تزریق بوتاکس زیر بغل و مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس زیر بغل

زمان برای مطالعه: 8 دقیقه

استفاده از بوتاکس زیر بغل برای کاهش تعریق بیش از حد می تواند یک راه حل موثر باشد، اما دائمی نیست.

در این مقاله ایمنی و اثربخشی تزریق بوتاکس زیر بغل برای درمان تعریق بیش از حد مورد بررسی قرار می گیرد. ما همچنین روند درمان ، ماندگاری و میزان تزریق بوتاکس زیر بغل را بررسی می کنیم و نکاتی را برای آماده سازی و مراقبت های بعد از تعریق ارائه می دهیم.

بوتاکس زیر بغل برای چیست ؟

سم بوتولینوم یک سم عصبی است که توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم ساخته می شود. نوروتوکسین ها موادی هستند که بر ساختار یا عملکرد سیستم عصبی تأثیر می گذارند.

بوتاکس عملکرد برخی از انتقال دهنده های عصبی را تغییر می دهد. اینها مواد شیمیایی در بدن هستند که به بدن دستور می دهند به روش خاصی واکنش نشان دهد. بوتاکس انتقال دهنده عصبی را که به غدد عرق می گوید فعال شوند، مسدود می کند تا تعریق در ناحیه تزریق را کنترل کند.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تزریق بوتاکس را برای درمان تعریق بیش از حد زیر بغل تایید کرده است. این ماده یک ماده شیمیایی در بدن که غدد عرق را فعال می کند، مسدود می کند.

تا به امروز، FDA تزریق بوتاکس را فقط برای استفاده در زیر بغل تایید کرده است. با این حال، پزشک ممکن است درمان تعریق بیش از حد را در نقاط دیگری از بدن مانند دست‌ها، پاها، سر یا صورت تجویز کند.

ماندگاری بوتاکس زیر بغل

طبق گفته انجمن بین المللی هایپرهیدروزیس، تزریق بوتاکس زیر بغل می تواند تعریق زیر بغل را 82 تا 87 درصد کاهش دهد. ماندگاری بوتاکس زیر بغل معمولاً 4 تا 12 ماه یا در برخی موارد تا 14 ماه طول می کشد.

افرادی که برای زیر بغل بوتاکس دریافت می کنند ، معمولاً 2 تا 4 روز پس از درمان نتایج را مشاهده می کنند. تاثیر آن معمولا در عرض 2 هفته قابل توجه است.

با این حال، با توجه به ماندگاری بوتاکس راه حل دائمی برای تعریق بیش از حد زیر بغل نیست. ماندگاری بوتاکس برای زیر بغل حدود 4 تا 12 ماه طول می کشد، بنابراین فرد نیاز به تزریق مداوم دارد.

بوتاکس برای تعریق بیش از حد برای کدام نواحی بدن استفاده می شود ؟

پزشکان برای مهار تعریق شدید استفاده از بوتاکس را برای سایر نواحی بدن که مستعد تعریق بیش از حد هستند تجویز می کنند که شامل :

 • دست ها
 • پا
 • سینه و زیر سینه ها
 • کشاله ران
 • سر
 • صورت
 • بینی

درمان‌های بوتاکس در دست‌ها یا پاها تأثیر کمتری دارند و ممکن است باعث ایجاد عوارض جانبی شود. همچنین استفاده از بوتاکس در این نواحی می تواند دردناک تر باشد.

تزریق بوتاکس برای کنترل تعریق بیش از حد

تزریق بوتاکس زیر بغل در اصفهان

فردی که مایل به تزریق بوتاکس برای درمان تعریق بیش از حد است، باید به یک متخصص پزشکی معتبر با تجربه مناسب مراجعه کند.

برخی از متخصصان پوست با تجربه نیز می توانند از تزریق بوتاکس برای صورت، کشاله ران یا سینه ها استفاده کنند. کسانی که این نواحی را تزریق می کنند، برای درمان ایمن و موثر نیاز به دانش دقیق از عضلات و بافت های پیچیده دارند.

