لیزر موهای زائد برای بیماران ویتیلیگو

زمان برای مطالعه: 9 دقیقه

لیزر موهای زائد برای بیماران ویتیلیگو گزینه مناسبی نیست و این بیماران بهتر است از روش‌های دیگر برای رفع موهای زائد استفاده نمایند. با توجه به این که امروزه انجام لیزر موهای زائد در بین افراد بسیار رایج شده است و افرادی که دچار بیماری لک و پیس هستند این دغدغه را دارند که آیا لیزر موهای زائد انجام دهند یا خیر در این مطلب به‌طور کامل به این موضوع پرداخته‌ایم.

اگر شما دچار بیماری برص هستید در صورتی که سوالی در زمینه انجام لیزر موهای زائد برای بیماران لک و پیس ایجاد شده است که در این مطلب به آن اشاره نشده است در انتهای مطلب در بخش نظرات، سؤال خود را مطرح نمایید و در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ آن را از متخصصین پوست کلینیک سینایار دریافت نمایید.

لیزر موهای زائد در بیماران ویتیلیگو

ویتیلیگو چیست؟

ویتیلیگو بیماری پوستی است که باعث می‌شود پوست شما رنگدانه‌های خود را از دست بدهد. این باعث می‌شود پوست شما روشن‌تر از رنگ طبیعی پوست به نظر برسد یا سفید شود. اگر در قسمتی از بدنتان که دارای مو است ویتیلیگو دارید، ممکن است موهایتان سفید یا نقره‌ای شوند.

این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی بدن شما ملانوسیت ها را از بین می‌برد. ملانوسیت‌ها، سلول‌های پوستی هستند که ملانین تولید می‌کنند، ماده شیمیایی که به پوست رنگ یا رنگدانه می‌دهد.

ویتیلیگو یک بیماری طولانی‌مدت است که در آن لکه‌های سفید کم رنگ روی پوست ایجاد می‌شود. علت آن کمبود ملانین (رنگدانه پوست) در پوست است. ویتیلیگو می‌تواند هر ناحیه‌ای از پوست را درگیر کند اما معمولاً در صورت، گردن و دست‌ها و در چین و چروک‌های پوستی اتفاق می‌افتد.

نواحی رنگ پریده پوست در برابر آفتاب‌سوختگی آسیب‌پذیرتر هستند، بنابراین مهم است که هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید مراقبت بیشتری داشته باشید و از کرم ضد آفتاب با فاکتور محافظتی بالا (SPF) در برابر آفتاب استفاده کنید.

آیا لیزر موهای زائد برای بیماران ویتیلیگو مجاز است؟

لیزر موهای زائد در دهه اخیر به محبوب‌ترین روش حذف موهای زائد تبدیل شده است و افراد زیادی تمایل به انجام این روش دارند. با وجود تمام مزایایی که لیزر موهای زائد دارد، استفاده از آن برای تمام افراد مجاز نیست و شرایط پزشکی خاصی وجود دارد که ممکن است شما را از انجام درمان باز دارد.

به عنوان مثال، زنان باردار یا افراد مبتلا به برخی از بیماری‌های پوستی نباید لیزر موهای زائد انجام دهند. لیزر موهای زائد با ویتیلیگو برای افرادی که مستعد این بیماری هستند یا از این بیماری رنج می‌برند، روش ایمن نخواهد بود.

متأسفانه لیزر موهای زائد برای بیماران برص (ویتیلیگو) ایمن نیست؛ بنابراین یک منع مصرف پزشکی برای درمان است. لیزر درمانی این امکان را دارد که وضعیت شما را تحریک کند و آن را بدتر کند، بنابراین لیزر موهای زائد در این مورد یک ممنوعیت مطلق است.

عوارض لیزر موهای زائد در بیماران ویتیلیگو

چرا لیزر موهای زائد برای بیماران لک و پیس ممنوع است؟

طبق بررسی‌های انجام شده افراد مبتلا به بیماری پیسی برای رفع موهای زائد نباید از لیزر استفاده کنند چون امکان دارد دستگاه لیزر موهای زائد، بیماری آن‌ها را تشدید کند و میزان لکه‌های موجود بر روی پوست آن‌ها بیشتر شود.

