دوران نقاهت بلفاروپلاستی و 7 نکته ضروری بعد از جراحی پلک

زمان برای مطالعه: 7 دقیقه

بلفاروپلاستی یکی از رایج‌ترین عمل‌های زیبایی صورت است که برای بهبود ظاهر ناحیه چشم انجام می‌شود. بیشتر افراد به دنبال جراحی بلفاروپلاستی هستند تا چشمانشان کمتر خسته به نظر برسد یا تقارن آنها بهبود یابد. نتایج مورد انتظار ما از جراحی پلک بستگی به مراقبت‌های ما بعد از عمل دارد. بنابراین دوره نقاهت بلفاروپلاستی اهمیت زیادی دارد.

زمان بهبودی جراحی پلک می‌تواند چندین ماه طول بکشد. با رعایت نکات ارائه شده در این مقاله می‌توانید زمان بهبودی خود را سرعت بخشید.
برای درک و آشنایی با مراقبت‌های بعد از عمل بلفاروپلاستی، کارهایی که پس از جراحی پلک در اصفهان باید انجام دهید، اینکه امکان ایجاد اسکار وجود دارد یا خیر با ما همراه باشید.

بعد از جراحی پلک چه انتظاری داشته باشیم؟

پس از عمل بلفاروپلاستی، شما در اتاق ریکاوری می‌مانید تا وضعیت شما استیبل شود. عوارض جانبی جراحی پلک ، بلافاصله پس از جراحی، می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • حساسیت به نور
 • تاری دید
 • چشمان اشک آلود
 • پلک‌های بی‌حس و پف کرده
 • دوبینی
 • درد یا ناراحتی خفیف
 • ورم چشم بعد از جراحی پلک

پس از جراحی پلک باید همراه داشته باشید و برنامه‌ریزی کنید که کسی در شب اول جراحی پلک در کنار شما بماند. علاوه براین مراقب عوارض جانبی جراحی پلک باشید.

دوره نقاهت جراحی پلک چند روز است ؟

دوران نقاهت بلفاروپلاستی چند روز است؟

بهبودی را می‌توان به 3 بخش تقسیم کرد: کبودی، ورم، برش و ایجاد جای زخم.

کبودی بعد از جراحی پلک
کبودی ابتدا از بین می‌رود و حدود 2 تا 3 هفته طول می‌کشد.
ورم بعد از جراحی پلک
ورم بعد از جراحی که بسیار متغیر است و تا 8 هفته یا بیشتر طول می‌کشد. این کاهش تدریجی آهسته است.
بازگشت به محل کار
بیرون رفتن در ملاء عام و بازگشت به سرکار طی 5 تا 10 روز پس از جراحی امکان‌پذیر است و براساس میزان راحتی شما برای قرار گرفتن در جمع تعیین می‌شود.

7 نکته لازم برای دوران نقاهت بلفاروپلاستی

اکنون که می‌دانید از جراحی پلک چه انتظاری دارید، در اینجا چند نکته برای دوران نقاهت بلفاروپلاستی ارائه شده است. با استفاده از این نکات، می‌توانید دوران نقاهت خود را سریع پشت سر بگذارید و از نتیجه خوب عمل خود اطمینان حاصل کنید.

لطفا دستورالعمل‌های خاص پزشک خود را دنبال کنید! تحت هیچ شرایطی به تنهایی تغییراتی در دستورالعمل‌ها ایجاد نکنید، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

1. برای جراحی پلک مرخصی بگیرید

با توجه به زمان بهبودی جراحی پلک شما مرخصی از کار، مدرسه یا فعالیت‌های روزانه ضرورری است. برای گذراندن سریع دوران نقاهت بعد از عمل بلفارو به این زمان نیاز خواهید داشت.
در صورت نیاز می‌توانید از دیگران بخواهید که در کارها به شما کمک کنند. برای مثال، ممکن است به کسی نیاز داشته باشید که بچه‌های شما را به مدرسه ببرد و آنها را بیاورد. ممکن است به فردی در محل کار نیاز داشته باشید که مسئولیت‌های شما را نیز انجام دهد.
مطمئن شوید که قبل از جراحی مواد غذایی مورد نیاز خود را تهیه کنید. بنابراین قبل از جراحی برنامه‌ریزی درستی داشته باشید که دوران نقاهت خود را به خوبی پشت سر بگذارید.

