لیزر کیوسوییچ ( Q-switch ) چه کاربردی دارد | لیزر کیوسوئیچ در اصفهان

زمان برای مطالعه: 8 دقیقه

لیزر کیوسوییچ معمولاً برای درمان رگ‌های عنکبوتی، جای جوش، چین و چروک و همچنین برخی عفونت‌های قارچی مانند قارچ انگشت پا استفاده می‌شود. آنها به عنوان استاندارد طلایی پاک کردن خالکوبی و تتو در نظر گرفته شده‌اند.
لیزرهای کیوسوئیچ از تکنیک “سوئیچ کیو” برای انتشار پالس‌های فشرده فوتون‌های متمرکز (انرژی نور) استفاده می‌کنند. پرتو لیزر به اندازه کافی قدرتمند است که به عمق پوست نفوذ کند اما برای درمان صورت به اندازه کافی ملایم است. FDA لیزر Q-switch را برای کاربردهای مورد نظر آن ایمن و موثر می‌داند.
این مقاله انواع کاربردهای لیزر کیوسوییچ را بررسی می‌کند. نحوه عملکرد لیزرهای کیوسوئیچ را برای حذف خالکوبی مورد بحث قرار می‌دهد و عوارض جانبی مرتبط با روش‌های لیزر Q-switch را در سایر نقاط بدن مورد بررسی قرار می‌دهد.

کیوسوییچ چیست ؟

لیزر کیوسوییچ Q-switched اهداف زیادی در پوست و زیبایی دارد.

از آنجایی که لیزر کیوسوییچ غیر سایشی است، می‌تواند بر لایه‌های عمیق‌تر پوست بدون آسیب رساندن یا ایجاد زخم در بافت‌های پوستی تاثیر بگذارد. در نتیجه این ویژگی لیزر کوسوئیچ را به ابزاری ارزشمند در بازسازی پوست (به عنوان مثال کاهش چین و چروک) تبدیل می‌کند.

پاک کردن تتو با لیزر کیوسوییچ

1- حذف خالکوبی با لیزر

لیزر کیوسوییچ در طول موج‌های مختلفی تولید می‌شوند. لیزرهایی با طول موج 1064 نانومتر (nm) برای پاک کردن خالکوبی‌های آبی تیره یا سیاه استفاده می‌شود، در حالی که لیزرهایی با طول موج 532 نانومتر می‌توانند رنگ‌های قرمز، آبی آسمانی و سبز را حذف کنند.
” لیزرهای کیوسوییچ ” با نفوذ به داخل پوست و سپس حرارت دادن جوهر تاتو تا خرد شدن آن، خالکوبی‌ها را پاک می‌کند. سپس جوهر از طریق سیستم لنفاوی از بدن خارج می‌شود.
در صورت استفاده صحیح، لیزرهای Q-switch جوهر خالکوبی را بدون آسیب رساندن یا زخمی شدن پوست اطراف تجزیه می‌کنند.

2- برداشتن ضایعات پوستی و عروقی با کیوسوییچ

لیزرهای کیوسوئیچ را می‌توان برای درمان ضایعات رنگدانه پوستی و ضایعات عروقی استفاده کرد، از جمله:

