آیا بوتاکس برای بیماران ام اس ضرر دارد ؟

زمان برای مطالعه: 5 دقیقه

تزریق بوتاکس در بیماران ام اس : مولتیپل اسکلروزیس (MS) یک بیماری پیشرونده است که شامل حمله سیستم ایمنی و تخریب سلول‌های عصبی سالم می‌شود. این عارضه باعث تغییراتی در عملکرد عضلانی – معروف به اسپاستیسیته – می‌شود که می‌تواند بر توانایی بدن بر‌ای فرمان به حرکت تأثیر بگذارد و باعث حرکات تکراری مانند اسپاسم مثانه شود.
پزشکان علاوه بر داروهای خوراکی برای درمان‌ام اس، از نوروتوکسین بوتولینوم (بوتاکس) برای درمان‌ام اس و همچنین برای درمان اسپاسم استفاده می‌کنند.
برای آگاهی بیشتر در مورد اینکه چگونه بوتاکس به درمان علائم‌ام اس شما کمک می‌کند و اینکه آیا بوتاکس برای بیماران ام اس ضرر دارد با ما همراه باشید.

نحوه عملکرد بوتاکس برای‌ بیماران ام اس

FDA سه فرمولاسیون تزریق سم بوتولینوم را برای درمان چندین بیماری تایید کرد، از جمله:

 • سم آبوبوتولونیوم (Dysport®)A
 • سم اینکوبوتولینوم (Xeomin®)A
 • سم اونابوتولینوم (Botox®) A

هر یک از فرمول‌های فوق می‌تواند باعث توقف انتقال سیگنال‌های عصبی از مغز به عضلات آسیب دیده شود. با انقباض ماهیچه‌ها کشش آنها متوقف می‌شود و اجازه می‌دهد که آرام بگیرند.
افراد معمولا تزریق بوتاکس را به عنوان یک درمان برای چین و چروک می‌شناسند. اما پزشکان می‌توانند از بوتاکس در بسیاری از ظرفیت‌ها استفاده کنند، مانند کاهش تعریق و درمان اسپاسم بعد از سکته مغزی یا در افراد مبتلا به‌ام اس.

بوتاکس برای بیماران ام اس


اطلاعات کمی در مورد تأثیر بوتاکس برای درمان‌ام اس وجود دارد.
اما برخی از پزشکان از آن برای کمک به افراد مبتلا به‌ام اس برای تسکین اسپاسم استفاده می‌کنند. معمولا از بوتاکس به عنوان درمان‌ام اس در کنار سایر داروها برای تسکین اسپاسم استفاده می‌کنند.

بوتاکس برای بیماران ام اس

پزشکان از بوتاکس برای درمان اسپاسم در گروه‌های عضلانی خاص استفاده می‌کنند که می‌تواند شامل موارد زیر باشد :

 • خم کننده‌های مچ پا
 • خم کننده‌های دوسر بازو یا آرنج
 • خم کننده‌های انگشتان، از جمله شست
 • خم کننده‌های انگشت پا
 • خم کننده‌های مچ دست

پزشکان همچنین می‌توانند از بوتاکس برای درمان افراد مبتلا به‌ام اس که مثانه بیش فعال (OAB)، لرزش و میگرن دارند، استفاده کنند.
ام اس می‌تواند باعث انقباض مثانه بیش فعال شود که منجر به بی‌اختیاری و تکرر ادرار شود.
یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که تزریق بوتاکس به عضله داخل دترسور در مثانه، بی‌اختیاری ادرار را کاهش می‌دهد و کیفیت زندگی را بهبود می‌بخشد.
یکی از ملاحظات اصلی در استفاده از بوتاکس برای‌ بیماران ام اس این است که این وضعیت چگونه بر گروه‌های عضلانی تأثیر می‌گذارد. اگر در چندین ناحیه اسپاسم دارید، بوتاکس ممکن است درمان موثری نباشد زیرا پزشک باید بوتاکس زیادی تزریق کند. اما اگر اسپاسم شما محدود باشد و بر گروه عضلانی خاصی تأثیر بگذارد، بوتاکس می‌تواند مؤثر باشد.

تاثیر بوتاکس در درمان ام اس
روش تزریق بوتاکس برای ام اس چگونه است ؟

روش تزریق بوتاکس برای‌ بیماران ام اس بستگی به محل تزریق آن توسط پزشک دارد. به عنوان مثال، اگر پزشک شما بوتاکس را به عضله بازو یا پا تزریق کند، احتمالاً کارهای زیر را انجام خواهد داد:

1- شناسای عضلات آسیب دیده

آنها ممکن است از دستگاه سونوگرافی یا الکترومیوگرافی (EMG) برای شناسایی عضلات و یافتن بهترین مکان برای تزریق استفاده کنند.

2- تزریق بوتاکس به عضله 

بوتاکس با استفاده از یک سوزن کوچک و ظریف به عضله تزریق می‌شود. در اطراف عضله چند تزریق کوچک انجام می‌شود. دلیل چندین تزریق کوچک این است که بوتاکس معمولاً از جایی که پزشک آن را تزریق می‌کند فراتر نمی‌رود.

3- محدود کردن برخی از فعالیت ها

به شما دستور می‌دهد که برخی از فعالیت‌ها را محدود کنید. دلیل این دستورالعمل این است که فعالیت‌های خاصی می‌تواند اثربخشی تزریق را کاهش دهد.
تزریق بوتاکس در مثانه معمولاً با استفاده از بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. اما برخی از افراد ممکن است بیهوشی عمومی را ترجیح دهند.
اسپاستیسیتی فوراً با بوتاکس از بین نمی‌رود. ممکن است 1 تا 2 هفته طول بکشد تا اینکه متوجه تاثیرآن شوید.