برای اینکه بفهمید لیزر موهای زائد برای شما مناسب است یا خیر بهتر است قبل از انجام لیزر توسط پزشک متخصص پوست ویزیت شوید تا شرایط شما کاملا مورد بررسی قرار گیرد و پزشک تائید کند که آیا شما با وجود بیماری ویتیلیگو کاندید مناسبی برای لیزر موهای زائد هستید یا خیر.

لیزر موهای زائد برای بیماران برص یا پیسی

افراد مبتلا به بیماری پیسی ممکن است از روش‌های مختلف برای درمان این بیماری استفاده کنند و درمان‌های انجام شده در برخی از افراد جواب می‌دهد و باعث می‌شود که لکه‌های ایجاد شده بر روی پوست کاملا محو شوند.

افرادی که تحت درمان هستند یا کسانی که به طور کامل درمان شده‌اند اگر برای رفع موهای زائد لیزر انجام دهند، انجام لیزر موهای زائد در بیماران پیسی باعث تشدید یا بازگشت این بیماری می‌شود به همین دلیل پزشکان به هیچ عنوان انجام لیزر را برای این افراد توصیه نمی‌کنند.

اگر شما دچار این بیماری هستید به مراکز لیزر معتبر مراجعه نمایید که در آن مرکز پزشک متخصص پوست حضور داشته باشد و تمام شرایط مورد نیاز را مورد بررسی قرار دهد.

علت ممنوعیت لیزر موهای زائد در بیماران ویتیلیگو

 

انواع روش‌های رفع موهای زائد در بیماران ویتیلیگو و خطرات آن‌ها

بهترین راه برای ایمن نگه داشتن خود این است که بفهمید انواع مختلف از بین بردن موهای زائد چگونه کار می‌کنند و سپس سطح خطر مربوط به هر کدام را ارزیابی کنید. در ادامه برخی از تکنیک‌های محبوب حذف موهای زائد را در زیر خلاصه کرده‌ام:

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد از نور و گرما برای از بین بردن موهای زائد استفاده می‌کند. هنگامی که فرآیند شروع می‌شود، شدت گرما کمتر می‌شود زیرا موها ضخیم و تیره هستند، بنابراین انرژی کمتری برای هدف قرار دادن این موها مورد نیاز است.

با این حال، با پیشرفت شما، موهای مورد نظر روشن‌تر و ظریف‌تر می‌شوند و بنابراین نیاز به انرژی بیشتری برای برداشتن دارند. اعمال گرمای بیش از حد روی پوست می‌تواند باعث آسیب شود و به طور بالقوه پدیده Koebner که در بالا توضیح داده شد را تحریک کند.

همچنین پیشنهاد شده است که افرادی که رنگ پوست تیره‌تری دارند به دلیل وجود مقدار زیادی ملانین در معرض آسیب بافتی در طی لیزر موهای زائد هستند. ملانین انرژی لیزر را جذب می‌کند که منجر به تولید گرما می‌شود.

اپیلاسیون

اپیلاسیون نیز بدون خطر نیست. اپیلاسیون در واقع نوعی لایه‌برداری فیزیکی است که لایه‌های بالایی پوست را به همراه موها از بین می‌برد. این باعث می‌شود که ناحیه پوست به‌طور موقت در معرض آسیب خورشید قرار گیرد که به نوبه خود می‌تواند باعث تحریک، التهاب و آسیب بیشتر شود.

کرم‌‎ها و پودرهای موبر

کرم‌های موبر که به عنوان کرم‌های موبر نیز شناخته می‌شوند، با ضعیف کردن هر تار مو عمل می‌کنند و به شما این امکان را می‌دهند که موها را پاک کنید. ماده فعال در این کرم‌ها اسید تیوگلیکولیک و هیدروکسید کلسیم است که با هم کار می‌کنند تا موها را از بین ببرند.

خطرات این کرم‌ها این است که در تماس با پوست می‌توانند باعث سوختگی شیمیایی شوند که هر چه مدت طولانی‌تری روی کرم بماند، سوختگی شدیدتر می‌شود؛ مانند سایر روش‌های حذف موهای زائد، این  روش هم می‌تواند باعث ایجاد پدیده Koebner شود.

استفاده از تیغ یا ژیلت

با توجه به بررسی‌های انجام شده، اصلاح به‌طور کلی به عنوان گزینه‌ای مناسب برای رفع موهای زائد در نظر گرفته می‌شود اما حتی با انجام اصلاح منظم یا اصلاح با فاصله‌ی نزدیک به هم می‌تواند منجر به لایه‌برداری بیش از حد، تحریک و لایه‌برداری پوست شود.

