رفع کبودی دور چشم بعد از عمل پلک | رفع ورم بعد از بلفاروپلاستی

زمان برای مطالعه: 6 دقیقه

کبودی و ورم بعد از بلفاروپلاستی یکی از علائم شایع است و جز عوارض جراحی پلک به شما نمی‌رود. تورم و کبودی معمولا در عرض چند ساعت پس از جراحی ظاهر می‌شود و تقریباً 3 تا 4 روز پس از جراحی باقی می‌ماند.

تورم به تدریج طی دو هفته ناپدید می‌شود، اگرچه ممکن است تا 6 تا 8 هفته طول بکشد تا ورم به طور کامل برطرف شود. کبودی سریعتر از بین می‌رود و معمولا بیش از یک یا دو هفته طول نمی‌کشد تا کاملا برطرف شود که باید کمترین تأثیر را بر فعالیت‌های روزانه شما داشته باشد.

پلک‌ها ساختاری بسیار عروقی دارند و به همین دلیل به سرعت بهبود می‌یابند که به افراد اجازه می‌دهد تنها در عرض 3 تا 4 هفته پس از انجام بلفاروپلاستی از نتایج آن لذت ببرند. روند بهبودی شامل مقدار مشخصی از تورم و کبودی است، اگرچه اقدامات متعددی وجود دارد که افراد می‌توانند برای کاهش این عوارض جانبی رایج انجام دهند.

همچنین مهم است که بدانید که علائم کبودی و تورم می‌تواند با فعالیت‌های خاص بدتر شود. داشتن دوران نقاهت سریع با پیروی از تمام دستورالعمل‌های بعد از عمل جراحی امکانپذیر است. اگر نگرانی یا سوالی در مورد بهبودی جراحی پلک دارید، توصیه می‌کنیم با پزشک خود در تماس باشید.

آیا ورم پلک بعد از عمل بلفاروپلاستی طبیعی است؟

بله، ورم پلک بعد از بلفاروپلاستی طبیعی است. در طی بلفاروپلاستی، جراح برشی بر روی پلک پایین یا فوقانی شما بسته به نوع عملی که انجام می‌دهید، ایجاد می‌کند تا پوست و چربی اضافی را از بین ببرد و پوست و ماهیچه‌های اطراف چشم شما را لیفت کند.

از آنجایی که این جراحی شامل یک برش است، بدن شما مایعات و گلبول‌های سفید در حال بهبودی را به محل برش می‌فرستد که منجر به ایجاد مقداری کبودی و ورم بعد از بلفاروپلاستی می‌شود. این ورم و کبودی کاملا طبیعی، مورد انتظار و موقتی است.

مدت زمان بهبودی بعد از بلفاروپلاستی چقدر است؟

برای 24 ساعت اول بعد از بلفاروپلاستی، به شما آموزش داده می‌شود که از کمپرس سرد استفاده کنید و مطمئن شوید که کسی در خانه همراه شما باشد. بعد از 2 تا 3 روز، می‌توانید مطالعه و تماشای تلویزیون را از سر بگیرید و پس از 10-14 روز، می‌توانید به سر کار خود بازگردید.

رفع ورم چشم بعد از عمل پلک

12 نکته برای کاهش ورم چشم بعد از عمل بلفاروپلاستی

در حالی که کبودی و ورم بعد از بلفاروپلاستی شما کاملا طبیعی است، اما اقداماتی وجود دارد که می‌توانید برای کمک به کاهش ورم و تشویق بدن ببرای بهبودی سریع و بدون عارضه انجام دهید.

1- بعد از جراحی پلک از چشمان خود محافظت کنید.

محافظت از چشمان خود پس از عمل بلفاروپلاستی مهمترین قدمی است که می‌توانید برای اطمینان از بهبودی کامل بردارید. تا حد امکان از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید، اما اگر بیرون می‌روید، حتما از عینک آفتابی تیره با فریمی استفاده کنید که چشمان شما و همچنین دو طرف صورت شما را بپوشاند. جراح شما ممکن است برای برای جلوگیری از خشکی چشم برای شما قطره‌های مناسبی تجویز کند.

2. برای کاهش ورم بعد از جراحی پلک خواب کافی داشته باشید.

استراحت کلید بهبودی است، بدون توجه به نوع عملی که انجام داده‌اید – خواب کافی و استراحت خصوصا بعد از عمل بلفاروپلاستی شما اهمیت دارد. دادن فرصت استراحت به چشم‌ها و پلک‌ها پس از جراحی، زمان زیادی برای بهبودی به آنها می‌دهد.

علاوه بر این، داشتن خواب کافی تضمین می‌کند که سیستم ایمنی بدن شما تا حد امکان کارآمد عمل می‌کند تا به شما کمک کند پس از عمل جراحی خود بهبود پیدا کنید. سعی کنید هشت ساعت در شب بخوابید و اگر احساس خستگی می‌کنید در طول روز چرت بزنید (توصیه می‌شود بعد از عمل بلفاروپلاستی حدود دو هفته از محل کار خود مرخصی بگیرید).

3- برای از بین بردن ورم پلک بعد از عمل از کمپرس سرد استفاده کنید.

در دو روز اول بعد از بلفاروپلاستی استفاده از کمپرس سرد برای کاهش تورم بعد از عمل پلک تاثیر زیادی دارد. برای جلوگیری از آسیب سرما برای پوست، باید از استفاده طولانی مدت کمپرس سرد خودداری کنید. برای محافظت پوست کمپرس سرد نباید بیشتر از 15 دقیقه روی پوست قرار گیرد. فواید استفاده از کمپرس سرد در چند روز اول پس از جراحی کاملا مشهود است و در کاهش کبودی و ورم بعد از بلفاروپلاستی بسیار موثر است.

