هایفوتراپی چیست و چه کاربردهایی دارد ؟

زمان برای مطالعه: 7 دقیقه

هایفوتراپی یا سونوگرافی متمرکز با شدت بالا (HIFU) یک روش پزشکی کم تهاجمی است که از امواج اولتراسوند برای درمان برخی بیماری‌ها مانند تومور‌ها، فیبروم‌های رحمی و غیره به کار می‌رود. علاوه بر این با تحریک کلاژن‌سازی در زمینه زیبایی برای رفع چین و چروک پوست و لیفتینگ آن بسیار کاربردی و مؤثر است.

هایفوتراپی چیست؟

(HIFU) یک روش پزشکی است که از امواج اولتراسوندبرای درمان برخی از بیماری‌ها از جمله تومور‌ها کاربرد دارد. هایفو یک روش کم تهاجمی است. از اسکن سونوگرافی هایفوتراپی برای اهداف مختلف تصویربرداری استفاده می‌کنند. اولتراسوند از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصاویر یا ویدیو‌های بلادرنگ از اندام‌های داخلی یا سایر بافت‌های نرم استفاده می‌کند.
سونوگرافی متمرکز با شدت بالا (HIFU) یک روش پزشکی غیر تهاجمی است که معمولاً برای سفت کردن و جوانسازی صورت به کار می‌رود. این روش با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا و گرم کردن لایه‌های عمیق‌تر پوست و تولید کلاژن باعث لیفت پوست و جوانسازی آن می‌شود.
یکی از مزایای کلیدی هایفو در زیبایی، کم تهاجمی بودن آن است، به این معنی که نیازی به برش یا جراحی ندارد. این روش از طریق پوست انجام می‌شود و دوره نقاهت کوتاهی دارد. بنابراین هایفو گزینه‌ای جذاب برای کسانی است که به دنبال بهبود ظاهر خود بدون انجام اقدامات اساسی هستند. از هایفو می‌توان برای هدف قرار دادن نواحی خاصی از صورت مانند گردن، غبغب و ابرو برای رفع افتادگی پوست و کاهش چین و چروک استفاده کرد. همچنین می‌توان از آن برای بهبود ظاهر گونه‌ها و خط فک استفاده کرد و ظاهری زیباتر و جوان‌تر به بیماران می‌دهد.

هایفوتراپی برای صورت

علاوه بر لیفت پوست، هایفو تولید کلاژن را افزایش می‌دهد که باعث ظاهری جوان‌تر و درخشان‌تر می‌شود. کلاژن پروتئینی است که به طور طبیعی توسط بدن تولید می‌شود و وظیفه کشسانی و استحکام پوست را بر عهده دارد. با افزایش سن، تولید کلاژن کاهش می‌یابد و منجر به ایجاد چین و چروک و افتادگی پوست می‌شود. هایفو می‌تواند با تحریک تولید الیاف کلاژن و الاستین جدید روند پیری پوست را کاهش دهد.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای HIFU هستند ؟

این درمان روی افراد بالای ۳۰ سال با افتادگی متوسط پوست بهترین نتیجه را دارد. اگر پوست شما بسیار شل یا افتاده باشد، این درمان تأثیر مورد انتظار شما را ندارد، اگرچه پزشک تعیین می‌کند که آیا در این دسته قرار می‌گیرید یا خیر. هایفو برای افرادی که پوست آن‌ها آسیب شدید، ایمپلنت‌های فلزی یا آکنه شدید دارد گزینه مناسبی نیست.

مزایای سونوگرافی متمرکز با شدت بالا و کاربرد آن

هایفو و سایر جایگزین‌های غیرجراحی طی چند سال اخیر محبوبیت زیادی را تجربه کرده‌اند. هایفو مزایای زیبایی شناختی زیادی دارد، از جمله:

 • کاهش چین و چروک
 • لیفت افتادگی پوست گردن
 • لیفت گونه‌ها، ابرو‌ها و پلک‌ها
 • زاویه‌سازی خط فک
 • صاف کردن پوست
 • نیازی به برش جراحی در بدن شما ندارد (غیر تهاجمی است) و از اشعه استفاده نمی‌کند.
 • دقیقاً بافت‌های بیمار را هدف قرار دهد و بافت‌های سالمرا بدون آسیب باقی می‌گذارد.
 • یک روش سرپایی با زمان بهبودی کوتاه است. معمولاً می‌توانید ظرف چند روز به سر کار یا فعالیت‌های قبلی خود بازگردید.