برخی از فرم‌های اصلاح نیز می‌توانند پوست را تحریک کنند یا احساس خشکی و آسیب‌دیدگی در آن ایجاد کنند، بنابراین انتخاب ریش‌تراش مناسب و استفاده از فوم‌ها و مومیایی‌کننده‌هایی که با پوست شما مهربان هستند، بسیار مهم است.

لیزر موهای زائد برای بیماران ویتیلیگو

علت ممنوعیت لیزر موهای زائد در ویتیلیگو چیست؟

بسیاری از مردم نمی دانند که ویتیلیگو وضعیتی است که تحت تأثیر پدیده‌ای به نام پدیده کوبنر است. هنگام درک این که چگونه عوامل محیطی می‌توانند باعث ایجاد ویتیلیگو شوند، یادگیری این پدیده بسیار مهم است.

به بیان ساده، پدیده Koebner به این واقعیت اشاره دارد که وقتی پوست آسیب می‌بیند، مالش می‌شود یا به نوعی آسیب می‌بیند، لکه‌های جدید ویتیلیگو می‌توانند ایجاد شوند. این آسیب می‌تواند از نظر شیمیایی ناشی از استفاده از مواد آرایشی مضر یا مواد شوینده یا از نظر فیزیکی ناشی از اسکراب، تیغه یا لیزر باشد.

بهترین روش از بین بردن موهای زائد در بیماران ویتیلیگو

در حالی که به نظر می‌رسد حذف موهای زائد برای افراد مبتلا به بیماری ویتیلیگو مملو از خطر است، اقداماتی وجود دارد که همه ما می‌توانیم برای ایمن نگه داشتن خود انجام دهیم:

با متخصص پوست خود صحبت کنید، آن‌ها می‌توانند به شما توصیه‌های شخصی کنند که کدام راه حل ممکن است برای شما و پوست شما خطر کمتری داشته باشد.

اگر به اپیلاسیون یا لیزر درمانی فکر می‌کنید، پس تکالیف خود را انجام دهید و به یک متخصص پوست مراجعه کنید. سعی کنید فردی را پیدا کنید که از این بیماری آگاه باشد و بتواند در مورد خطرات آن با شما صحبت کند. مطمئن شوید که آن‌ها از لکه‌های ویتیلیگو شما و آخرین زمانی که ویتیلیگو شما فعال بوده است آگاه هستند. اگر می‌دانید چیزهای خاصی (مانند نور خورشید) باعث ویتیلیگو شما می‌شود، حتماً این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

مطمئن شوید که برای هر تکنیکی که امتحان می‌کنید، یک پچ تست انجام می‌دهید، این می‌تواند به شما کمک کند تا مطمئن شوید چیزی ممکن است شما را آزار دهد یا خیر. در حالت ایدئال برای آزمایش در ناحیه‌ای که کمتر در معرض نور قرار دارد، به طوری که اگر یک پچ جدید راه‌اندازی شود، تأثیر کمتری برای شما داشته باشد.

اگر ویتیلیگوی شما “فعال” است بسیار محتاط باشید. اگر اخیراً لکه‌های جدیدی ظاهر شده‌اند، این احتمال آسیب پوستی را افزایش می‌دهد که باعث ایجاد لکه‌های بیشتر شود.

از هر چیزی که امتحان می‌کنید یک دفتر خاطرات داشته باشید، این می‌تواند به شما کمک کند تشخیص دهید که آیا تکنیک‌های حذف خاص یا مواد شیمیایی وجود دارد که شما به آن حساس‌تر هستید یا خیر.

لیزر اگزایمر ویتیلیگو نی نی سایت

عوارض لیزر موهای زائد در بیماری ویتیلیگو

در مورد از بین بردن موهای زائد، مشکل اینجاست که چیزی مانند لیزر موهای زائد ممکن است به پوست بیماران دچار لک و پیس آسیب بیشتری وارد کند حتی اگر خفیف باشد و ممکن است باعث ایجاد رنگدانه شود.

سایر اشکال از بین بردن موهای زائد مانند کرم‌ها ممکن است باعث تحریک شوند که می‌تواند همان اثر را داشته باشد. تراشیدن ممکن است کمتر آسیب‌زا باشد اما چندان قابل‌قبول نیست؛ بنابراین پاسخ این است که هر یک از روش‌های رایج می‌تواند خطرآفرین باشد.

