کاشت مو برای چه کسانی مناسب نیست؟

زمان برای مطالعه: 7 دقیقه

کاشت مو برای همه افراد مناسب نیست و در صورتی که قصد انجام کاشت مو طبیعی را دارید باید قبل از اقدام به این عمل توسط پزشک متخصص کاشت مو ویزیت شوید تا شرایط مورد نیاز برای انجام پیوند مو توسط پزشک مورد بررسی قرار بگیرد و در صورتی که شرایط مورد نیاز برای کاشت مو را داشتید، می‌توانید کاشت مو انجام دهید.

اگر می‌خواهید کاشت مو انجام دهید و این سؤال در ذهن شما ایجاد شده است که “چه کسانی نمی‌توانند کاشت مو انجام دهند؟” یا “چه کسانی کاندید کاشت مو نیستند؟” ما در این مطلب قصد داریم این سؤالات را به طور کامل پاسخ دهیم. در صورتی که همچنان ابهام یا سؤالی در این زمینه برای شما هست می‌توانید سؤالات خود را در انتهای مطلب بپرسید و در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ آن را از پزشکان کلینیک سینایار دریافت کنید.

چه کسانی نمی توانند کاشت مو انجام دهند

 آیا کاشت مو برای همه افراد مناسب است؟

برای کسانی که ریزش مو را تجربه می‌کنند، جراحی کاشت مو یک راه‌حل دائمی است که نتایج طبیعی را برای مردان و زنان به طور یکسان ارائه می‌دهد. با این حال به دلایل مختلف همه کاندیدای این روش نیستند.

هنگامی که موهای خود را برای همیشه از دست می‌دهید، می‌توانید از این واقعیت که کاشت مو وجود دارد، احساس راحتی کنید. افرادی که در اوایل 20 سالگی شروع به ریزش مو می‌کنند، مشتاق انجام این جراحی هستند تا بتوانند به طور عادی به زندگی خود ادامه دهند.

مواردی وجود دارد که انجام کامل عمل کاشت مو برای آن‌ها ممکن نیست در برخی دیگر، ممکن است امکان‌پذیر باشد اما خطر عوارض بعد از عمل و نتایج ضعیف بیشتر است. در مورد دوم، در صورت انجام یا عدم تمایل بیمار، تصمیم‌گیری به عهده بیمار است. در ادامه تمام مواردی را که در آن‌ها برای کاشت مو مناسب نیستید یا اگر هستید اما نمی‌توانید نتایج خوبی از آن بگیرند، توضیح می‌دهیم.

چه کسانی کاندید کاشت مو نیستند؟

به طور کلی می‌توان گفت: برخلاف باور عموم مردم، همه افراد کاندید مناسب برای کاشت مو نیستند و قبل از انجام عمل کاشت مو باید یکسری فاکتورها توسط پزشک متخصص کاشت مو مورد بررسی قرار بگیرد و در صورت تایید پزشک، فرد می‌تواند کاشت مو انجام بدهد. در ادامه به طور کامل به مواردی اشاره کرده‌ایم که  که بیمار برای جراحی کاشت مو مناسب نیست.

ریزش موی موقت

اگر تعداد زیادی از موهای خود را در مدت‌زمان کوتاهی از دست داده‌اید و بابت این اتفاق وحشت‌زده هستید این حالت معمولا نشان‌دهنده یک مشکل در وضعیت سلامتی است و پس از درمان، موهای شما احتمالا در عرض چند ماه دوباره رشد خواهند کرد. در این مورد، شما برای کاشت مو مناسب نیستید و فقط باید منتظر بمانید تا شرایط درمان شود.

البته، برای تشخیص ریزش مو باید به متخصص پوست و مو مراجعه کنید. اگر ریزش مو به دلیل یک بیماری دائمی مانند آلوپسی آندروژنیک/طاسی الگو باشد، پوست سر شما را معاینه خواهند کرد.

در طی مراجعه به پزشک، آن‌ها بررسی خواهند کرد که آیا ریزش مو واقعاً الگوی دارد و آیا شما بیش از 50 درصد از موهای خود را در ناحیه خاصی از پوست سر از دست داده‌اید. علاوه بر این، آن‌ها تعیین خواهند کرد که آیا شما از شرایط سلامت دیگری که ممکن است باعث ریزش مو شود، رنج می‌برید یا خیر.

ممکن است به دلیل موارد زیر دچار ریزش موی موقت شده باشید:

 • بیماری‌ها (سیفلیس، HIV، بیماری گریوز، لوپوس و غیره)
 • تغییرات فصلی
 • استرس (بارداری، تغییرات هورمونی، کووید و غیره)
 • خشکی پوست سر
 • داروها (استروئیدها، استاتین ها و غیره)
 • شیمی‌درمانی و رادیوتراپی
 • کاهش وزن

این‌ها همیشه باعث ریزش موی موقت نمی‌شوند. گاهی اوقات این شرایط می‌تواند باعث ایجاد شرایط دیگری شود که می‌تواند باعث ریزش موی دائمی شود. یا استفاده طولانی مدت از برخی داروها باعث آسیب جبران‌ناپذیر می‌شود. همچنین، در برخی موارد، این وضعیت بیش از حد شدید می‌شود که می‌تواند منجر به ریزش موی دائمی شود.

