عوارض هایفوتراپی چیست؟ | خطرات هایفو صورت

زمان برای مطالعه: 6 دقیقه

عوارض هایفوتراپی نادر است و احتمال بروز آن بسیار کم است و در صورتی که درجه امواج این دستگاه به درستی تنظیم نشده باشد ممکن است فرد را با عوارض جدی رو به رو کند. یکسری از عوارض مانند: قرمزی، بیحسی و سوزن‌سوزن شدن پوست بعد از انجام هایفوتراپی بسیار رایج است که به سرعت برطرف می‌شود.

با توجه به این که هایفوتراپی یک روش نوین و غیرتهاجمی برای جوانسازی و لیفت پوست است در مقایسه با روش‌های جراحی مزایای بسیاری دارد اما همچنان ممکن است برخی از افراد در انجام آن مردد باشند و این سؤال در ذهن آن‌ها ایجاد شده باشد که آیا هایفوتراپی خطرناک است، با توجه به این موضوع در ادامه به طور کامل به این موضوع پرداخته‌ایم و عوارض و خطرات هایفوتراپی بررسی شده است. در ادامه به توضیح هر یک از آن‌ها پرداخته‌ایم.

عوارض هایفوتراپی

عوارض جانبی هایفو

با وجود تعداد زیادی از روش‌های جوانسازی در علم پزشکی، انتخاب گزینه مناسب برای شما دشوار است. هایفوتراپی (HIFU) یک روش غیرتهاجمی برای سفت کردن پوست و کاهش ظاهر چین و چروک است. در این روش از امواج اولتراسوند جهت جوانسازی پوست صورت استفاده می‌شود که این امواج هیچ خطری برای افراد ندارد و سلامتی آن‌ها را تهدید نمی‌کند.

عوارض هایفوتراپی صورت
قرمزی پوست صورت
درد در هنگام انجام هایفو
ایجاد تورم
احساس بیحسی در پوست صورت
تغییر رنگ پوست (هایپرپیگمانتاسیون)
احساس سوزن‌سوزن شدن پوست صورت

درد

درمان اولتراسونیک یا هایفو معمولاً بدون درد است و کاربران احساس سوزن شدن خفیف یا گرما روی پوست را گزارش می‌کنند. با این حال، ممکن است احساس سوزن و گرما وجود داشته باشد، این فقط در طول درمان احساس می‌شود و با بعد از اتمام جلسه هایفوتراپی ادامه نمی‌یابد.

ایجاد لکه و قرمزی در پوست

این شایع‌ترین عارضه جانبی گزارش شده توسط بیماران در طی مطالعه‌ای بود که در مورد اثربخشی HIFU تحقیق می‌کرد. نواحی تحت درمان ممکن است قرمز و لکه‌دار شوند، به خصوص اگر پوست شما حساس و مستعد قرمزی باشد. این عارضه جانبی دائمی نیست، معمولا چند ساعت پس از درمان از بین می‌رود. پزشک کرم‌هایی را برای رفع این مشکل در پایان جلسه درمان ارائه می‌دهد که بیمار موظف تا زمان محو کامل این قرمزی از کرم‌های تجویز شده استفاده نماید.

تورم

متورم شدن پوست از عوارض نادر هایفو صورت است اما از آنجایی که پوست هر فرد متفاوت است، ممکن است تورم ایجاد شود. تورم معمولاً پس از چند روز ناپدید می‌شود سپس می‌توانید به‌طور کامل از مزایای هایفوتراپی که در جوانسازی و لیفت صورت شما تأثیر گذاشته است، لذت ببرید.

بیحسی

امواج صوتی ساطع شده در طول روش هایفو به عمیق‌ترین لایه‌های پوست نفوذ می‌کند تا حتی عمیق‌ترین چین و چروک‌ها را از بین ببرد. این فناوری در توانایی خود برای نفوذ به درم و لایه سیستم آپونورتیک عضلانی سطحی (SMAS) منحصر به فرد است که عمیق‌تر از تمام درمان‌های غیرتهاجمی دیگر است.

هایپرپیگمانتاسیون یا تغییر رنگ پوست

در حالی که نادر است، این یک عارضه جانبی است که به طور بالقوه دائمی است. این می‌تواند باعث تغییر رنگ پوست و تیره شدن آن شود. این یک عارضه جانبی است که می‌تواند توسط دستگاه هایفوتراپی در اثر ساطع شدن گرما ایجاد شود که می‌تواند به دمای 45 تا 65 درجه سانتی‌گراد برسد.

خطرات هایفوتراپی

خطرات هایفوتراپی چیست؟

هایفوتراپی یک دستگاه جدید است که با هدف جوانسازی صورت و لیفت پوست انجام می‌شود در این دستگاه از امواج اولتراسوند استفاده شده است که این امواج هیچ خطری برای فرد ندارد. هایفو یک روش بسیار محبوب در بین افراد است زیرا هیچ فناوری دیگری نمی‌تواند هر لایه پوست، از جمله لایه SMAS را تحریک کند.