اگر در نظر دارید موهای زائد را حذف کنید، ممکن است ایده‌ای باشد که هر کدام از روش‌ها را برای قسمتی از بدن که غیرقابل مشاهده است، امتحان کنید و چند هفته صبر کنید تا ببینید آیا اثر نامطلوبی داشته است یا خیر.

با این حال، هیچ تضمینی وجود ندارد که ممکن است چیزی بعداً ایجاد شود یا اینکه قسمت قابل مشاهده‌تر بدن مانند صورت ممکن است به روشی متفاوت رفتار کند. اگر ویتیلیگو در مرحله فعال باشد، احتمال بروز عوارض جانبی بیشتر خواهد بود، اما حتی اگر این‌طور نباشد، ممکن است رخ دهد.

اگر به طور خفیف تحت تأثیر ویتیلیگو قرار گرفته اید، لیزر درمانی ممکن است انتخاب خوبی برای شما باشد. اگرچه این واقعاً به شدت وضعیت شما بستگی دارد. با این حال، اگر یک مورد خفیف از این بیماری دارید، ممکن است بتوانید تحت درمان قرار بگیرید.

استفاده از لیزر موهای زائد برای کسانی که بیماری ویتیلیگو با درجه بالایی دارند، توصیه نمی‌شود. لیزر برای افرادی که پوست کم رنگ‌تری دارند انتخاب خوبی نیست، زیرا لیزر با سوزاندن فولیکول‌های مو عمل می‌کند.

اگر می‌خواهید بررسی کنید که آیا برای شما مناسب است یا خیر، فقط ببینید آیا مو یا رنگدانه‌ای در نواحی کم‌رنگ‌تر شما وجود دارد یا خیر. زمانی که موها تیره هستند، لیزر درمانی در نواحی پوشیده از موهای تیره مؤثرتر است.

ما همیشه توصیه می‌کنیم ابتدا با متخصص پوست خود صحبت کنید. اگر پزشک تشخیص داد که لیزر موهای زائد گزینه خوبی برای شما است شما از این روش می‌توانید استفاده کنید.

0/5 (0 نظر)
Avatar

دکتر پارسا نوایی

مجموعه کلینیک‌های سینایار با مدیریت دکتر پارسا نوایی (عضو انجمن بین‌المللی کاشت مو و ابرو) با چند شعبه در شهرهای اصفهان، کیش و مسقط (کشور عمان) به صورت تخصصی در زمینه پوست، مو و زیبایی فعالیت دارند. مجموعه سینایار با پشتوانه اعتماد مراجعین و تجربه بیش از یک دهه فعالیت در این زمینه و ارتقا مستمر کیفیت خدمات ارائه شده، شرکت در کنگره‌ها و همایش‌های بین‌المللی و استفاده از به‌روزترین تجهیزات و دستگاه‌ها به همراه پرسنل حرفه‌ای و آموزش دیده توانسته به رضایت حداکثری مراجعین داخلی و خارجی دست پیدا کند و توان رقابت بالایی با دیگر مراکز داخلی و خارجی را داشته باشد.

مقالات مرتبط

4 دیدگاه

  Avatar
 • سلام یک سوال آیا میشه لکه های پیتیلیگو را با لیزر یک دست کرد ؟یعنی یک دست سفید بشوند

   Avatar
  • سلام و عرض ادب، انواع درمان‌های لکه‌های ویتیلیگو (لک و پیس) در کلینیک سینایار انجام می‌شود که در صورت وسعت شدید بیمایی ممکن است ترجیح این باشد که با درمان‌های خاصی کل اندام یکدست سفید شود.

 • Avatar
 • با سلام
  کسانی که ویتیلیگو دارن و کل بدن تقریبا یکدست سفید شده میتونن لیزر کنن؟

   Avatar
  • سلام و عرض ادب، اگر موهای زائد هم سفید شدن استفاده از لیزر موهای زائد امکان‌پذیر نیست اما اگر موهای زائد همچنان تیره باقی مانده باشند، می‌توانید لیزر موهای زائد انجام دهید.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجموعه کلینیک‌های سینایار در حال حاضر در شهرهای اصفهان، کیش و مسقط (کشور عمان) دایر می‌باشند و به صورت تخصصی در زمینه پوست، مو و زیبایی فعالیت دارند

ساعات کاری کلینیک
شنبه تا چهارشنبه 8 الی 18
پنج‌شنبه: 8 الی 12