2. دستورالعمل‌های جراح را بعد از بلفاروپلاستی دنبال کنید.

برای کمک به روند بهبودی جراحی پلک ، پزشک به شما توصیه می‌کند:

 • از کمپرس یخ روی چشم خود استفاده کنید. استفاده مداوم از یخ در 3 روز اول بسیار مهم است.
 • پلک‌های خود را به آرامی تمیز کنید.
 • از قطره یا پمادهای تجویز شده چشمی استفاده کنید.
 • از مالیدن چشم‌ها خودداری کنید.
 • تا دو هفته بعد از عمل از لنز استفاده نکنید.
 • چند روز اول پس از عمل، در هنگام خواب باید سر خود را بالاتر از سطح سینه قرار دهید.
 • سیگار نکشید.
جراحی پلک افتاده در اصفهان

برای کشیدن بخیه‌ها باید به مطب پزشک مراجعه کنید. حتما زمان آن را با پزشک خود هماهنگ کنید.

همچنین باید از مصرف هر گونه دارو یا مکمل مانند روغن ماهی و ویتامین E که ممکن است خونریزی را افزایش دهد، خودداری کنید. درعوض، از پزشک خود برای استفاده از داروها برای کاهش درد اجازه بگیرید.
حتما دستورالعمل مراقبت های جراحی پلک را قبل از روز بلفاروپلاستی با پزشک خود مرور کنید.

3. برای نتایج جراحی پلک صبور باشید.

مهم است که از قبل انتظارات واقع بینانه‌ای در مورد بلفاروپلاستی داشته باشید. درک روند بهبودی از قبل می‌تواند به شما کمک کند که برای داشتن بهترین نتیجه صبور باشید.
پلک‌های چشم بعد از جراحی پف کرده به نظر می‌رسند. جای برش‌ها قرمز هستند. تورم و کبودی بعد از جراحی پلک نیز وجود دارد.
همه این علائم طبیعی است. صبور باشید و در کمترین زمان نتایج عمل خود را خواهید دید.

4. از چشمان خود محافظت کنید.

محافظت از چشمان خود در برابر باد، نور خورشید و سایر عناصر در دوران نقاهت بلفاروپلاستی بسیار اهمیت دارد.

اگر مجبورید بیرون بروید، حتما از عینک آفتابی و کلاه برای محافظت از چشم‌ها استفاده کنید. همچنین باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و هر دستورالعمل دیگری که به شما داده شده است را دنبال کنید.

5. بعد از بلفاروپلاستی تحت فشار یا استرس نباشید.

مهم است که در طول فرآیند بهبودی از فشار به چشم خود جلوگیری کنید. سعی کنید هفته بعد از بلفاروپلاستی از کتاب خواندن، تماشای تلویزیون یا چک کردن ایمیل خود اجتناب کنید. و به چشمان خود اجازه دهید که استراحت کند. از هر گونه فعالیت دیگری که می‌تواند باعث خشکی چشمان شما شود نیز خودداری کنید.

جراحی پلک بالا

6. بعد از جراحی پلک راحت بخوابید.

خواب به بدن شما فرصتی برای بهبودی می‌دهد. سعی کنید هر شب خوب بخوابید که سریعتر دوران نقاهت بعد از بلفاروپلاستی را پشت سر بگذارید.
اگر احساس خستگی می‌کنید، چرت بزنید. به خود فشار نیاورید. در عوض، استراحت کنید و روی بهبودی خود تمرکز کنید.

7. از فعالیت‌های شدید خودداری کنید.

مطمئن شوید که در چند هفته اول پس از جراحی از هرگونه فعالیت شدید یا استرس خودداری کنید. فعالیت بیش از حد می‌تواند جریان خون را در چشم شما افزایش دهد و باعث خونریزی شود. این فعالیت‌ها شامل بلند کردن وسایل سنگین، ایروبیک، ورزش فشرده و فعالیت است.