HIFU نسبت به انواع تهاجمی‌تر درمان تومور عوارض جانبی کمتری دارد، از جمله:

 • شیمی درمانی
 • پرتو درمانی
 • جراحی باز

هایفوتراپی صورت

درمان هایفو برای صورت به عنوان یک لیفت صورت غیر تهاجمی عمل می‌کند. پوست را لیفت و سفت می‌کند، چین و چروک‌ها و خطوط ریز را برطرف می‌کند، منافذ را کوچک می‌کند، خط خنده و اخم را هدف قرار می‌دهد. همچنین باعث بهبود رنگ پوست، منافذ و خاصیت ارتجاعی آن می‌شود.
می‌توان از آن برای هدف قرار دادن مناطق خاصی از صورت مانند گردن، خط فک و ابرو استفاده کرد تا ظاهر کلی صورت را بهبود بخشد. علاوه بر این، درمان‌های HIFU ممکن است گزینه مناسبی برای کسانی باشد که می‌خواهند ظاهر خود را بدون انجام اقدامات یا برش‌های بزرگ بهبود بخشند.

کاربردهای هایفوتراپی صورت

هایفوتراپی غبغب

هایفو تراپی یکی از روش‌های غیر تهاجمی برای از بین بردن غبغب است در این روش از امواج فراصوت برای تجزیه و از بین بردن چربی‌های انباشته شده در ناحیه غبغب استفاده می‌شود. دستگاه هایفو باعث لیفت و جوانسازی ناحیه غبغب می‌شود. در این روش امواج اولتراسوند در عمق 4 تا 4.5 میلی متری زیر پوست صورت نفوذ می‌کند و با گرمای تولید شده سلول‌های چربی زیر چانه از بین رفته و تولید کلاژن در پوست تحریک می‌شود.

هایفوتراپی مو

درمان هایفو مو یک درمان مدرن و موثر برای کسانی است که به دنبال بهبود سلامت موهای خود بدون جراحی تهاجمی هستند. هایفوتراپی باعث تحریک رشد مو، کاهش ریزش مو و بهبود سلامت پوست سر می‌شود بنابراین تعجبی ندارد که محبوبیت زیادی به دست آورده است.

درمان هایفو برای بینی

بسیاری از افراد که بینی گوشتی دارند از نتیجه عمل جراحی راضی نیستند بنابراین می‌توانند از مزایای هایفوتراپی بهره‌مند شوند. در این روش با تحریک تولید کلاژن باعث بهبود فرم بینی می‌شود بدون اینکه نیار به عمل جراحی داشته باشد. هایفوتراپی برای بینی با ترکیب با روش‌های دیگر زیبایی مانند تزریق فیلر می‌تواند بهترین نتیجه را برای شما داشته باشد. البته هایفوتراپی برای بینی گوشتی بهتر عمل می‌کند.

تاثیر هایفو برای دور چشم

خوشبختانه، هایفو یا اولتراسوند متمرکز با شدت بالا می‌تواند به سفتی، لیفت و جوانسازی پوست کمک کند. در اینجا از امواج اولتراسونیک متمرکز استفاده می‌کنیم که به پوست نفوذ می‌کنند. این امر تولید طبیعی کلاژن را تحریک می‌کند و پوست را بازسازی می‌کند. در نتیجه پف‌ دور چشم کاهش می‌یابد و پوست اطراف چشم لیفت می‌شود.

درمان هایفو برای شکم

هایفو برای کانتورینگ بدن بعد از بارداری، کاهش چربی شکم، پهلو، ران‌ها و زیر باسن‌ایده‌آل است. حتی می‌تواند پوست زانو‌ها و بازو‌ها را سفت کند. هایفو یک درمان بسیار مؤثر برای کاهش چربی و در عین حال سفت کردن پوست است.

آیا درمان هایفو ضرر دارد؟

آیا درمان هایفو ضرر دارد؟

هایفو می‌تواند برای بیماران کمی ناراحت‌کننده باشد، اما معمولاً قابل تحمل است. نیازی به بی‌حسی ندارد.
برخی از افراد هایفو تراپی را به عنوان احساسی مانند پالس‌های الکتریکی کوچک یا احساس گزگز توصیف می‌کنند. بدون درد نیست اما کاملاً قابل تحمل است و ممکن است در نواحی مختلف صورت یا بدن شما احساس متفاوتی داشته باشد.
هایفو همچنین جایگزینی برای لیفت صورت یا لیپوساکشن است کهممکن است آسیب بیشتر و دوره نقاهت طولانی داشته باشد. در مقایسه با روش‌های جراحی، هایفو درد کمتری دارد و کم تهاجمی است.

