عوارض کاشت مو

زمان برای مطالعه: 6 دقیقه

کاشت مو یکی از بهترین روش‌ها برای کمک به افراد برای بازیابی رشد مو‌های کامل‌تر و سالم‌تر است. با این حال، برخی از روش‌های کاشت مو عوارضی به همراه دارد. درک اینکه کاشت مو چه عملکردی دارد و چه عواملی در این فرآیند، قبل، حین و بعد از آن مؤثر است، می‌تواند به شما کمک کند که در انتخاب روش درمان ریزش مو بهتر تصمیم‌گیری کنید. در سال‌های اخیر تقاضا برای کاشت مو به حدی افزایش یافته است که عوارض آن به طور کامل مورد بررسی قرار گرفته است. با ما همراه باشید که اطلاعات کاملی در مورد عوارض کاشت مو به شما ارائه دهیم.

عوارض کاشت مو چیست؟

شایع‌ترین عارضه جانبی پس از عمل کاشت مو، جای زخم است. سایر عوارض جانبی عبارتند از:

 • عفونت‌های احتمالی
 • رشد چرک در نواحی پوسته پوسته شده و در ناحیه‌ای که جراحی انجام می‌شود،
 • التهاب فولیکول‌های مو
 • احساس درد در فولیکول‌های مو و پوست سر
 • قرمزی
 • تورم و خارش
 • خونریزی و از دست دادن حس در پوست سر

عوارض کاشت مو چیست؟

درد بعد از کاشت مو

چه اتفاقی می‌افتد؟ درد شما ممکن است در عصر و روز بعد از جراحی بدتر شود. احساس درد در ناحیه اهداکننده مو و در جایی که مو‌های تازه کاشته شده‌اند، وجود دارد اما نباید شدید باشد. کاشت مو با ایجاد برش‌های کوچک روی سر شما انجام می‌شود و با از بین رفتن بی‌حسی موضعی ممکن است درد این برش‌ها شروع شود اما باید روز بعد بدترین احساس درد هم از بین رفته باشد. اگر پیوند مو گسترده باشد ممکن است ۱ تا ۲ هفته درد خفیفی داشته باشید.

چگونه می‌توانید درد بعد از کاشت مو را درمان کنید؟ با استفاده از مسکن تجویزی پزشک هر دردی را که احساس می‌کنید به راحتی قابل کنترل است.
چرا دردت از بین نمی‌ره؟ اگر درد شما پس از کاشت مو مداوم است، باید به پزشک مراجعه کنید. اما در برخی موارد، درد ممکن است به دلیل مشکل دیگری باشد. به عنوان مثال، تأخیر در بهبودی پوست سر که برای پیوند بیش از حد برداشته شده باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کاشت مو در اصفهان می‌توانید با مشاوران ما در کلینیک تخصصی سینایار با شماره همراه ۰۹۱۰۹۱۰۵۴۹۴ در ارتباط باشید.

تورم بعد از کاشت مو

تورم یا “ادم” یکی از عوارض جانبی رایج کاشت مو است. معمولاً در ناحیه پیشانی ایجاد می‌شود و ۲ تا ۶ روز پس از عمل ادامه می‌یابد. در موارد نادر، تورم می‌تواند پلک را درگیر کند. اگر این اتفاق بیفتد ممکن است بازگشت بیمار به کار را به تأخیر بیندازد. اما نگران نباشید، چشمان شما بهبود می‌یابد.

چه اتفاقی می‌افتد؟ از آنجایی که تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اید، یک عنصر التهاب ناشی از جراحی وجود خواهد داشت. این التهاب باعث تورم و سفت شدن بافت در پوست سر می‌شود. این گاهی اوقات می‌تواند به سمت پایین پیشانی حرکت کند و روی چشم‌ها تأثیر بگذارد.
چگونه می‌توانید تورم را درمان کنید؟ دارو‌های ضد التهابی تجویزی پزشک بهترین درمان است و در اکثر بیماران، تورم کاملاً از بین می‌رود.
اگر تورم از بین نرود؟ گاهی اوقات در موارد بزرگ کاشت مو، تورم شما ممکن است برای مدتی بیش از ۷ تا ۱۰ روز ادامه داشته باشد یا ممکن است روی چشم‌ها تأثیر بگذارد. در این مرحله باید با جراح کاشت مو تماس بگیرید. آن‌ها می‌توانند در مورد چگونگی مدیریت عوارض جانبی شما را راهنمایی کنند. مطمئن باشید این عارضه جانبی باید از بین برود.

خونریزی بعد از کاشت مو

خونریزی می‌تواند به عنوان یک عارضه جانبی بلافاصله پس از پیوند مو رخ دهد. پشت سر جایی که فولیکول‌های موی شما خارج شده است در روز جراحی دچار ترشح می‌شود و بعد از عمل دلمه می‌بندد. این ناحیه طی چند روز/هفته آینده بهبود می‌یابد.
خونریزی در ناحیه‌ای که فولیکول‌ها در آن کاشته شده‌اند می‌تواند در روز عمل طبیعی باشد. روز بعد از عمل نباید خونریزی داشته باشید. اگر چنین هستید، ممکن است فولیکول مو کاشته شده از جای خود خارج یا برداشته شده باشد.