سوالات متداول بعد از جراحی پلک

آیا امکان ایجاد کبودی بعد از جراحی پلک وجود دارد؟

تورم و کبودی متوسط بسیار طبیعی است، اگرچه شدت آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است. اگر بلفاروپلاستی پلک بالا داشته باشید، این میزان باید در عرض 1-2 هفته کاهش یابد، در حالی که بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین 2-4 هفته طول می‌کشد. در برخی از بیماران، این تورم و کبودی می‌تواند برای مدت طولانی‌تری ادامه یابد.

آیا بعد از بلفاروپلاستی احساس درد خواهم داشت؟

جراحی پلک یک روش دردناک نیست و دوره نقاهت بلفاروپلاستی نسبتا آسان است. درد بعد از جراحی پلک معمولاً خفیف خواهد بود و با مسکن‌های مناسب قابل کنترل است.

آیا بعد از بلفاروپلاستی احساس درد خواهم داشت

آیا می‌توانم بعد از بلفاروپلاستی صورتم را بشوییم؟

نحوه شستشوی صورت بعد از جراحی پلک یکی از سوالات متداول در مورد این روش است. چندین نکته وجود دارد که باید رعایت شود:

 • 1-2 روز بعد : هنوز هم می‌توانید حمام یا دوش بگیرید، اما باید از خشک نگه داشتن چشم‌ها اطمینان حاصل کنید. در صورت دوش گرفتن حتما از سر دوش استفاده کنید. اگر کمی آب به چشم‌ها پاشیده شود مشکلی نیست – مشکل زمانی رخ می‌دهد که زخم به مدت طولانی در معرض رطوبتقرار گیرد.
 • 3-7 روز بعد : چشم‌ها را می‌توان به آرامی با آب و صابون شستشو داد. هنگام خشک شدن با حوله، به آرامی دست بکشید. مهم است که از برداشتن دلمه‌ها خودداری کنید زیرا زمانی که آماده شوند می‌ریزند – این بخشی از روند طبیعی درمان است.
  روز هفتم: بخیه‌ها به طور معمول یک هفته پس از جراحی برداشته می‌شوند و سپس می‌توان روتین‌های معمولی شستشو را انجام داد.
 • 14 روز بعد: می‌توانید دوباره از آرایش استفاده کنید، به شرطی که همه چیز به درستی بهبود یابد.

آیا در دوره نقاهت بلفاروپلاستی نیاز به کشیدن بخیه‌ها دارم؟

در طی بلفاروپلاستی از دو نوع بخیه استفاده می‌شود. اولاً بخیه‌های حل شونده که نیازی به کشیدن ندارند. نوع دیگر بخیه‌ها پس از 7 تا 10 روز یا گاهی اوقات بیشتر در صورتی که محل زخم به خوبی بهبود یابد نیاز به کشیدن دارد.

آیا جای زخم جراحی پلک دائمی خواهد بود؟

برش‌ها همیشه نوعی اسکار بر جای می‌گذارند، اگرچه جای زخم به نوع جراحی و شدت آن بستگی دارد. خوشبختانه پلک‌ها یکی از سریعترین نواحی برای التیام هستند و بنابراین جای زخم بسیار کمی بر جای می‌گذارد. اسکارهای پلک پایین معمولاً توسط مژه‌ها پنهان می‌شوند و به سختی دیده می‌شوند، در حالی که زخم‌های پلک بالایی به دقت توسط چین و چروک‌های روی پوست پنهان می‌شوند، به خصوص زمانی که چشم‌ها باز هستند.

به طور معمول، هر جای زخم کوچک است و تنها چند میلی متر طول خواهد داشت. با این حال، آنها می‌توانند در ناحیه گوشه چشم کمی بیشتر قابل مشاهده باشند. به طور کلی، جای زخم برای بلفاروپلاستی مشکلی نیست و یکی از کم‌توجه‌ترین شکل‌های جراحی زیبایی صورت است.

آمادگی برای جراحی: چگونه برای دوران نقاهت جراحی پلک آماده شوید

یادگیری نحوه آماده شدن برای دوره نقاهت بلفاروپلاستی می‌تواند به بهبود زمان بهبودی شما کمک کند. کمی از جمع فاصله بگیرید، چشمانتان را ببندید و استراحت کنید. در عرض یکی دو هفته، نتایج بلفاروپلاستی خود را در آینه خواهید دید!

