عوارض جراحی پلک پایین

زمان برای مطالعه: 6 دقیقه

عوارض جراحی پلک پایین : دلیل بسیار خوبی وجود دارد که چرا بلفاروپلاستی (جراحی پلک) یکی از 5 روش برتر جراحی پلاستیک است که هر سال انجام می‌شود، و به همین سادگی است: بیماران نتایج را دوست دارند.
از آنجایی که ناحیه چشم بسیار ظریف است، یکی از اولین نواحی است که در آن علائم پیری قابل مشاهده است. پوست نازک اطراف چشم به راحتی می‌تواند دچار چین و چروک شود. پلک‌های بالایی می‌تواند سنگین شده و زیبایی چشم‌ها را پنهان کنند. کیسه‌های چربی می‌توانند در زیر چشم ایجاد شوند. همه این‌ها می‌تواند باعث شود که چهره فرد غمگین، خسته یا حتی غیر دوستانه به نظر برسد.
با این حال، بلفاروپلاستی می‌تواند چشمان شما را دوباره به دنیا معرفی کند. این روش جراحی می‌تواند با «باز کردن» دوباره چشم‌ها، ظاهری جذاب‌تر و جوان‌تر را به چهره شما بازگرداند. به همین دلیل است که بسیاری از بیماران به دنبال بلفاروپلاستی هستند.
قبل از هر چیز، بد نیست بدانید که اکثر بیماران بلفاروپلاستی به 7 تا 14 روز بهبودی نیاز دارند. بهبودی هر بیمار متفاوت است و بسته به اینکه جراحی پلک بالا و پایین را با هم انجام داده‌اید یا فقط یکی از آن‌ها، بهبودی متفاوت خواهد بود.
اما ممکن است با انجام جراحی پلک پایین بسیاری از بیماران به نتایج مورد انتظار خود نرسند و حتی ممکن است در صورت انتخاب نادرست جراح عوارض جانبی برای آنها به همراه داشته باشد.

عمل پلک پایین چشم
بنابراین برای آشنایی با عوارض جانبی جراحی پلک پایین با ما همراه باشید.

عوارض بعد از جراحی پلک

عوارض بعد از جراحی زیبایی پلک پایین بسیار نادراست اما می‌تواند شامل خشکی چشم، ریزش اشک، ایجاد اسکار یا جای زخم، ناتوانی در بستن چشم‌ها، چشم‌های گرد یا غمگین، جمع شدن پلک و سایر ناهنجاری‌های پلک و صورت باشد.
اگر از نتایج جراحی پلک خود ناراضی هستید، می‌توانید به متخصصان کلینیک سینایار مراجعه کنید و در مورد مشکل جراحی خود با آنها مشورت کنید. بعد از عمل، احتمال بروز علائم زیر وجود دارد از جمله:

 • درد یا ناراحتی خفیف
 • بی حسی
 • استفاده از کمپرس خنک، گاز و پانسمان روی چشم
 • کبودی و ورم بعد از بلفاروپلاستی در اطراف چشم
 • کبودی احتمالی روی سفیدی چشم
 • احساس خشکی و حساسیت چشم‌ها
 • حساسیت شدید به نور

1- خشکی چشم بعد از جراحی پلک پایین

علائم خشکی چشم معمولا بعد از جراحی پلک رخ می‌دهد و خوشبختانه موقتی است. درمان آن شامل قطره‌های روان‌کننده چشم بدون نسخه، ژل، پماد و پلک زدن مکرر است. اگر این مشکل ادامه پیدا کرد، ممکن است درمان‌های دیگری لازم باشد.

2- ریزش اشک بعد از بلفاروپلاستی پلک پایین

ریزش اشک معمولاً در اوایل جراحی پلک اتفاق می‌افتد. بعد از جراحی پلک، ممکن است چشم شما در حین پلک زدن تا انتها بسته نشود یا حتی هنگام خواب باز بماند که می‌تواند منجر به ترشح بیش از حد رفلکس اشک شود.

خوشبختانه، این عارضه معمولاً موقتی است و ممکن است پس از چند ماه به طور کامل برطرف شود. درمان آن ممکن است مانند درمان خشکی چشم باشد و به ندرت ممکن است نیاز به بازبینی جراحی باشد.

