افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس و نحوه درمان

زمان برای مطالعه: 8 دقیقه

افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس جزء یکی از عوارض بوتاکس محسوب می‌شود که برخی از افراد دچار این عارضه می‌شوند. با توجه این که بوتاکس کاربرد گسترده‌ای در زیبایی و درمان برخی از بیماری‌ها دارد اما ممکن است برای برخی از افراد عوارض ناخواسته‌ای از جمله پتوز پلک یا افتادگی پلک ایجاد کند.

با توجه به این که عارضه افتادگی پلک در اثر تزریق بوتاکس ممکن است تا چندین ماه فرد را درگیر کند اگر قصد انجام تزریق بوتاکس به نواحی مختلف صورت را دارید و می‌خواهید دچار این عارضه نشوید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. در ادامه به طور کامل علت افتادگی پلک بعد از بوتاکس و روش‌های جلوگیری از افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس توضیح داده شده است.

افتادگی پلک بعد از بوتاکس

چرا بعد از بوتاکس پلک‌ها افتادگی دارند؟

تزریق بوتاکس یکی از محبوب‌ترین عمل‌های زیبایی است که می‌توانید بدون جراحی انجام دهید. آن‌ها «نوروتوکسین‌ها» هستند، داروهایی که ماهیچه‌های خاصی را شل می‌کنند تا چین و چروک‌های آن نواحی را کاهش دهند

بوتاکس نتایج شگفت‌انگیزی برای کاهش چین و چروک ارائه می‌دهد اما برخی از بیماران عوارض جانبی ناخواسته‌ای را تجربه می‌کنند. شایع‌ترین آن‌ها مانند کبودی، خفیف هستند و پس از چند روز فروکش می‌کنند، در حالی که برخی دیگر می‌توانند تا زمانی که نوروتوکسین (بوتاکس) از بین برود، باقی بمانند.

یکی از این عوارض طولانی‌مدت، افتادگی پلک است. در کمتر از 1 درصد از بیمارانی که درمان خود را توسط پزشک متخصص و باتجربه انجام می‌دهند، رخ می‌دهد. با این حال، هنگامی که تزریق بوتاکس توسط پزشک غیرمتخصص انجام شود، خطر افتادگی پلک افزایش می‌یابد. در این مقاله علت بروز افتادگی پلک بعد از بوتاکس و نحوه جلوگیری یا اصلاح این عارضه توضیح داده شده است.

مشاوره رایگان تزریق بوتاکس

برای جلوگیری از افتادگی پلک بعد از بوتاکس فقط کافی است به بهترین دکتر تزریق بوتاکس در اصفهان مراجعه نمایید. جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت با کارشناسان کلینیک سینایار تماس حاصل نمایید.

جهت دریافت مشاوره تلفنی کلیک نمایید

علت افتادگی پلک بعد از بوتاکس چیست؟

این داروها معمولاً در صورت تزریق توسط یک پزشک متخصص بی‌خطر هستند اما ممکن است عوارض جانبی داشته باشند. شایع‌ترین واکنش منفی به تزریق به صورت، افتادگی پلک است که به آن پتوز یا بلفاروپتوز نیز می‌گویند. اکثر افراد بعد از تزریق بوتاکس این مشکل را ندارند حدود 5 درصد از افرادی که بوتاکس انجام می‌دهند دچار افتادگی پلک می‌شوند. اگر یک پزشک ماهر تزریق را انجام دهد، این عدد به کمتر از 1٪ کاهش می‌یابد. شما باید تزریق بوتاکس را فقط در یک محیط پزشکی اعم از مطب یا کلینیک معتبر دریافت کنید.

افتادگی پلک (پتوز) در دو حالت رخ می‌دهد که دلایل آن عبارتند از:

  1. تزریق بوتاکس برای رفع خطوط پیشانی: پس از تزریق بوتاکس به پیشانی برای رفع چین و چروک و خطوط پیشانی، زمانی که سم به عضله فرونتالیس گسترش می‌یابد، ابرو بیش از حد شل می‌شود و پلک بالایی را فشار می‌دهد.
  2. تزریق بوتاکس برای رفع خط اخم: پس از درمان بوتاکس برای خطوط گلابلار (اخم)، هنگامی که داروی بوتاکس به عضله بالابرنده که پلک بالایی را کنترل می‌کند، منتشر می‌شود باعث ایجاد بلفاروپتوز در فرد می‌شود.

اگر پزشک بیش از حد لازم، بوتاکس تزریق کند یا آن را در محل نامناسب تزریق کند، ممکن است پس از انجام بوتاکس، پلک‌ها افتادگی داشته باشند. در موارد نادر، نوروتوکسین به عضله نامناسب گسترش می‌یابد و زمانی که بیمار دستورات بعد از تزریق بوتاکس مانند دراز کشیدن یا خم شدن را رعایت ن می‌کند، باعث افتادگی پلک می‌شود.

