گود شدن چشم بعد از بلفاروپلاستی و نحوه درمان

زمان برای مطالعه: 8 دقیقه

گود شدن چشم بعد از جراحی پلک یکی از شکایات افرادی است که عمل بلفاروپلاستی انجام داده‌اند و حتی افرادی هم که قصد انجام عمل جراحی پلک را دارند ممکن است به دلیل این موضوع برای انجام این عمل مردد باشند.

با توجه به این که یکی از خدمات تخصصی کلینیک سینایار، انجام جراحی پلک توسط پزشکان متخصص و باتجربه است در این مطلب قصد داریم شما را در مورد این موضوع آگاه سازیم و این نوید را به شما بدهیم که گود شدن چشم بعد از بلفاروپلاستی برای همه افراد اتفاق نمی‌افتد و فقط در صورت رعایت نشدن یکسری نکات در حین عمل، ممکن است برخی افراد دچار گودی چشم بعد از عمل زیبایی پلک شوند.

برای اطلاع از علل گود شدن چشم بعد از بلفاروپلاستی فقط کافی است تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید و در صورت داشتن هرگونه سؤال در این زمینه می‌توانید سؤالات خود را در انتهای مطلب درج کنید تا در اسرع وقت توسط پزشکان کلینیک سینایار پاسخ داده شود.

گودن شدن چشم بعد از جراحی پلک

گود شدن چشم بعد از جراحی پلک

عمل بلفاروپلاستی در واقع جهت رفع افتادگی پلک بالا و درمان پف زیر چشم یا کیسه‌های چربی زیر چشم انجام می‌شود و تأثیر بسیاری در افزایش زیبایی چهره افراد دارد.

ایجاد فرورفتگی زیر چشم بعد از جراحی پلک برای افرادی اتفاق می‌افتد که بعد از سپری شدن دوران نقاهت جراحی پلک، فرد همچنان دارای گودی چشم بعد از جراحی پلک باشد که این حالت نشان‌دهنده این است که چربی‌های زیر چشم بیمار بیش از حد مجاز برداشته شده است و باعث ایجاد فرورفتگی در پلک بیمار شده است.

جالب است بدانید که فرورفتگی چشم بعد از عمل پلک فقط بعد از عمل بلفاروپلاستی پلک پایین اتفاق نمی‌افتد حتی این عارضه ممکن است در افرادی که عمل زیبایی پلک بالا را انجام می‌دهند نیز اتفاق بیفتد.

این عارضه معمولا گریبان‌گیر افرادی می‌شود که به کلینیک‌های زیبایی غیرمجاز یا به پزشکان غیرمتخصص و بدون تجربه جهت انجام عمل جراحی پلک مراجعه می‌کنند. با توجه به این که چشم عضو حساسی در بدن است و تأثیر بسیاری در زیبایی صورت دارد قبل از اقدام به این عمل باید در این زمینه به خوبی تحقیق کنید و این عمل زیبایی را زیر نظر پزشک متخصص و باتجربه انجام دهید.

دلایل گود شدن چشم بعد از بلفاروپلاستی

علت گود شدن چشم بعد از بلفاروپلاستی

یکی از رایج‌ترین نگرانی‌ها در جراحی پلک یا بلفاروپلاستی، ایجاد ظاهری توخالی یا فرورفته (گود افتاده) به چشم‌های خود پس از جراحی است. ظاهر توخالی یا فرورفته در برخی از بیمارانی که جراحی زیبایی پلک انجام داده‌اند و نه تنها پوست، بلکه ماهیچه و چربی زیرین پلک را بیش از حد مجاز برداشته‌اند، دیده می‌شود.

به عنوان مثال، هنگامی که بافت نرم بیش از حد از پلک فوقانی برداشته می‌شود، چشم شروع به فرورفتگی می‌کند. اگرچه چشم در حال حاضر متفاوت به نظر می‌رسد (و زائدگی پوست کمتری دارد) اما از ظاهری جوان و شاداب‌تر دور است که هدف لیفت پلک است.

بسیاری از جراحان پلاستیک و جراحی زیبایی این نکته را در نظر نمی‌گیرند و فراموش می‌کنند که چشم از نظر زیبایی ایده‌آل واقعاً مقداری حجم بین پلک و ابرو دارد. اگر به هر مدل معروفی نگاه کنید، متوجه خواهید شد که یک شکل محدب زیبا (نه صاف یا توخالی) از چین پلک بالایی به سمت ابرو می‌رود.

چیزی که اکثر بیماران بلفاروپلاستی به دنبال آن هستند این است که از پزشک خود می‌خواهند با عمل زیبایی پلک چشم‌های آن‌ها را بیش از حد ممکن درشت شود که این امر مستلزم این است که بیش از حد مجاز چربی از ناحیه پلک بالا و پلک پایین بیمار برداشته شود.