چگونه می‌توان خونریزی را درمان کرد؟ اگر متوجه شدید که روز بعد از عمل خونریزی دارید، نترسید. به سادگی از یک پنبه یا باند استریل استفاده کنید و فشار ملایمی به ناحیه وارد کنید. مالش ندهید زیرا ممکن است فولیکول‌ها از بین بروند و در نهایت خونریزی باید متوقف شود. باید به جراح خود اطلاع دهید که این اتفاق افتاده است زیرا ممکن است به این معنی باشد که فولیکول مو را از دست داده‌اید.
اگر خونریزی از بین نرود چه؟ اگر با وجود اعمال فشار خفیف خونریزی کردید، باید با جراح خود تماس بگیرید و در اسرع وقت به آن مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید
جهت جلوگیری و پیشگیری از عوارض احتمالی پیوند مو رعایت نکات و دستورات مراقبتی بعد از عمل بسیار تأثیرگذار است برای آشنایی با این نکات فقط کافی است به بخش مراقبت‌های بعد از کاشت مو مراجعه نمایید.

خارش بعد از کاشت مو

خارش بعد از کاشت مو یک واکنش رایج به جراحی است. در واقع، این یک واکنش طبیعی به بهبودی بدن و یک عارضه جانبی معمولی برای اکثر روش‌های جراحی است. با این حال، خارش پوست سر شما پس از پیوند می‌تواند به فولیکول‌های جدید شما آسیب برساند.
خارش اغلب آخرین عارضه جانبی است که ایجاد می‌شود که معمولاً پشت و دو طرف سر را درگیر می‌کند. همچنین می‌تواند ناحیه‌ای که گرأفت‌ها در آن کاشته شده‌اند را تحت تأثیر قرار دهد. خارش ممکن است از ۴ تا ۵ روز پس از عمل شروع شود و تا یک ماه ادامه یابد.
چه اتفاقی می‌افتد؟ مانند تورم، خارش یکی از فرآیند‌های دوران نقاهت است که پوست سر شما پس از جراحی طی می‌کند. خارش می‌تواند به دلیل خشکی پوست سر پس از کاشت مو نیز باشد. در هر دو شرایط، عارضه جانبی با گذشت زمان از بین می‌رود.

چگونه می‌توان خارش را درمان کرد؟

 • خارش را نخراشید!
 • اسپری آب شور
 • مصرف آنتی هیستأمین
 • شامپوی دارویی
 • محلول استروئیدی پوست سر

خارش بعد از کاشت مو

مرگ در اثر کاشت مو

اگر فرآیند کاشت مو در شرایط بالینی کاملاً استریل انجام شود هیچ خطری به همراه ندارد. با توجه به تحقیقات و تجربیات کسانی که کاشت مو انجام داده‌اند، امکان ابتلا به بیماری‌های جدی، آسیب مغزی، سرطان یا حتی مرگ در اثر کاشت مو بسیار نادر است. در صورت مراجعه به کلینیک معتبر و انجام کاشت مو توسط پزشک متخصص عوارض جانبی آن به حداقل می‌رسد.

عوارض کاشت مو در درازمدت

عوارض طولانی مدت پس از کاشت مو را می‌توان عوارض کاشت مو دائمی نامید. با این حال، تمام عوارض جانبی احتمالی به لطف آخرین تکنیک‌ها و پزشکان مجرب قابل حل است.
مشکلاتی مانند قرمزی پوست سر، از دست دادن حس، عفونت جزئی، تشکیل پوسته می‌تواند شامل عوارض جانبی کوتاه مدت باشد. مشکل کیست درموئید ناشی از باز کردن بیش از حد کانال‌ها و کاشت بیش از حد فولیکول‌های مو نیز از دیگر مشکلاتی است که در مدت زمان کوتاهی قابل اصلاح است.
ریزش موی محیطی می‌تواند در نتیجه آسیب به سایر فولیکول‌های مو در نواحی پوستی که در آن کاشت مو انجام می‌شود یا فولیکول‌های مو جمع‌آوری می‌شود، رخ دهد. علاوه بر این، مو‌هایی که در جهت اشتباه به دلیل کاشت معیوب رشد می‌کنند نیز می‌توانند به عنوان عوارض طولانی مدت در نظر گرفته شوند.

0/5 (0 نظر)
Avatar

دکتر پارسا نوایی

مجموعه کلینیک‌های سینایار با مدیریت دکتر پارسا نوایی (عضو انجمن بین‌المللی کاشت مو و ابرو) با چند شعبه در شهرهای اصفهان، کیش و مسقط (کشور عمان) به صورت تخصصی در زمینه پوست، مو و زیبایی فعالیت دارند. مجموعه سینایار با پشتوانه اعتماد مراجعین و تجربه بیش از یک دهه فعالیت در این زمینه و ارتقا مستمر کیفیت خدمات ارائه شده، شرکت در کنگره‌ها و همایش‌های بین‌المللی و استفاده از به‌روزترین تجهیزات و دستگاه‌ها به همراه پرسنل حرفه‌ای و آموزش دیده توانسته به رضایت حداکثری مراجعین داخلی و خارجی دست پیدا کند و توان رقابت بالایی با دیگر مراکز داخلی و خارجی را داشته باشد.

مقالات مرتبط

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجموعه کلینیک‌های سینایار در حال حاضر در شهرهای اصفهان، کیش و مسقط (کشور عمان) دایر می‌باشند و به صورت تخصصی در زمینه پوست، مو و زیبایی فعالیت دارند

ساعات کاری کلینیک
شنبه تا چهارشنبه 8 الی 18
پنج‌شنبه: 8 الی 12