 • خال اوتا : عبارت است از هایپرپیگمانتاسیون در صورت و گاهی اوقات در چشم که معمولا فقط در یک طرف ایجاد می‌شود. در سال 2014، محققان نتایج خوبی از تاثیر لیزر کیوسوییچ برای درمان خال اوتا ارائه کردند که هیچ عارضه جانبی نامطلوبی ندارد و دوران نقاهت کمی دارد.
 • لنتیگو : لکه‌های مسطح و پر رنگدانه‌ای هستند که در اثر قرار گرفتن در معرض آفتاب یا پیری در پوست ایجاد می‌شوند. لیزرهای کیوسوئیچ برای کاهش تدریجی آنها بسیار موثر هستند اما با خطر افزایش هایپرپیگمانتاسیون به ویژه در پوست تیره همراه هستند. یک مطالعه در سال 2016 بهبود قابل توجهی را در لنتیگو پس از تنها یک جلسه لیزر Q-switched نشان داد.
 • ملاسما : وضعیتی است که در آن لکه‌ها معمولاً روی صورت ایجاد می‌شوند. مطالعات نشان می‌دهند که درمان‌های لیزری با کیوسوییچ می‌توانند آن‌ها را به طور قابل‌توجهی طی سه جلسه درمان هر ماه یک‌بار محو کنند. فقط عوارض جانبی خفیف و موقتی مانند خارش گزارش شده است.
 • لکه‌های شیر قهوه‌ای : لکه‌های صافی از پوست پر رنگدانه است که در نوزادان تازه متولد شده دیده می‌شود. برای یک مطالعه در سال 2019 در چین، لکه‌های شیر قهوه‌ای در 471 کودک با لیزر Q-switch درمان شدند. میزان موفقیت کلی 79% برای حذف لکه cafe-au-lait بدون عوارض جانبی گزارش شده است.
 • آنژیوم عنکبوتی به دلیل ظاهر عنکبوت مانند قرمز یا بنفش آنها گاهی اوقات وریدهای عنکبوتی نامیده می‌شود. آنژیوم عنکبوتی در اثر گشاد شدن عروق خونی در نزدیکی سطح پوست ایجاد می‌شود. لیزرهای کیوسوئیچ برای کاهش آنژیوم عنکبوتی در صورت و گردن نتایج مطلوبی ارائه داده است.

کاربرد لیزر کیوسوییچ چیست ؟

3- جوان‌سازی پوست با لیزر کیوسوئیچ در اصفهان

لیزر لیپوساکشن یک جایگزین غیر تهاجمی برای لیپوساکشن است که زمان نقاهت کمی دارد. لیزرهای کیوسوئیچ به طور گسترده در لیپوساکشن لیزری استفاده می‌شوند، زیرا می‌توانند به طور موثر چربی‌های ناخواسته را کاهش دهند و در عین حال آسیب بافت را به حداقل برسانند. یک مطالعه در سال 2014 نشان داد که لیپوساکشن لیزری با کیوسوییچ در مقایسه با لیپوساکشن سنتی 54 درصد کمتر خون از دست خواهید داد.
جای جوش را می‌توان به طور موثر با لیزر Q-switched درمان کرد. یک مطالعه در سال 2022 نشان داد، جای جوش در طی سه درمان لیزر کیوسوییچ 1064 نانومتری که هر هشت هفته انجام می‌شود، بهبود قابل توجهی داشته است. عوارض جانبی زیادی گزارش نشده است. درمان‌های کیوسوییچ ایمن و موثر است.
روش‌های بازسازی پوست معمولاً با استفاده از لیزرهای Q-switched انجام می‌شود. هدف از درمان‌ها بهبود رنگ و بافت پوست، کاهش چین و چروک و کاهش تولید چربی پوست است. مطالعه‌ای که در سال 2022 منتشر شد نشان داد که درمان‌های لیزر Q-switch به طور قابل‌توجهی سیاهی و چین و چروک زیر چشم را طی شش درمان کاهش می‌دهند.

لیزرهای کیوسوییچ چگونه کار می کنند؟

برندهای مختلفی از لیزرهای کیوسوییچ وجود دارد، از جمله :

 • Q-switched Nd:YAG
 • Q-switched Ruby
 • Q-switched Alexandrite
 • Picosecond Alexandrite

لیزرهای کیوسوییچ در طول موج های مختلف موجود هستند. از نظر حذف خالکوبی و هایپرپیگمانتاسیون ، لیزرهای کیوسوییچ با طول موج های 1064 نانومتر و 532 نانومتر سودمندترین هستند. طول موج های طولانی تر به عمق پوست نفوذ می کنند.

به عنوان مثال، از آنجایی که جوهر سیاه تاتو در لایه اپیدرم (دوم) پوست رسوب می‌کند، برای برداشتن آن به طول موج 1064 نانومتر نیاز است. از سوی دیگر، کک و مک تجمع ملانین در لایه اول پوست است، بنابراین لیزر 532 نانومتری برای درمان آنها مناسب تر است.