در واقع خواسته بیمار به برداشتن پوست اضافی است که بر روی چین طبیعی پلک آن‌ها قرار دارد که ظاهر طبیعی پلک چشم را از بین می‌برد که در این صورت پزشک موظف بیمار را توجیه کند که این امر در ظاهر طبیعی چشم اختلال ایجاد می‌کنند و حتی در برخی از افراد باعث اختلال در بینایی آن‌ها می‌شود.

درمان گود شدن چشم بعد از بلفاروپلاستی

درمان گود شدن چشم بعد از بلفاروپلاستی

برای جلوگیری از گود شدن چشم پس از بلفاروپلاستی، باید بخش زیادی از عضله زیرین پلک و حتی چربی حفظ شود. اگر مقداری چربی اضافی وجود دارد که نیاز به برداشتن دارد، این کار را به روشی محافظه کارانه در طول جراحی پلک باید انجام شود و پزشک موظف است آناتومی طبیعی چشم و پلک را حفظ کند.

همواره ذکر این نکته ضروری است که علاج واقعه قبل از وقوع است و یک پزشک کاردان و باتجربه هیچ‌وقت بیش از حد مجاز و معمول چربی نباید از ناحیه پلک بیمار استخراج کند. ممکن است این کار باعث درشت‌تر شدن چشم‌ها شود اما متأسفانه باعث ایجاد گودی چشم در افراد می‌شود و ظاهر ناخوشایندی در چهره فرد دارد.

داشتن چشم‌های گود رفته و فرورفته پس از جراحی پلک طبیعی نیست اما متاسفانه تا حدودی رایج است. اگر شما چنین عارضه‌ای را تجربه کرده‌اید، می‌توان با پیوند چربی آن را اصلاح کرد.

افرادی که عمل زیبایی پلک انجام داده‌اند و دچار عارضه فرورفتگی چشم بعد از بلفاروپلاستی شده‌اند تنها درمان مجاز برای این افراد تزریق چربی است. تزریق چربی باعث جبران حجم از دست رفته می‌شود و می‌تواند به بهبود عارضه ایجاد شده کمک کند. البته باید بدانید که با روش تزریق چربی فقط می‌توانید حجم از دست رفته چربی پلک پایین را جبران کنید و پیوند چربی به پلک بالا امکان‌پذیر نیست.

پیوند چربی تنها راه برای اصلاح گودی و حلقه‌های تیره‌ای است که در نتیجه برداشتن بیش از حد چربی پلک تحتانی در طی عمل بلفاروپلاستی پلک پایینی ایجاد می‌شود.

تیرگی چشم بعد از جراحی پلک

تیرگی دور چشم بعد از جراحی پلک

کبودی و سیاهی اطراف چشم بعد از عمل بلفاروپلاستی کاملا طبیعی است و پس از گذشت چند روز و سپری شدن دوران نقاهت و رعایت دستورات بعد از عمل کاملا از بین می‌رود. ممکن است برخی از افراد بعد از طی دوران نقاهت بلفاروپلاستی دچار حلقه‌های سیاه در دور چشم شوند و بابت این موضوع ناراحت باشند.

در حقیقت علت ایجاد این عارضه این است که چربی زیر پوست در ناحیه پلک‌ها بیش از حد مجاز در حین جراحی استخراج شده است و در اصل کمبود چربی در نواحی از صورت مخصوصا در دور چشم باعث ایجاد تیرگی و سیاه شدن پوست دور چشم می‌‌شود.

آیا بلفاروپلاستی پلک پایین باعث گودی چشم می‌شود؟

در عمل بلفاروپلاستی پلک پایین به طور ایده آل باید بیشتر چربی پلک تحتانی بیمار حفظ شود مگر اینکه واقعاً مقدار اضافی چربی وجود داشته باشد که باعث ایجاد پف در پلک پایین شود.

چربی اضافی پلک پایین را نه تنها با برداشتن می‌توان درمان کرد، بلکه می توان آن را مهار کرد و حتی می‌توان آن را در نواحی توخالی مانند سوراخ اشک قرار داد. علاوه بر این، چربی را می‌توان به نواحی توخالی در پلک‌های پایینی و اطراف آن اضافه کرد تا نواحی مجاور را استتار یا اصلاح کند.

از آنجایی که ناحیه پلک توسط یک لایه بسیار نازک از پوست و ماهیچه پوشانده شده است، باید از برداشتن بیش از حد چربی این ناحیه اجتناب شود. به طور قطع می‌توان گفت: اگر عمل پلک پایین را توسط پزشک متخصص و با تجربه انجام دهید به هیچ عنوان دچار عارضه گود شدن چشم بعد از بلفاروپلاستی پلک پایین نخواهید شد.