با این حال، برای تعیین این که آیا ریزش مو موقتی یا دائمی است یا خیر، باید با پزشک خود مشورت کنید. اگر ریزش مو موقتی باشد، کاندیدای کاشت مو نیستید زیرا موهای شما خود به خود رشد می‌کند.

چه افرادی کاندید کاشت مو نیستند

ریزش مو از نوع آلوپسی آندروژنیک

در حالی که آلوپسی آندروژنتیک ممکن است یک الگوی کلاسیک داشته باشد، همیشه این‌طور نیست. می‌تواند به صورت منتشر در سراسر پوست سر ایجاد شود. در این حالت، فرد ناحیه اهداکننده ثابتی ندارد که در آن موهای مقاوم به اثرات هورمون DHT وجود داشته باشد. حتی اگر این گرافت‌های مو به پوست سر پیوند زده شوند، مینیاتوری می‌شوند و در نهایت رشد هرگونه مو متوقف می‌شود؛ بنابراین، شما نمی‌توانید پیوند مو را با موفقیت انجام دهید.

هم مردان و هم زنان ممکن است دچار ریزش موی بدون الگوی منتشر شونده شوند که آلوپسی آندروژنتیک است. با این حال، این نوع ریزش مو برای زنان شایع‌تر است. اگر این نوع ریزش مو است که شما تجربه می‌کنید، کاشت مو برای شما مناسب نیست.

به خاطر داشته باشید که یک بیمار ممکن است بیش از 50 درصد از موهای خود را در ناحیه خاصی از پوست سر از دست داده باشد در حالی که هنوز در سرتاسر نازک شده است. در این صورت ممکن است برای شما جراحی پیوند انجام شود. در هر صورت، از متخصص کاشت مو بخواهید شما را معاینه کند.

کاشت مو برای افرادی با ریزش مو ارثی (آلوپسی آندروژنیک)

افرادی با سن کمتر از 24 سال

کسانی که زیر 24 سال سن دارند. اکثر متخصصان معتقدند که 24 سالگی حداقل سن “توصیه ” برای جراحی کاشت مو است. این به این دلیل است که ریزش مو باید روند خود را طی کند که اغلب از 24 سالگی فرد می‌گذرد. کمی صبر می‌تواند نتایج طولانی‌مدت بسیار بهبود یافته‌ای را ارائه دهد.

بیماری روانی

برخی از مشکلات سلامت روان می‌تواند منجر به ریزش مو شود. به غیر از اختلال بدشکلی بدن، تریکوتیلومانیا وجود دارد که در آن فرد به دلایلی مانند:

 • فشار
 • اضطراب
 • کسالت
 • اختلال وسواس اجباری (OCD)

اگر به همین دلیل است که فرد موهای خود را کنده و طاسی می‌کند، ابتدا برای درمان این شرایط روانی به کمک نیاز دارد. این به این دلیل است که عادات آن‌ها بر پیوند موی کاشته شده نیز تأثیر می‌گذارد.

ممکن است فردی با این شرایط به آلوپسی آندروژنیک نیز مبتلا شود. با این حال، برای اطمینان از موفقیت‌آمیز بودن جراحی، بیماران ابتدا باید برای این شرایط روانی تحت درمان قرار گیرند. جراح شما را از نظر آن غربالگری می‌کند تا مشخص کند آیا کاندید مناسبی برای کاشت مو هستید یا خیر.

کاشت مو برای افرادی با سابقه بیماری روانی

دیابت

دو نوع دیابت وجود دارد. مبتلایان به نوع 1 انسولین کافی در بدن ندارند و برای حفظ قند خون نیاز به تزریق دارند. افراد مبتلا به دیابت نوع 2 در موقعیتی قرار می‌گیرند که بدن آن‌ها قادر به استفاده از انسولین تولید شده نیست.

اگر بیمار دیابتی به درمان‌های داده شده پاسخ نداده باشد و در ترمیم زخم و لخته شدن خون با مشکل مواجه شود، نمی‌تواند پیوند مو انجام دهد. با این حال، اگر بیمار به درمان‌ها پاسخ می‌دهد و در وضعیت پایداری قرار دارد، می‌تواند پیوند مو انجام دهد. با این حال، در اینجا نیز، مشاوره قبل از جراحی بسیار مهم است.

عمل کاشت مو برای افراد دیابتی

بیماری‌های قلبی عروقی

بیمارانی که از بیماری‌های قلبی عروقی رنج می‌برند از داروهای رقیق‌کننده خون استفاده می‌کنند، انجام عمل کاشت مو برای آن‌ها خطرناک است زیرا می‌تواند باعث خونریزی بیش از حد در طول جراحی شود، به همین دلیل است که ممکن است کاندیدای مناسبی برای کاشت مو نباشند. با این حال، هنوز هم ممکن است در برخی موارد ممکن با توجه به شرایط بیمار برای افراد دارای بیماری قلبی کاشت مو انجام شود. برای کسانی که دائماً فشارخون بالا دارند و در کنترل آن مشکل دارند، مناسب نیست.

0/5 (0 نظر)

مقالات مرتبط

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجموعه کلینیک‌های سینایار در حال حاضر در شهرهای اصفهان، کیش و مسقط (کشور عمان) دایر می‌باشند و به صورت تخصصی در زمینه پوست، مو و زیبایی فعالیت دارند

ساعات کاری کلینیک
شنبه تا چهارشنبه 8 الی 18
پنج‌شنبه: 8 الی 12