لیزرهای کیوسوییچ
لیزر کیوسوییچ با طول موج 1064 نانومتر لیزر کیوسوییچ با طول موج 532نانومتر
پاک کردن تاتو آبی و مشکی پاک کردن خالکوبی قرمز، آبی روشن، سبز
خال اوتا علائم مادرزادی شراب بندری
لنتیگو رگهای عنکبوتی
ملاسما کک و مک
لکه های شیرقهوه ای لایه برداری پوست برای چین و چروک و اسکار آکنه
لایه برداری پوست برای چین و چروک و اسکار آکنه هایپرپیگمانتاسیون ناشی از اختلالات عروقی (ورید)
هایپرپیگمانتاسیون ناشی از اختلالات پوستی کراتوز سبورئیک

بر خلاف انواع دیگر لیزرهای رایج که یک پرتو لیزر پیوسته ساطع می کنند، لیزرهای کیوسوییچ پالس های مختصری از انرژی نور متراکم بیشتر با طول موج یکنواخت ساطع می کنند. مزیت این کار این است که امکان دقت بیشتری را فراهم می کند و در عین حال تجمع گرما و آسیب بافت زیر پوست را به حداقل می رساند.

دوره نقاهت لیزر کیوسوییچ چقدر است ؟

هنگامی که درمان لیزر Q-switched شما به پایان رسید، ارائه دهنده شما ناحیه تحت درمان را در یک باند استریل می‌پوشاند. ارائه دهنده شما ممکن است از شما بخواهد:

 • ناحیه تحت درمان را به مدت 24 تا 48 ساعت بپوشانید.
 • از خیس شدن ناحیه موردنظر با آب خودداری کنید.
 • از نور مستقیم خورشید خودداری کنید.
 • از دست زدن، خارش یا برداشتن ناحیه تحت درمان خودداری کنید.

ممکن است لازم باشد یک آنتی بیوتیک یا پماد ضد عفونی‌کننده روی ناحیه تحت درمان بمالید و آن را به مدت 7 تا 10 روز تحت پوشش قرار دهید.

لیزر کیوسوییچ برای جای جوش

عوارض لیزر کیوسوئیچ

عوارض جانبی پس از درمان‌های لیزر کیوسوییچ غیرمعمول است اما می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • هایپرپیگمانتاسیون، گاهی به دلیل التهاب یا انجام لیزر درمانی در جلسات نزدیک بهم
 • خطر ایجاد اسکار
 • به ندرت، واکنش آلرژیک به جوهر تکه تکه شده تاتو
 • تورم و کبودی
 • خارش

در صورت بروز تاول یا علائم عفونت فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

نکات لازم قبل از درمان لیزر کیوسوئیچ

مشاوره با یک ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی یا متخصص پوست معمولاً قبل از انجام لیزر لازم است. در طول مشاوره ، ارائه دهنده شما ممکن است:

 • نوع پوست و وضعیت سلامت عمومی شما بررسی شود.
 • می توانید در مورد مراقبت‌های پوستی خود بپرسید.
 • در صورت وجود، در مورد دارو‌ها یا آلرژی‌های خود بپرسید.
 • بپرسید که می‌خواهید از روش خود به چه چیزی برسید.
 • گزینه‌های خود را مورد بررسی قرار دهید.
 • یک دوره درمانی را توصیه کنید.
 • تخمینی برای تعداد جلسات لیزر مورد نیاز ارائه دهید.

فواید لیزر کیوسوییچ

مشاوره زمان بسیار خوبی برای پرسیدن سؤال است.

این که آیا تصمیم می‌گیرید پس از مشاوره، یک روش را دنبال کنید، کاملاً به شما بستگی دارد. در برخی موارد ممکن است ارائه دهنده شما بتواند این روش را در همان روز انجام دهد. در مواقع دیگر، ممکن است لازم باشد تاریخ بعدی را رزرو کنید.

آسیب ناشی از نور خورشید، قبل یا بعد از عمل، می‌تواند بر نتایج لیزر شما تأثیر بگذارد. همیشه از پوست خود با استفاده از ضد آفتاب محافظت کنید.