آیا بلفاروپلاستی پلک پایین باعث گودی چشم می‌شود؟

عوارض بلفاروپلاستی

همان‌طور که از ابتدای مقاله اشاره شد، گودشدن چشم بعد از بلفاروپلاستی جزء عوارض این عمل محسوب می‌شود و در صورتی که توسط پزشک غیرمتخصص انجام شود ممکن است فرد دچار این عارضه شود. به غیر از این مورد برخی از عوارض جراحی پلک عبارتند از:

  • عفونت و خونریزی
  • چشم‌های خشک و تحریک شده
  • مشکل در بستن چشم یا سایر مشکلات پلک
  • جای زخم قابل توجه
  • آسیب به عضلات چشم
  • تغییر رنگ پوست
  • تاری دید موقت یا به ندرت از دست دادن بینایی

مراقبت‌های بعد از جراحی بلفاروپلاستی

اگر می‌خواهید بعد از عمل زیبایی پلک دچار کمترین عوارض بشوید و دوران نقاهت کوتاهی داشته باشید لازم است که یکسری نکات و دستورات را رعایت نمایید که در ادامه به طور کامل توضیح داده شده‌اند. این دستورالعمل‌ها را برای مراقبت از خود پس از عمل بلفاروپلاستی دنبال کنید.

 

هنگام برگشت به خانه از عینک آفتابی تیره استفاده کنید چون ممکن است بعد از انجام جراحی به نور حساس باشید.

بعد از عمل ممکن است دید شما تار شود که این موضوع موقتی است و معمولا در عرض 24 ساعت از بین می‌رود.

حداقل تا 2 هفته پس از جراحی از لنزهای تماسی استفاده نکنید و بهتر است از به جای استفاده از لنز‌های طبی از عینک‌ طبی استفاده کنید.

تا زمانی که مصرف داروهای مسکن را متوقف نکرده‌اید و دیگر تاری دید ندارید، رانندگی نکنید. اطمینان حاصل کنید که می‌توانید با خیال راحت می‌توانید با ماشین رانندگی کنید. این موضوع معمولاً 5 تا 10 روز پس از جراحی امکان‌پذیر است.

مراقبت‌های بعد از جراحی بلفاروپلاستی

مهم است که در 3 تا 4 روز اول پس از جراحی استراحت کنید و از انجام فعالیت‌های سنگین بپرهیزید به همین منظور از فعالیت‌هایی مانند بلند کردن اجسام سنگین و ورزش خودداری کنید.

اگر حالت تهوع دارید یا علائم سرماخوردگی، به پزشک خود اطلاع دهید. برای شما مهم است که تا جایی که می‌توانید از عطسه، سرفه و استفراغ (پرتاب کردن) خودداری کنید. اینها می توانند فشارخون شما را افزایش دهند و باعث خونریزی در محل‌های جراحی شما شوند.

به مدت 4 تا 6 هفته پس از جراحی از خم شدن در ناحیه کمر یا بلند کردن وسایل سنگین‌تر از 2 الی 3 کیلوگرم خودداری کنید. قبل از بازگشت به فعالیت‌های معمول خود مانند ورزش با جراح خود صحبت کنید.

به مدت 2 هفته یا طبق دستور جراح در حالی که سر خود را بر روی 2 تا 3 بالش بلند کرده اید استراحت کنید و بخوابید. این به جلوگیری از تورم در محل‌های جراحی شما کمک می‌کند.

پس از جراحی ممکن است چشمان شما متورم و کبود به نظر برسد. تورم پلک معمولا در اوایل صبح بدتر می‌شود و در طول روز با نشستن یا راه رفتن بهتر می‌شود.

همچنین ممکن است روی گونه ها و خط فک ورم داشته باشید. این وضعیت 2 تا 3 هفته پس از جراحی شروع به بهبود می‌کند.

0/5 (0 نظر)
Avatar

دکتر پارسا نوایی

مجموعه کلینیک‌های سینایار با مدیریت دکتر پارسا نوایی (عضو انجمن بین‌المللی کاشت مو و ابرو) با چند شعبه در شهرهای اصفهان، کیش و مسقط (کشور عمان) به صورت تخصصی در زمینه پوست، مو و زیبایی فعالیت دارند. مجموعه سینایار با پشتوانه اعتماد مراجعین و تجربه بیش از یک دهه فعالیت در این زمینه و ارتقا مستمر کیفیت خدمات ارائه شده، شرکت در کنگره‌ها و همایش‌های بین‌المللی و استفاده از به‌روزترین تجهیزات و دستگاه‌ها به همراه پرسنل حرفه‌ای و آموزش دیده توانسته به رضایت حداکثری مراجعین داخلی و خارجی دست پیدا کند و توان رقابت بالایی با دیگر مراکز داخلی و خارجی را داشته باشد.

مقالات مرتبط

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجموعه کلینیک‌های سینایار در حال حاضر در شهرهای اصفهان، کیش و مسقط (کشور عمان) دایر می‌باشند و به صورت تخصصی در زمینه پوست، مو و زیبایی فعالیت دارند

ساعات کاری کلینیک
شنبه تا چهارشنبه 8 الی 18
پنج‌شنبه: 8 الی 12