حداقل خطر عوارض جانبی یکی دیگر از دلایل محبوبیت آن در بین افراد است و در مقایسه با سایر درمان‌های لیفت و جوانسازی، هزینه آن نیز مقرون به صرفه است. هایفو یک لیفت صورت غیرجراحی بر امواج اولتراسوند متمرکز است.

علیرغم مزایای بسیاری که این دستگاه دارد ممکن است همچنان برخی از افراد در استفاده از این دستگاه مردد باشند و برخی سؤالات در ذهن آن‌ها در زمینه خطرات هایفوتراپی صورت ایجاد شده باشد که در ادامه به این سؤالات پاسخ داده‌ایم.

آیا هایفو خطر فلج صورت را دارد؟

اگر پزشک آناتومی و فیزیولوژی اعصاب صورت را درک نکند و از امواج غیرضروری استفاده کند، ممکن است فلج موقت صورت رخ دهد. اگر هایفوتراپی توسط پزشک متخصص و با تجربه انجام نشود که متناسب با شرایط فرد امواج آن تنظیم شود احتمال آسیب به اعصاب صورت وجود دارد اما در صورت مراجعه به مرکز معتبر زیبایی، ضربه زدن به این اعصاب بسیار نادر است.

آیا هایفو می‌تواند لکه‌های پیری را بدتر کند؟

هایفو از امواج متمرکز اولتراسوند استفاده می‌کند و یک درمان مبتنی بر نور نیست. ملانین فراصوت را جذب نمی‌کند، بنابراین هر رنگی در پوست، مانند لکه‌های افزایش سن، تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد.

چه کسانی نباید هایفوتراپی انجام دهند

هایفوتراپی برای چه افرادی خطر دارد؟

تقریباً هر کسی می‌تواند جوانسازی صورت با هایفوتراپی انجام دهد اما برخی از افراد به دلیل برخی از مشکلات با این فناوری پیشرفته قابل درمان نیستند. هیچ مانعی بر اساس جنسیت، رنگ پوست، نوع پوست یا سن وجود ندارد با این حال، افرادی که پوست پیری دارند، بهترین نتایج را می‌بینند.

انجام هایفو صورت برای برخی از افراد خطر دارد و در صورت وجود شرایط زیر پزشک از انجام این کار خودداری می‌کند. برخی از دلایل ممنوعیت هایفوتراپی برای افراد عبارتند از:

 • افراد دارای عفونت پوستی فعال
 • وجود زخم‌های باز در صورت
 • وجود جوش یا آکنه فعال بر روی پوست
 • کسانی که دارای پروتز در صورت خود هستند
 • افراد کمتر از 30 سال سن
 • زنان باردار
 • افراد داری ایمپلنت‌های دندانی

نتایج انجام هایفو همچنین در افرادی که آسیب شدید ناشی از نور خورشید دارند و افرادی که سیگار می‌کشند کمتر قابل‌مشاهده است. اگر نمی‌توانید به طور طبیعی در یک بازه زمانی معقول بهبود پیدا کنید، هایفو ممکن است بهترین درمان شما نباشد. پوست برای ترمیم و بازسازی باید در سطح پایه عمل کند.

عوارض هایفوتراپی صورت

عوارض هایفوتراپی صورت چیست؟

مانند هر درمان دیگری، هنگام انجام هایفوتراپی صورت ممکن است خطراتی وجود داشته باشد و این خطرات به شرایط بیمار بستگی دارد. پزشکان کلینیک سینایار ما قبل از درمان با شما در مورد هر گونه خطری صحبت می‌کنند، شما می‌توانید بلافاصله پس از درمان انتظار برخی از عوارض جانبی را داشته باشید که باید در عرض 24-48 ساعت از بین بروند. عوارض هایفوتراپی صورت عبارتند از:

 • سرخی
 • تورم خفیف
 • سوزن سوزن شدن یا ناراحتی جزئی در طول درمان (در صورت لزوم، با داروهای مسکن کاهش می‌یابد)
 • برخی از افراد برای چند روز تا یک هفته پس از درمان احساس گزگز می‌کنند
 • به ندرت، کبودی یا بی‌حسی که در عرض چند روز از بین می‌رود

در دستگاه هایفوتراپی، کارتریج‌های چند عمقی مجهز به انرژی اولتراسوند تنها لایه‌های خاصی از پوست را بدون آسیب رساندن به بافت مجاور هدف قرار می‌دهند.

0/5 (0 نظر)

مقالات مرتبط

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجموعه کلینیک‌های سینایار در حال حاضر در شهرهای اصفهان، کیش و مسقط (کشور عمان) دایر می‌باشند و به صورت تخصصی در زمینه پوست، مو و زیبایی فعالیت دارند

ساعات کاری کلینیک
شنبه تا چهارشنبه 8 الی 18
پنج‌شنبه: 8 الی 12