ بنابراین یک منع مصرف پزشکی برای درمان است. لیزر درمانی این امکان را دارد که وضعیت شما را تحریک کند و آن را بدتر کند، بنابراین لیزر موهای زائد در این مورد یک ممنوعیت مطلق است.

عوارض لیزر موهای زائد در بیماران ویتیلیگو

چرا لیزر موهای زائد برای بیماران لک و پیس ممنوع است؟

طبق بررسی‌های انجام شده افراد مبتلا به بیماری پیسی برای رفع موهای زائد نباید از لیزر استفاده کنند چون امکان دارد دستگاه لیزر موهای زائد، بیماری آن‌ها را تشدید کند و میزان لکه‌های موجود بر روی پوست آن‌ها بیشتر شود.

برای اینکه بفهمید لیزر موهای زائد برای شما مناسب است یا خیر بهتر است قبل از انجام لیزر توسط پزشک متخصص پوست ویزیت شوید تا شرایط شما کاملا مورد بررسی قرار گیرد و پزشک تائید کند که آیا شما با وجود بیماری ویتیلیگو کاندید مناسبی برای لیزر موهای زائد هستید یا خیر.

لیزر موهای زائد برای بیماران برص یا پیسی

افراد مبتلا به بیماری پیسی ممکن است از روش‌های مختلف برای درمان این بیماری استفاده کنند و درمان‌های انجام شده در برخی از افراد جواب می‌دهد و باعث می‌شود که لکه‌های ایجاد شده بر روی پوست کاملا محو شوند.

افرادی که تحت درمان هستند یا کسانی که به طور کامل درمان شده‌اند اگر برای رفع موهای زائد لیزر انجام دهند، انجام لیزر موهای زائد در بیماران پیسی باعث تشدید یا بازگشت این بیماری می‌شود به همین دلیل پزشکان به هیچ عنوان انجام لیزر را برای این افراد توصیه نمی‌کنند.

اگر شما دچار این بیماری هستید به مراکز لیزر معتبر مراجعه نمایید که در آن مرکز پزشک متخصص پوست حضور داشته باشد و تمام شرایط مورد نیاز را مورد بررسی قرار دهد.

علت ممنوعیت لیزر موهای زائد در بیماران ویتیلیگو

 

انواع روش‌های رفع موهای زائد در بیماران ویتیلیگو و خطرات آن‌ها

بهترین راه برای ایمن نگه داشتن خود این است که بفهمید انواع مختلف از بین بردن موهای زائد چگونه کار می‌کنند و سپس سطح خطر مربوط به هر کدام را ارزیابی کنید. در ادامه برخی از تکنیک‌های محبوب حذف موهای زائد را در زیر خلاصه کرده‌ام:

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد از نور و گرما برای از بین بردن موهای زائد استفاده می‌کند. هنگامی که فرآیند شروع می‌شود، شدت گرما کمتر می‌شود زیرا موها ضخیم و تیره هستند، بنابراین انرژی کمتری برای هدف قرار دادن این موها مورد نیاز است.

با این حال، با پیشرفت شما، موهای مورد نظر روشن‌تر و ظریف‌تر می‌شوند و بنابراین نیاز به انرژی بیشتری برای برداشتن دارند. اعمال گرمای بیش از حد روی پوست می‌تواند باعث آسیب شود و به طور بالقوه پدیده Koebner که در بالا توضیح داده شد را تحریک کند.

همچنین پیشنهاد شده است که افرادی که رنگ پوست تیره‌تری دارند به دلیل وجود مقدار زیادی ملانین در معرض آسیب بافتی در طی لیزر موهای زائد هستند. ملانین انرژی لیزر را جذب می‌کند که منجر به تولید گرما می‌شود.

اپیلاسیون

اپیلاسیون نیز بدون خطر نیست. اپیلاسیون در واقع نوعی لایه‌برداری فیزیکی است که لایه‌های بالایی پوست را به همراه موها از بین می‌برد. این باعث می‌شود که ناحیه پوست به‌طور موقت در معرض آسیب خورشید قرار گیرد که به نوبه خود می‌تواند باعث تحریک، التهاب و آسیب بیشتر شود.

کرم‌‎ها و پودرهای موبر

کرم‌های موبر که به عنوان کرم‌های موبر نیز شناخته می‌شوند، با ضعیف کردن هر تار مو عمل می‌کنند و به شما این امکان را می‌دهند که موها را پاک کنید. ماده فعال در این کرم‌ها اسید تیوگلیکولیک و هیدروکسید کلسیم است که با هم کار می‌کنند تا موها را از بین ببرند.

خطرات این کرم‌ها این است که در تماس با پوست می‌توانند باعث سوختگی شیمیایی شوند که هر چه مدت طولانی‌تری روی کرم بماند، سوختگی شدیدتر می‌شود؛ مانند سایر روش‌های حذف موهای زائد، این  روش هم می‌تواند باعث ایجاد پدیده Koebner شود.

استفاده از تیغ یا ژیلت

با توجه به بررسی‌های انجام شده، اصلاح به‌طور کلی به عنوان گزینه‌ای مناسب برای رفع موهای زائد در نظر گرفته می‌شود اما حتی با انجام اصلاح منظم یا اصلاح با فاصله‌ی نزدیک به هم می‌تواند منجر به لایه‌برداری بیش از حد، تحریک و لایه‌برداری پوست شود.

برخی از فرم‌های اصلاح نیز می‌توانند پوست را تحریک کنند یا احساس خشکی و آسیب‌دیدگی در آن ایجاد کنند، بنابراین انتخاب ریش‌تراش مناسب و استفاده از فوم‌ها و مومیایی‌کننده‌هایی که با پوست شما مهربان هستند، بسیار مهم است.

لیزر موهای زائد برای بیماران ویتیلیگو

علت ممنوعیت لیزر موهای زائد در ویتیلیگو چیست؟

بسیاری از مردم نمی دانند که ویتیلیگو وضعیتی است که تحت تأثیر پدیده‌ای به نام پدیده کوبنر است. هنگام درک این که چگونه عوامل محیطی می‌توانند باعث ایجاد ویتیلیگو شوند، یادگیری این پدیده بسیار مهم است.

به بیان ساده، پدیده Koebner به این واقعیت اشاره دارد که وقتی پوست آسیب می‌بیند، مالش می‌شود یا به نوعی آسیب می‌بیند، لکه‌های جدید ویتیلیگو می‌توانند ایجاد شوند. این آسیب می‌تواند از نظر شیمیایی ناشی از استفاده از مواد آرایشی مضر یا مواد شوینده یا از نظر فیزیکی ناشی از اسکراب، تیغه یا لیزر باشد.

0/5 (0 نظر)

مقالات مرتبط

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجموعه کلینیک‌های سینایار در حال حاضر در شهرهای اصفهان، کیش و مسقط (کشور عمان) دایر می‌باشند و به صورت تخصصی در زمینه پوست، مو و زیبایی فعالیت دارند

ساعات کاری کلینیک
شنبه تا چهارشنبه 8 الی 18
پنج‌شنبه: 8 الی 12