عوارض جانبی هایفوتراپی چیست؟

به طور کلی، شواهد نشان می‌دهد که هایفو عوارض جانبی کمی دارد، اگرچه برخی از افراد ممکن است بلافاصله پس از عمل درد و ناراحتی داشته باشند

مطالعات نشان می‌دهد که هایفوتراپی عارضه جانبی جدی ندارد و پس از مدت کوتاهی کاملاً برطرف می‌شود. اگرچه برخی از عوارض هایفوتراپی طبق تجربه بیماران شامل:

 • تورم خفیف
 • بی حسی
 • قرمزی
 • کبودی
 • راش پوستی

برخی از افرادی که برای صورت یا بدن خود درمان هایفو را دریافت کردند، بلافاصله پس از درمان کمی احساس درد داشتند، اما پس از ۴ هفته، کاملاً برطرف شد.

بیشتر بخوانید
هایفوتراپی همانند دیگر عمل‌های زیبایی ممکن است یکسری عوارض و خطرات داشته باشد که جهت آشنایی با آن‌ها و نحوه پیشگیری و درمان آن می‌توانید به مطلب عوارض هایفوتراپی مراجعه نمایید.

هایفو برای درمان چه بیماری‌هایی مؤثر است؟

از اولتراسوند متمرکز با شدت بالا (HIFU) برای درمان انواع بیماری استفاده می‌شود. یکی از کاربرد‌های رایج، درمان برخی از تومور‌های بدخیم (سرطانی) و خوش خیم (غیر سرطانی) است، از جمله تومور‌های موجود در:

 • استخوان‌ها
 • مغز
 • پستان
 • بافت همبند
 • مری
 • کلیه
 • کبد
 • پانکراس
 • پروستات

نظر کسانی که هایفوتراپی انجام داده اند

همچنین از هایفو برای درمان موارد زیر استفاده می‌شود:

 • فیبروئید رحم
 • لرزشی که با دارو قابل کنترل نیست.
 • بیماری پارکینسون زمانی که علامت اصلی آن لرزش است.
 • درد متاستاتیک رشد استخوان
 • ندول‌های تیروئید

محققان پزشکی در حال حاضر در حال بررسی چندین بیماری و مسائل دیگری هستند که HIFU می‌تواند درمان کند.

دوره نقاهت هایفو چقدر است؟

هر فرد منحصر به فرد است و استفاده از هایفو برای درمان پزشکی متفاوت است. به طور کلی، هایفو نسبت به سایر روش‌های درمانی، زمان بهبودی سریع‌تری دارد.

پزشک اطلاعات لازم در مورد زمان مورد نیاز برای دوره نقاهت و اینکه چه مدت طول می‌کشد تا پس از عمل هایفو بهبود یابید را ارائه می‌دهد.

0/5 (0 نظر)
Avatar

دکتر پارسا نوایی

مجموعه کلینیک‌های سینایار با مدیریت دکتر پارسا نوایی (عضو انجمن بین‌المللی کاشت مو و ابرو) با چند شعبه در شهرهای اصفهان، کیش و مسقط (کشور عمان) به صورت تخصصی در زمینه پوست، مو و زیبایی فعالیت دارند. مجموعه سینایار با پشتوانه اعتماد مراجعین و تجربه بیش از یک دهه فعالیت در این زمینه و ارتقا مستمر کیفیت خدمات ارائه شده، شرکت در کنگره‌ها و همایش‌های بین‌المللی و استفاده از به‌روزترین تجهیزات و دستگاه‌ها به همراه پرسنل حرفه‌ای و آموزش دیده توانسته به رضایت حداکثری مراجعین داخلی و خارجی دست پیدا کند و توان رقابت بالایی با دیگر مراکز داخلی و خارجی را داشته باشد.

مقالات مرتبط

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجموعه کلینیک‌های سینایار در حال حاضر در شهرهای اصفهان، کیش و مسقط (کشور عمان) دایر می‌باشند و به صورت تخصصی در زمینه پوست، مو و زیبایی فعالیت دارند

ساعات کاری کلینیک
شنبه تا چهارشنبه 8 الی 18
پنج‌شنبه: 8 الی 12