علت افتادگی پلک بعد از بوتاکس

علائم افتادگی پلک بعد از بوتاکس

اگر فردی بخواهد دچار این عارضه شود معمولاً چند روز تا یک هفته پس از دریافت بوتاکس علائم افتادگی پلک را مشاهده خواهید کرد. این علائم ممکن است در ابتدا ضعیف باشند و به مرور فرد را دچار مشکل کنند علائم اولیه بلفاروپتوز بعد از تزریق بوتاکس عبارتند از:

سنگینی چشم: احساس سنگینی در پلک شما وجود دارد که در طول روز بدتر می‌شود.

تنبلی چشم: شما نمی‌توانید چشم خود را به طور کامل باز کنید. اگر افتادگی شدید باشد، می‌تواند بینایی شما را تحت تأثیر قرار دهد.

مشکل در کارهای روزمره: ممکن است برای انجام کارهایی مانند آرایش چشم مشکل داشته باشید.

درمان افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس

بیشتر اوقات، این وضعیت پس از 3 یا 4 هفته یا زمانی که نوروتوکسین از بین می‌رود، بهبود می‌یابد. (اثرات در حدود 3-4 ماه یا بیشتر از بین می‌روند). اگر بیمار پس از بوتاکس دچار افتادگی پلک شود، پزشک می‌تواند درمان‌های زیر را برای بهبود وضعیت بیمار توصیه کند.

در جدول زیر به طور مختصر به معرفی روش‌های درمان افتادگی پلک بعد از بوتاکس اشاره شده است و در ادامه هر یک از این روش‌ها به طور کامل توضیح داده شده‌اند.

روش‌های درمان افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس
استفاده از قطره‌های چشم
ماساژ چشم
لیفت ابرو با بوتاکس
بلفاروپلاستی (جراحی پلک)

 

استفاده از قطره‌های چشم

پزشک می‌تواند قطره چشمی خاصی مانند آپراکلونیدین تجویز کند که به گیرنده‌های عضلانی سیگنال می‌دهد که منقبض شوند و پلک را 1 تا 2 میلی‌متر بالا می‌برد. بسته به ارزیابی پزشک، به احتمال زیاد نیاز به استفاده از 1 تا 2 قطره سه بار در روز دارید.

قطره‌های چشمی مانند آپراکلونیدین و بریمونیدین که ماهیچه‌های چشم را سفت می‌کند و پلک را بالا می‌برد.

ماساژ چشم

یکی از گزینه‌های درمان افتادگی پلک بعد از بوتاکس این است که عضله افتاده را تمرین دهید یا آن را بیدار کنید. متخصصان توصیه می‌کنند پلک آسیب‌دیده را با پشت مسواک برقی به مدت چند دقیقه در روز ماساژ دهید.

این به تحریک عضله و کاهش زمان لازم برای حل شدن بوتاکس کمک می‌کند. قبل از ماساژ ناحیه درمان، صبر کنید تا حداقل یک روز کامل از تزریق بوتاکس شما بگذرد. برای تحریک عضلات چشم، ناحیه اطراف چشم را ماساژ دهید.

لیفت ابرو با بوتاکس

افزودن بوتاکس بیشتر ایده خوبی به نظر نمی‌رسد اما تزریق به عضله کاهش‌دهنده می‌تواند ظاهر شما را متقارن‌تر کند و سنگینی در ابرو را کاهش دهد و به رفع یا کاهش افتادگی پلک نیز کمک کند.

تزریق بوتاکس زیر دُم ابرو می‌تواند آن را کمی بازتر کند و با شل شدن بیش از حد عضلات ابرو مقابله کند و افتادگی پلک را برطرف کند. در حالت ایده آل، بیماران باید تا 14 روز منتظر بمانند تا بررسی کنند که آیا دچار افتادگی ابرو یا ضعف در عضله پیشانی شده‌اند یا خیر و بعد از آن تصمیم نهایی برای درمان این مشکل بگیرند.

لیفت ابرو با بوتاکس

بلفاروپلاستی

گاهی اوقات، پوست اضافی در پلک بالایی وجود دارد و بعد از تزریق نادرست بوتاکس باعث تشدید افتادگی پلک می‌شود که با محصولات نوروتوکسین قابل درمان نیست. اگر این مورد برای شما صادق است، لیفت چشم یا جراحی پلک می‌تواند بهترین راه‌حل برای برداشتن پوست اضافی، کاهش کیسه‌ها یا چربی و افتادگی پلک باشد.

شاید بتوان گفت: در افرادی که قبل از تزریق بوتاکس کمی افتادگی پلک داشته‌اند و بعد از ترزیق میزان آن بیشتر شده است و هیچ یک از روش‌های درمانی که در بالا به آن‌ها اشاره شده برای آن‌ها موثر نبوده است تنها راه‌حل فقط برای رهایی از این مشکل فقط عمل جراحی پلک یا بلفاروپلاستی باشد. اگرچه ممکن است در ابتدا ترسناک به نظر برسد، صحبت با یک جراح چشم ماهر ممکن است بتواند به کاهش نگرانی شما کمک کند.