آیا بوتاکس برای بیماری ام اس ضرر دارد ؟

سریع‌ترین عوارض بعد از تزریق بوتاکس برای بیماران ام اس عبارتند از:

 • خونریزی، معمولا جزئی
 • کبودی
 • درد عضلانی
 • درد در محل تزریق
 • پس از تزریق بوتاکس برای درمان علائم مثانه، بیشتر افراد دچارعفونت‌های دستگاه ادراری (UTIs) می‌شوند که به عنوان یک عارضه جانبی در نظر گرفته می‌شود.

در یک مطالعه در سال 2018 در مورد اثربخشی استفاده از بوتاکس برای درمان علائم ادراری مربوط به‌ام اس نشان داد که حدود 25.8 درصد از شرکت کنندگان به عفونت ادراری مبتلا شدند.

عوارض بوتاکس برای ام اس


عوارض جانبی نادر تزریق بوتاکس در مطالعه فوق عبارتند از:

 • عفونت‌های ادراری عود کننده
 • احتباس ادرار
 • درد هنگام ادرار کردن
 • عفونت قارچی

مزایا و معایب بوتاکس برای‌ام اس چیست؟

تزریق بوتاکس برای‌ بیماران ام اس چندین مزیت بالقوه دارد، از جمله:

 • فلج نسبی عضلانی که می‌تواند علائم اسپاسم را کاهش دهد
 • تسکین درد که ممکن است 3 تا 4 ماه طول بکشد
 • افزایش انعطاف پذیری و دامنه حرکتی در مفاصل آسیب دیده

اما استفاده از بوتاکس برای درمان‌ ام اس معایبی نیز دارد که ممکن است بخواهید آنها را در نظر بگیرید:

 • نتایج بوتاکس ممکن است چندین ماه طول بکشد و فرد نیاز به درمان‌های مکرر داشته باشد. با گذشت زمان، بوتاکس می‌تواند
 • اثربخشی کمتری داشته باشد، زیرا بدن شما با تجزیه آن سازگار می‌شود.
 • علائم اسپاستیسیتی شدید معمولاً کمتر به درمان با بوتاکس پاسخ می‌دهند.
 • ممکن است عوارض جانبی مخربی مانند ضعف عضلانی قابل توجه را تجربه کنید.
مزایای بوتاکس برای ام اس معایب بوتاکس برای ام اس
کاهش علائم اسپاسم با فلج نسبی عضلانی نیاز به درمان های مکرر
تسکین درد اثر بخشی کمتر با سازگاری بدن با آن
افزایش انعطاف پذیری  اسپاسم شدید عضلانی کمتر به درمان بوتاکس پاسخ می دهد
افزایش دامنه حرکتی مفاصل آسیب دیده ضعف عضلانی

کاندیدای خوب بوتاکس برای بیماری MS چه کسانی هستند ؟

بوتاکس به اندازه جراحی تهاجمی نیست، اما شامل تزریق یک ماده به بدن شما است.

به همین دلیل، معمولاً درمان خط اول برای علائم‌ام اس نیست. اگر علائم شما به درمان‌های دیگر به خوبی پاسخ نمی‌دهد، بوتاکس ممکن است یک گزینه موثر باشد.

گاهی اوقات اسپاستیسیتی می‌تواند باعث انقباض شدید عضلانی شود. به معنای اینکه حرکت دادن عضلات ممکن است دشوار باشد. هنگامی که انقباض شدید عضلانی رخ می‌دهد، بوتاکس درمانی ممکن است موثر نباشد.

در آخر

تخمین زده می‌شود که 2.8 میلیون نفر در جهان به‌ ام اس مبتلا هستند. پزشکان از بوتاکس برای کمک به تسکین علائم اسپاستیک در اندام فوقانی و تحتانی و همچنین مثانه استفاده می‌کنند.

اگر مبتلا به‌ ام اس هستید با پزشک مشورت کنید و باور داشته باشید که بوتاکس ممکن است به اسپاستیسیتی شما کمک کند – به خصوص اگر سایر درمان‌ها موثر نبوده یا خیلی موثر بوده‌اند.

0/5 (0 نظر)
Avatar

دکتر پارسا نوایی

مجموعه کلینیک‌های سینایار با مدیریت دکتر پارسا نوایی (عضو انجمن بین‌المللی کاشت مو و ابرو) با چند شعبه در شهرهای اصفهان، کیش و مسقط (کشور عمان) به صورت تخصصی در زمینه پوست، مو و زیبایی فعالیت دارند. مجموعه سینایار با پشتوانه اعتماد مراجعین و تجربه بیش از یک دهه فعالیت در این زمینه و ارتقا مستمر کیفیت خدمات ارائه شده، شرکت در کنگره‌ها و همایش‌های بین‌المللی و استفاده از به‌روزترین تجهیزات و دستگاه‌ها به همراه پرسنل حرفه‌ای و آموزش دیده توانسته به رضایت حداکثری مراجعین داخلی و خارجی دست پیدا کند و توان رقابت بالایی با دیگر مراکز داخلی و خارجی را داشته باشد.

مقالات مرتبط

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجموعه کلینیک‌های سینایار در حال حاضر در شهرهای اصفهان، کیش و مسقط (کشور عمان) دایر می‌باشند و به صورت تخصصی در زمینه پوست، مو و زیبایی فعالیت دارند

ساعات کاری کلینیک
شنبه تا چهارشنبه 8 الی 18
پنج‌شنبه: 8 الی 12