علت کوچک شدن چشم بعد از عمل بلفاروپلاستی

3- جای زخم اضافی یا اسکار بعد از بلفاروپلاستی

جای زخم یکی دیگر از عوارض شایع جراحی زیبایی پلک است. در حالی که هر برش پوستی یک اسکار بر جای می‌گذارد، برخی از آنها بیشتر برجسته هستند.

پس از جراحی پلک، و زمانی که بخیه‌های شما کشیده شد، پزشک ممکن است به شما پیشنهاد کند که از کرم اسکار یا ویتامین E برای محل برش استفاده کنید تا به کاهش زخم کمک کند.

در صورت ظاهر شدن یک اسکار برجسته و جدی ممکن است برای شما ژل اسکار تجویز شود یا در موارد شدیدتر ممکن است نیاز به جراحی اصلاح اسکار باشد، با این حال، اکثر پزشکان ترجیح می‌دهند شش ماه یا حتی یک سال کامل پس از عمل اصلی شما صبر کنند تا ببینند که چگونه پوست به طور کامل بهبود می‌یابد قبل از اینکه به جراحی اصلاح اسکار فکر کنند.

4- بازماندن چشم بعد از عمل پلک

معمولا بیماران بلافاصله بعد از جراحی نمی‌توانند چشم خود را به طور کامل بندند که معمولا با گذشت زمان و با صبر حل می‌شود. در دوران نقاهت بعد از جراحی پلک می‌توانید چشم‌ها را با قطره‌ها و پمادهای روان‌کننده محافظت کنید. در موارد نادری که این وضعیت ادامه پیدا کند، می‌توان از جراحی برای رفع این مشکل و بسته شدن کامل پلک استفاده کرد.

5- علت کوچک شدن چشم بعد از عمل بلفاروپلاستی

هنگام ارزیابی عدم تقارن پلک، مهم است که به یاد داشته باشید که هیچ صورتی کاملاً متقارن نیست. یک طرف هرگز آینه‌ای از طرف دیگر نیست و اگر بود عجیب به نظر می‌رسید. یک چشم کمی بزرگتر از دیگری است، ابروی یکی ممکن است بالاتر از دیگری باشد و یک گوش ممکن است پایین‌تر از دیگری باشد.

اگرچه برخی از بیماران ممکن است بر روی این عدم تقارن‌های طبیعی تثبیت شوند، این احتمال وجود دارد که این تفاوت‌ها به قدری جزئی باشد که توسط دیگران مورد توجه قرار نگیرد.
در طول جراحی پلک، پزشکان تلاش می‌کند تا عدم تقارن‌هایی را که برای بیمار نگران‌کننده است را برطرف کند. پس از جراحی پلک، بیشترعدم تقارن‌ها موقتی است و معمولاً به این دلیل است که یک چشم همیشه با سرعت متفاوتی نسبت به دیگری بهبود می‌یابد.

به همین دلیل، هنگام ارزیابی نتایج پس از عمل باید صبور باشید و به جراح پلک خود ایمان داشته باشید. به طور مداوم با پزشک خود در ارتباط باشید زیرا در بیشتر موارد عدم تقارن به خودی خود بهبود می‌یابد.

تنها پس از گذشت 6 تا 12 ماه از جراحی اصلی، ممکن است برای کمک به بیمار برای دستیابی به نتایج مطلوب لازم باشد که عمل دیگری برای اصلاح انجام دهد.

عوارض جراحی بلفاروپلاستی

در موارد نادر، تورم شدید می‌تواند باعث اکتروپیون، نمایش اسکلرا و تغییر شکل پلک (چشم‌های گرد یا غمگین)، آنتروپیون و پتوز شود.

اکتروپیون زمانی است که پلک تحتانی از کره چشم به سمت بیرون کشیده می‌شود و احتمالاً باعث ظاهر شدن اسکلرال، چشم‌های غمگین یا گرد، تغییر در شکل پلک، جمع شدن پلک و بروز درد و قرمزی می‌شود.

در اکثر موارد و زمانی که تمام تورم فروکش کرد، پلک به حالت طبیعی خود باز می‌گردد. قبل از ارزیابی نتایج جراحی پلک و ناهنجاری پلک باید شش ماه کامل صبر کنید.

برای بیمارانی که این شش ماه صبر می‌کنند به ندرت عمل جراحی پلک ضروری است. اگر انتروپیون اتفاق بیفتد، همین امر صادق است. تورم در پلک فوقانی ممکن است منجر به بسته شدن ناقص پلک شود یا ممکن است باعث افتادگی پلک شود (معروف به پتوز). مانند پلک پایین، معمولاً این پلک خود به خود برطرف می‌شود.