برای تزریق بوتاکس در اصفهان می توانید با آسودگی خاطر به کلینیک تخصصی سینایار در اصفهان مراجعه کنید و زیر نظر بهترین متخصصین زیبایی اصفهان ازخدمات آنها در زمینه تزریق بوتاکس زیر بغل بهره مند شوید. برای دریافت مشاوره رایگان در زمینه تزریق بوتاکس در اصفهان  با شماره ۰۹۱۰۹۱۰۵۴۹۴ تماس بگیرید.

روند انجام تزریق بوتاکس زیر بغل

یک متخصص پوست، یا یک پزشک دارای گواهی برای استفاده از بوتاکس، می تواند تزریق را در مطب خود انجام دهد. متخصصان با تجربه می توانند هر دو زیر بغل را در 10 دقیقه یا کمتر تزریق کنند.

برای این روش، یک متخصص مقادیر بسیار کمی از بوتاکس را زیر پوست تزریق می کند. آنها معمولاً آن را به صورت شبکه ای تزریق می کنند که محل های تزریق تقریباً 1 تا 2 سانتی متر از هم فاصله دارند.

قبل از تزریق پوست، پزشک معمولا برای بی حسی ناحیه مورد نظر از یخ یا بی حس کننده موضعی استفاده می کند که باعث کاهش هر گونه درد یا ناراحتی می شود.

مراقبت های بعد از بوتاکس زیر بغل

در زیر نکاتی در مورد اقدامات قبل و بعد از درمان و مراقبت های تزریق بوتاکس ارائه شده است.

مراقبت های قبل از عمل تزریق بوتاکس

قبل از انجام عمل، فرد با پزشک خود صحبت خواهد کرد. آنها باید از این فرصت استفاده کنند و در مورد هر گونه بیماری و دارویی که در حال حاضر مصرف می کنند به پزشک خود اطلاع دهند که می تواند به کاهش خطر عوارض جانبی کمک کند.

افرادی که تحت تزریق بوتاکس قرار می گیرند نباید 3 تا 4 روز قبل از درمان زیر بغل خود را اصلاح کنند.

بعد از تزریق بوتاکس زیر بغل

فرد می تواند بلافاصله پس از تزریق بوتاکس زیر بغل به خانه برود. البته به یاد داشته باشید که بعد از تزریق بوتاکس از ورزش پرهیز کنید و بقیه روز از حمام یا دوش آب گرم دوری کنید.

ماندگاری بوتاکس زیر بغل

بسیاری از پزشکان از فرد می خواهند 1 تا 2 هفته پس از عمل برای بررسی هر ناحیه از دست رفته و بررسی عوارض جانبی مراجعه کنند.

آیا بوتاکس زیر بغل ضرر دارد ؟

تزریق بوتاکس به طور کلی بی خطر است. اما عوارض جانبی نادر آن عبارتند از:

 • ضعف یا عدم تقارن شدید عضلانی
 • آنافیلاکسی، یک واکنش آلرژیک شدید
 • سمیت یا toxicity

فردی که پس از بوتاکس هر یک از عوارض زیر را دارد باید فوراً به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشد:

 • مشکل در تنفس، بلع یا صحبت کردن
 • بثورات پوستی یا کهیر
 • ضعف عضلانی
 • مشکلات بینایی
 • سرگیجه
 • از دست دادن کنترل مثانه

برخی از عوارض جانبی ممکن است کمتر شایع باشند که شامل :

 • دهان خشک
 • سردرد
 • خستگی
 • درد زیر بغل بعد از تزریق

مزایا و معایب تزریق بوتاکس برای تعریق شدید

مانند تمام درمان های تعریق بیش از حد، بوتاکس نیز مزایا و معایب مختلفی دارد. چند نمونه از هر یک در زیر ارائه شده است.