3/5 (2 نظر)
Avatar

دکتر پارسا نوایی

مجموعه کلینیک‌های سینایار با مدیریت دکتر پارسا نوایی (عضو انجمن بین‌المللی کاشت مو و ابرو) با چند شعبه در شهرهای اصفهان، کیش و مسقط (کشور عمان) به صورت تخصصی در زمینه پوست، مو و زیبایی فعالیت دارند. مجموعه سینایار با پشتوانه اعتماد مراجعین و تجربه بیش از یک دهه فعالیت در این زمینه و ارتقا مستمر کیفیت خدمات ارائه شده، شرکت در کنگره‌ها و همایش‌های بین‌المللی و استفاده از به‌روزترین تجهیزات و دستگاه‌ها به همراه پرسنل حرفه‌ای و آموزش دیده توانسته به رضایت حداکثری مراجعین داخلی و خارجی دست پیدا کند و توان رقابت بالایی با دیگر مراکز داخلی و خارجی را داشته باشد.

مقالات مرتبط

12 دیدگاه

  Avatar
 • سلام چیکار کنیم که جای بخیه ها بعد از جراحی پلک کاملا از بین بره و محو بشه؟

   Avatar
  • دورد وقت بخیر، اگر جراحی پلک توسط پزشک متخصص و باتجربه انجام شود، به هیچ‌عنوان جای بخیه بعد از جراحی پلک باقی نخواهد ماند و کاملا محو می‌شود.

 • Avatar
 • وقت بخیر بعد از عمل بلفاروپلاستی چقدر باید استراحت کرد و دقیقا چند روز باید مرخصی گرفت؟

   Avatar
  • سلام وقت بخیر، معمولا 7 تا 10 روز تا کشیدن بخیه‌ها استراحت لازم است و این که کار سنگین انجام نشود تا بخیه‌ها باز نشوند و جوش بخورند.

 • Avatar
 • سلام من دوهفته پیش عمل بلفاروپلاستی انجام دادم.گوشه داخلی یه چشمم پوستش بی حسه و گز گز میکنه میخواستم بدونم این مشکل جدیه یا به مرور زمان خوب میشه؟

   Avatar
  • سلام و عرض ادب، بهبود کامل زخم‌های هر جراحی به حداقل حدود شش ماه زمان نیاز دارد.

 • Avatar
 • سلام،من دو هفته ای هست که عمل بلفارو پلک پایین انجام دادم اما در حال حاضر قسمت گوی زیر چشمم پوستش چروک شده البته یکم تورم داره هنوز نگران چروکشم دکترم گفت بخاطر تورم و آبی که زیر پوست جمع شده است این چروک برطرف میشه؟

   Avatar
  • سلام و عرض ادب، قطعا هر ناحیه بعد از عمل دچار تورم و التهاب خواهد شد اما نظر پزشک شما در اولویت هست و لطفا تحت نظر پزشک معالج خود اقدام نمایید.

 • Avatar
 • سلام و عرض ادب من ۲ هفته اس که بلفارو انجام دادم خیلی گودی چشم دارم آیا طبیعیه؟؟چقد زمان میبره خوب بشه؟؟

   Avatar
  • سلام و عرض ابد خدمت شما
   حدود یکماه التهاب اولیه رفع میشه اما تا جا افتادن نهایی حدود شش ماه زمان نیاز هست.

 • Avatar
 • با سلام.
  من حدود ۳۵ روز پیش عمل پتوز چشم چپ را انجام دادم ولی هنوز پلکم ورم داره. میخواستم بدونم چه مدت زمان طول میکشه تا ورم کامل برطرف بشه؟ البته بعد از کشیدن بخیه ها دکتر برای عفونت کمی که داشت کپسول آنتی بیوتیک تجویز کرده که دارم مصرف میکنم.
  ممنون

   Avatar
  • سلام و عرض ادب، اصولا همه عمل‌های زیبایی حدود 6 ماه زمان نیاز داره تا ورم‌ها از بین بره و اصطلاحا جا بیفته.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجموعه کلینیک‌های سینایار در حال حاضر در شهرهای اصفهان، کیش و مسقط (کشور عمان) دایر می‌باشند و به صورت تخصصی در زمینه پوست، مو و زیبایی فعالیت دارند

ساعات کاری کلینیک
شنبه تا چهارشنبه 8 الی 18
پنج‌شنبه: 8 الی 12