با این حال، اگر بعد از 6 ماه مشکلات همچنان ادامه داشت، می‌توان از جراحی اصلاحی برای تغییر موقعیت پلک و بهبود تقارن استفاده کرد.

برای جلوگیری از عوارض بلفاروپلاستی چه کنیم؟

همانطور که گفته شد، این عوارض موقتی هستند. اما در حالی که با آنها سر و کار دارید، برخی از اقدامات خوب چیست؟

 • سر خود را بالا نگه دارید (حتی در هنگام خواب) برای کاهش تورم
 • از کمپرس سرد روی چشم خود استفاده کنید
 • در دوران نقاهت به چشمان خود فشار نیاورید
 • استفاده از قطره‌های چشمی توصیه شده می‌تواند به جلوگیری از خشکی کمک کند
 • اگر باید پلک‌های خود را لمس کنید، بسیار ملایم باشید
 • حداقل به مدت دو هفته از لنزهای تماسی استفاده نکنید
 • به مدت چند هفته از ورزش و فعالیت‌های با شدت بالا خودداری کنید
 • سیگار نکش
 • استراحت کنید و به اندازه کافی بخوابید
 • از مصرف ایبوپروفن، آسپرین، ناپروکسن سدیم، روغن ماهی، ویتامین E، عصاره زغال اخته و سایر داروهای رقیق‌کننده خون خودداری کنید.

مهم است که قبل از فکر کردن به جراحی پلک، تحقیقات خود را انجام دهید و تمام عوارض و پیامدهای احتمالی بعد از عمل را بسنجید. این نکته ر بدانید که هیچ پزشکی نمی‌تواند به شما قول دهد که نتیجه عالی خواهید داشت. بدون توجه به اینکه جراح چه کسی باشد، برای هر روش جراحی غیرقابل پیش‌بینی وجود دارد. اما با انتخاب یک جراح زیبایی و پلاستیک چشم با تجربه، کاملاً آموزش دیده، دارای گواهینامه بیشترین شانس را برای دستیابی به یک نتیجه بسیار موفق خواهید داشت.

3.5/5 (2 نظر)
Avatar

دکتر پارسا نوایی

مجموعه کلینیک‌های سینایار با مدیریت دکتر پارسا نوایی (عضو انجمن بین‌المللی کاشت مو و ابرو) با چند شعبه در شهرهای اصفهان، کیش و مسقط (کشور عمان) به صورت تخصصی در زمینه پوست، مو و زیبایی فعالیت دارند. مجموعه سینایار با پشتوانه اعتماد مراجعین و تجربه بیش از یک دهه فعالیت در این زمینه و ارتقا مستمر کیفیت خدمات ارائه شده، شرکت در کنگره‌ها و همایش‌های بین‌المللی و استفاده از به‌روزترین تجهیزات و دستگاه‌ها به همراه پرسنل حرفه‌ای و آموزش دیده توانسته به رضایت حداکثری مراجعین داخلی و خارجی دست پیدا کند و توان رقابت بالایی با دیگر مراکز داخلی و خارجی را داشته باشد.

مقالات مرتبط

4 دیدگاه

  Avatar
 • وقت بخیر جای بخیه بعد از جراحی پلک باقی میمونه یا محو میشه ؟

   Avatar
  • درود وقت بخیر، عمل جراحی پلک اگر توسط پزشک متخصص و باتجربه انجام شود بعد از عمل هیچ‌گونه جای بخیه باقی نخواهد ماند.

 • Avatar
 • درود خیلی ممنون بابت توضیحات خوبتون، خدا قوت

   Avatar
  • سلام و عرض ادب خدمت شما دوست عزیز، خرسندیم از این که مطلب معرفی عوارض جراحی پلک پایین مورد توجه شما قرار گرفته است. شاد و پیروز باشید

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجموعه کلینیک‌های سینایار در حال حاضر در شهرهای اصفهان، کیش و مسقط (کشور عمان) دایر می‌باشند و به صورت تخصصی در زمینه پوست، مو و زیبایی فعالیت دارند

ساعات کاری کلینیک
شنبه تا چهارشنبه 8 الی 18
پنج‌شنبه: 8 الی 12