میزان تزریق بوتاکس زیر بغل برای تعریق شدید
مزایای تزریق بوتاکس زیر بغلمعایب تزریق بوتاکس زیر بغل
تاثير گذارگران
نسبتا طولانی مدتدائمی نیست
تاثير گذارعوارض جانبی بالقوه
نسبتا بدون دردبرای تمام نواحی بدن مناسب نیست
کمتر تهاجمی نسبت به جراحی
مزایا و معایب تزریق بوتاکس زیر بغل

فردی که تعریق بیش از حد را تجربه می‌کند، می‌تواند با پزشک خود برای مشاوره در مورد مؤثرترین درمان صحبت کند.

سایر موارد استفاده از بوتاکس

سایر کاربرد‌های بوتاکس عبارتند از:

 • اختلالات عضلانی : بوتاکس می‌تواند به شل شدن ماهیچه‌های منقبض شده و کنترل حرکات بیش از حد عضلانی مانند انقباضات عضلانی کمک کند.
 • میگرن مزمن : بوتاکس می‌تواند به پیشگیری از میگرن مزمن در برخی افراد کمک کند.
 • چین و چروک صورت : برخی از متخصصان پوست برای کاهش خطوط و چین و چروک‌های صورت، تزریق بوتاکس را انجام می‌دهند.

هایپرهیدروزیس یا تعریق شدید چیست؟

Hyperhidrosis اصطلاح پزشکی برای تعریق بیش از حد ناشی از فعالیت بیش از حد غدد عرق است.دو نوع هایپرهیدروزیس وجود دارد: هیپرهیدروزیس کانونی اولیه و هیپرهیدروزیس عمومی ثانویه.

بوتاکس برای درمان هایپرهیدروزیس

هایپرهیدروزیس کانونی اولیه

هایپرهیدروزیس کانونی اولیه (PFH) تعریق بیش از حد است که به دلیل بیماری دیگر یا عارضه جانبی دارو ایجاد نمی‌شود.

فرد مبتلا به PFH معمولاً در نواحی خاصی از بدن تعریق متقارن را تجربه می‌کند. به عنوان مثال، ممکن است تعریق بیش از حد هر دو دست یا پا را تجربه کنند.

هایپرهیدروزیس کانونی اولیه ، تعریق بیش از حد حداقل یک بار در هفته رخ می دهد.

هایپر هیدروزیس کانونی اولیههایپر هیدروزیس عمومی ثانویه
تعریق بیش از حد به دلیل بیماری یا عوارض دارویی نیستتعریق بیش از حد به دلیل بیماری یا عوارض دارویی است
تعریق در نواحی خاصی از بدن مثل هر دو پا یا دستتعریق در بخش های بزرگی از بدن
حداقل یک بار در هفته رخ می دهدبرای تعیین علت به پزشک مراجعه کند
تعریق بیش از حد

هایپرهیدروزیس عمومی ثانویه

هایپرهیدروزیس عمومی ثانویه (SGH) زمانی است که یک وضعیت پزشکی یا عارضه جانبی دارو باعث تعریق بیش از حد شود.

افراد مبتلا به هایپرهیدروزیس عمومی ثانویه در بخش‌های بزرگی از بدن خود دچار تعریق شدید می‌شوند. همچنین ممکن است هنگام خواب عرق کنند.

فردی که علائم SGH دارد باید برای تعیین علت به پزشک مراجعه کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

در برخی موارد، ممکن است به جای تزریق بوتاکس زیر بغل بتوان تعریق را با یک دئودورانت کنترل کرد. افراد می توانند با یک داروساز در مورد بهترین محصولات برای استفاده مشورت بخواهند.