قبل از انجام عمل، ارائه‌دهنده شما ممکن است از شما بخواهد که از اسکراب، لایه‌بردار، کرم‌های سفیدکننده یا رتینوئید‌ها در ناحیه تحت درمان استفاده نکنید. همچنین ممکن است از شما بخواهند که از نور خورشید دوری کنید.

در روز درمان

ممکن است قبل عمل پزشک از شما بخواهد لباس مخصوص بپوشید و یک کرم بی‌حس‌کننده یا بی‌حس‌کننده موضعی روی پوست شما مالیده می‌شود. همچنین برای محافطت از چشم‌ها به شما شیلدهای چشمی داده می‌شود.
برای درمان‌های لیزر Q-switched، پزشک باید یک “نقطه تست” روی پوست انجام دهند تا اطمینان حاصل شود که لیزر و تنظیمات آن با نوع پوست شما سازگار است.
درمان با لیزر کیوسوئیچ بسته به روش و میزان بزرگ یا لایه لایه بودن ناحیه درمان می‌تواند بین 10 تا 45 دقیقه طول بکشد.
پس از آن، ممکن است در صورت نیاز، جلسه بعدی شما برای انجام لیزر رزرو می‌شود. بین هر جلسه لیزر باید حداقل شش تا هشت هفته فاصله باشد.

آیا لیزر کیوسوئیچ امن است؟

فناوری لیزر Q-switched بسیار ایمن و موثر در نظر گرفته شده است. علاوه بر این، مطالعات بسیاری رضایت بیماران را ازانجام لیزر کیوسوئیچ نشان می‌دهند.
عکس‌های قبل و بعد انجام لیزر نشان می‌دهند که درمان‌های لیزر Q-switched منجر به کاهش واضح چین و چروک و ملانین می‌شود. تنها عوارض جانبی گزارش شده، سوزش و قرمزی خفیف بود که فقط چند روز پس از عمل ادامه داشت.
لیزرهای کیوسوئیچ فقط باید توسط یک پزشک واجد شرایط برای اهداف مورد نظر استفاده شوند. بهبودی و مراقبت‌های پس از لیزر برای اطمینان از بهبودی سریع و نتایج با کیفیت بالا بسیار اهمیت دارد.

لیزر کیوسوئیچ می‌تواند یک درمان موثر برای بیماری پوستی یا حذف خالکوبی شما باشد. از پزشک خود در مورد هر گونه نگرانی و سؤالی که ممکن است در مورد این روش داشته باشید، و هر دستورالعمل خاصی را که باید دنبال کنید تا بهترین نتیجه را دنبال کنید، بپرسید.

5/5 (1 نظر)
Avatar

دکتر پارسا نوایی

مجموعه کلینیک‌های سینایار با مدیریت دکتر پارسا نوایی (عضو انجمن بین‌المللی کاشت مو و ابرو) با چند شعبه در شهرهای اصفهان، کیش و مسقط (کشور عمان) به صورت تخصصی در زمینه پوست، مو و زیبایی فعالیت دارند. مجموعه سینایار با پشتوانه اعتماد مراجعین و تجربه بیش از یک دهه فعالیت در این زمینه و ارتقا مستمر کیفیت خدمات ارائه شده، شرکت در کنگره‌ها و همایش‌های بین‌المللی و استفاده از به‌روزترین تجهیزات و دستگاه‌ها به همراه پرسنل حرفه‌ای و آموزش دیده توانسته به رضایت حداکثری مراجعین داخلی و خارجی دست پیدا کند و توان رقابت بالایی با دیگر مراکز داخلی و خارجی را داشته باشد.

مقالات مرتبط

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجموعه کلینیک‌های سینایار در حال حاضر در شهرهای اصفهان، کیش و مسقط (کشور عمان) دایر می‌باشند و به صورت تخصصی در زمینه پوست، مو و زیبایی فعالیت دارند

ساعات کاری کلینیک
شنبه تا چهارشنبه 8 الی 18
پنج‌شنبه: 8 الی 12