کاهش ورم چشم بعد از عمل

4- ارتفاع سر را برای خوابیدن بعد از بلفاروپلاستی تنظیم کنید.

بهتر است که روی چند بالش بخوابید که سر در سطح بالاتر قرار گیرد و به کاهش تورم در ناحیه اطراف چشم کمک کند. از طرف دیگر، می‌توانید به مدت 3 تا 5 روز پس از جراحی، به صورت عمودی روی یک صندلی بخوابید.

5- در بیرون از منزل از عینک آفتابی استفاده کنید

اگر قصد دارید در اوایل دوره نقاهت به بیرون بروید، استفاده از عینک آفتابی تیره توصیه می‌شود. قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید می‌تواند یک عامل خطر برای ایجاد اسکار بعد از بلفاروپلاستی باشد. استفاده از ضد آفتاب و کلاه نقاب‌دار پهن نیز توصیه می‌شود.

6- نوشیدن مقدار زیادی آب

هیدراته نگه داشتن بدن پس از جراحی به کاهش ورم و احتباس مایعات کمک می‌کند. توصیه می‌کنیم روزانه حداقل 2 لیتر آب بنوشید که به دفع سموم از بدن نیز کمک می‌کند.

7- برای کاهش کبودی غذاهای مناسب بخورید.

خوردن غذاهای مناسب پس از جراحی پلک در تسریع روند بهبودی بسیار موثر است. سعی کنید از غذاهای بسیار فرآوری شده پرهیز کنید و مصرف نمک را کاهش دهید، زیرا مقدار زیاد نمک در رژیم غذایی باعث افزایش احتباس مایعات بعد از عمل می‌شود.

8- سیگار نکشید.

سیگار کشیدن باید حداقل چهار هفته قبل و بعد از جراحی پلک قطع شود. بهبود زخم تحت تأثیر سیگار قرار می‌گیرد و می‌تواند خطر شکستگی زخم را افزایش دهد. از تمام محصولات تنباکو باید دوری شود، و همچنین توصیه می‌کنیم از مصرف محصولات جایگزین نیکوتین خودداری کنید تا اطمینان حاصل شود که کبودی بعد از عمل به سرعت پس از جراحی ناپدید می‌شود.

ورم پلک بعد از عمل بلفاروپلاستی

9- بلافاصله بعد از عمل پلک از میکاپ و آرایش دوری کنید.

استفاده از لوازم آرایشی بلافاصله پس از جراحی می‌تواند خطر عفونت زخم را افزایش داده و بر بهبود برش‌ها تاثیر بگذارد. انواع خاصی از لوازم آرایشی ممکن است باعث التهاب موضعی پوست شود و زخم آن را گسترش دهد. تا زمانی که برش‌های جراحی پلک به طور کامل بهبود نیافته‌اند، باید از آرایش کردن خودداری کنید.

10- از ورزش‌های شدید خودداری کنید.

انجام ورزش‌های سنگین بلافاصله پس از جراحی می‌تواند ورم بعد از عمل را افزایش دهد. توصیه می‌کنیم حداقل شش هفته پس از جراحی از هرگونه ورزش سنگین خودداری کنید. ورزش برای سلامتی بسیار مفید است، اگرچه شروع آن بلافاصله بعد از جراحی ایده خوبی نیست.

11- بعد از بلفاروپلاستی از لنزهای تماسی استفاده نکنید.

بیماران باید پس از جراحی پلک از عینک استفاده کنند زیرا لنزهای تماسی خطر تحریک قرنیه را افزایش می‌دهد.

12- از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون خودداری کنید.

از مصرف انواع خاصی از داروهایی رقیق‌کننده خون خودداری کنید، مانند آسپرین و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، باید حداقل ده روز قبل از عمل جراحی خودداری کرد زیرا با افزایش خطر خونریزی همراه است.

5/5 (1 نظر)
Avatar

دکتر پارسا نوایی

مجموعه کلینیک‌های سینایار با مدیریت دکتر پارسا نوایی (عضو انجمن بین‌المللی کاشت مو و ابرو) با چند شعبه در شهرهای اصفهان، کیش و مسقط (کشور عمان) به صورت تخصصی در زمینه پوست، مو و زیبایی فعالیت دارند. مجموعه سینایار با پشتوانه اعتماد مراجعین و تجربه بیش از یک دهه فعالیت در این زمینه و ارتقا مستمر کیفیت خدمات ارائه شده، شرکت در کنگره‌ها و همایش‌های بین‌المللی و استفاده از به‌روزترین تجهیزات و دستگاه‌ها به همراه پرسنل حرفه‌ای و آموزش دیده توانسته به رضایت حداکثری مراجعین داخلی و خارجی دست پیدا کند و توان رقابت بالایی با دیگر مراکز داخلی و خارجی را داشته باشد.

مقالات مرتبط

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجموعه کلینیک‌های سینایار در حال حاضر در شهرهای اصفهان، کیش و مسقط (کشور عمان) دایر می‌باشند و به صورت تخصصی در زمینه پوست، مو و زیبایی فعالیت دارند

ساعات کاری کلینیک
شنبه تا چهارشنبه 8 الی 18
پنج‌شنبه: 8 الی 12