گاهی اوقات، درمان های بدون نسخه ممکن است موثر نباشند . افراد در صورت مشاهده موارد زیر باید به پزشک مراجعه کنند:

 • علائم هایپرهیدروزیس ثانویه
 • تعریق بیش از حد در اطراف کشاله ران یا پاها که می تواند منجر به عفونت های باکتریایی یا قارچی شود
 • خجالت و اجتناب از فعالیت هایی که ممکن است باعث افزایش تعریق شود، مانند فعالیت بدنی یا بیرون رفتن در هوای گرم
آیا تزریق بوتاکس زیر بغل ضرر دارد ؟

تزریق بوتاکس می تواند روشی موثر برای کنترل تعریق بیش از حد باشد. FDA این درمان را فقط برای استفاده در زیر بغل تایید کرده است. با این حال، پزشک ممکن است این تزریق ها را برای کنترل تعریق بیش از حد در نواحی دیگر بدن تجویز کند.

بوتاکس زیر بغل در مقایسه با سایر روش های درمانی برای تعریق بیش از حد گران است. از آنجایی که هر درمان 4 تا 12 ماه طول می کشد، هزینه ها در طول زمان افزایش می یابد.

سوالات متداول برای تزریق بوتاکس زیر بغل

تعریق بیش از حد گاهی اوقات می تواند نشان دهنده یک بیماری زمینه ای یا یک عارضه جانبی از یک دارو باشد. اگر فردی در مورد تعریق بیش از حد نگرانی دارد باید به پزشک مراجعه کند.

1- آیا بوتاکس تعریق زیاد را درمان می کند ؟

طبق گزارش انجمن بین المللی هایپرهیدروزیس، افرادی که تزریق بوتاکس دریافت می کنند، متوجه شده اند که تعریق بیش از حد آنها بیش از 85 درصد کاهش می یابد. عوارض جانبی درمان می تواند شامل درد، تورم و کبودی در محل تزریق باشد.

2- برای جلوگیری از تعریق زیاد به چه مقدار بوتاکس نیاز دارید؟

برای نتایج بهینه، معمولاً 50 واحد بوتاکس به هر زیر بغل تزریق می شود. با این حال، نتایج فردی ممکن است متفاوت باشد. نتایج در این دوز معمولاً بیش از 6 ماه دوام خواهند داشت. استفاده از کمتر از 50 واحد در زیر بغل معمولاً منجر به تسکین علائم فقط برای چند ماه می شود.

3- برای جلوگیری از عرق کردن دست ها به چند واحد بوتاکس نیاز دارید؟

تقریباً 20 تا 30 تزریق داخل پوستی (بسته به اندازه کف دست) به مقدار 0.07 سی سی تا 0.1 سی سی که مجموعاً 50 تا 100 واحد بوتاکس است برای هر کف دست استفاده می شود. تزریق ها با فاصله 1 تا 1.5 سانتی متر از هم در نواحی هایپرهیدروتیک قرار می گیرند.

0/5 (0 نظر)
Avatar

دکتر پارسا نوایی

مجموعه کلینیک‌های سینایار با مدیریت دکتر پارسا نوایی (عضو انجمن بین‌المللی کاشت مو و ابرو) با چند شعبه در شهرهای اصفهان، کیش و مسقط (کشور عمان) به صورت تخصصی در زمینه پوست، مو و زیبایی فعالیت دارند. مجموعه سینایار با پشتوانه اعتماد مراجعین و تجربه بیش از یک دهه فعالیت در این زمینه و ارتقا مستمر کیفیت خدمات ارائه شده، شرکت در کنگره‌ها و همایش‌های بین‌المللی و استفاده از به‌روزترین تجهیزات و دستگاه‌ها به همراه پرسنل حرفه‌ای و آموزش دیده توانسته به رضایت حداکثری مراجعین داخلی و خارجی دست پیدا کند و توان رقابت بالایی با دیگر مراکز داخلی و خارجی را داشته باشد.

مقالات مرتبط

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجموعه کلینیک‌های سینایار در حال حاضر در شهرهای اصفهان، کیش و مسقط (کشور عمان) دایر می‌باشند و به صورت تخصصی در زمینه پوست، مو و زیبایی فعالیت دارند

ساعات کاری کلینیک
شنبه تا چهارشنبه 8 الی 18
پنج‌شنبه: 8 الی 12