بیشتر بخوانید
خشکی چشم یکی از عوارض شایع تزریق بوتاکس است که بسیاری از افراد بعد از تزریق دچار این عارضه می‌شوند، جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد این عارضه و نحوه درمان آن فقط کافی است به مطلب خشکی چشم بعد از تزریق بوتاکس مراجعه نمایید.

افتادگی پلک بعد از بوتاکس چقدر طول می‌کشد؟

پزشکانی که در انجام تزریق بوتاکس خبره هستند، دقیقاً می‌دانند که برای جلوگیری از عوارض جانبی در کدام ناحیه و تا چند میلی‌متر بوتاکس را به زیر پوست تزریق کنند. افتادگی پلک اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که فردی یا پزشکی که تزریق بوتاکس را انجام می‌دهد، آموزش مناسب و تجربه کافی نداشته باشد.

این افراد ممکن است، بوتاکس را در ناحیه اشتباه تزریق کنند یا از دوز بسیار بالا استفاده کنند که منجر به ضعف و افتادگی عضلات می‌شود. هنگام پیش آمدن عارضه پتوز بعد از بوتاکس، ممکن است برای باز کردن کامل چشم‌ها یا مشکلات بینایی مشکل داشته باشید.

افتادگی پلک می‌تواند از چند هفته تا چند ماه یا تا زمانی که بوتاکس از بین برود ادامه داشته باشد. بیماران معمولاً اولین علائم این عارضه جانبی را در هفته اول مشاهده می‌کنند.

افتادگی پلک بعد از بوتاکس چقدر طول می‌کشد؟

چگونه از افتادگی پلک در اثر بوتاکس جلوگیری کنیم؟

قبل از انجام بوتاکس، یاد بگیرید که چگونه می‌توانید خطر عوارض جانبی از جمله افتادگی پلک را کاهش دهید. نکات مهم و ضروری که قبل از انجام بوتاکس باید رعایت کنید تا دچار افتادگی پلک نشوید، عبارتند از:

مراجعه به پزشک متخصص و باتجربه

بهترین راه برای جلوگیری از افتادگی پلک در اثر بوتاکس، برنامه‌ریزی برای درمان با یک پزشک ماهر و متخصص در این نوع روش است. آن‌ها دقیقا می‌دانند که کجا و چه مقدار از بوتاکس را برای نتایج ایمن و مؤثر تزریق کنند.

مطلع کردن پزشک از سابقه بیماری یا حساسیت دارویی

در صورت داشتن بیماری خاص یا حساسیت دارویی پزشک را مطلع کنید. پزشکان معمولاً از بیماران می‌خواهند که تاریخچه پزشکی خود و داروها و مکمل‌هایی را که مصرف می‌کنند با آن‌ها در میان بگذارند زیرا برخی شرایط و داروها خطر عوارض جانبی را افزایش می‌دهند. پزشکان این اطلاعات را ارزیابی کرده و نحوه کاهش خطر (به تعویق انداختن درمان، قطع دارو و غیره) را تعیین می‌کنند.

قبل از درمان، اگر داروی خاصی مصرف کرده‌اید حتما به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین در صورت مصرف دارو به آن‌ها اطلاع دهید، به خصوص:

  • داروهای شل کننده‌های عضلانی
  • داروهای خواب
  • رقیق‌کننده‌های خون
  • داروی آلرژی

پزشک شما همچنین باید در مورد سابقه پزشکی شما بپرسد. افرادی که دارای شرایط پزشکی مانند جراحی قبلی صورت یا سابقه فلج بل هستند ممکن است پس از تزریق بوتاکس برای رفع چین و چروک دچار افتادگی پلک شوند. سن شما، آسیب‌های ناشی از نور خورشید و سایر عوامل سبک زندگی نیز می‌توانند بر نحوه پاسخ شما به درمان تأثیر بگذارند.

جلوگیری از افتادگی پلک بعد از بوتاکس

تزریق برندهای معتبر بوتاکس

قبل از تزریق بوتاکس بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا تأیید کند که تزریق بوتولینوم (بوتاکس) از یک سازنده برند معروف است. اگر می‌خواهید بعد از تزریق بوتاکس دچار عوارض جدی و ناخوشایند از جمله پتوز پلک نشوید مراجعه به یک مرکز معتبر که از برندهای معتبر بوتاکس استفاده می‌کند، بسیار ضروری است.

رعایت دقیق مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس

رفتارهای خاص قبل و بعد از تزریق بوتاکس، خطر عوارض جانبی را افزایش می‌دهد. موارد زیر ممکن است باعث حرکت بوتاکس به مناطق دیگر و افتادگی پلک شود:

  • خم شدن یا دراز کشیدن
  • فشار به ناحیه تحت درمان
  • ورزش
  • حرکات شدید سر

به پزشک خود گوش دهید و تمام نکات مراقبت‌های بعد را برای دستیابی به نتایج مطلوب دنبال کنید.

3.5/5 (2 نظر)
Avatar

دکتر پارسا نوایی

مجموعه کلینیک‌های سینایار با مدیریت دکتر پارسا نوایی (عضو انجمن بین‌المللی کاشت مو و ابرو) با چند شعبه در شهرهای اصفهان، کیش و مسقط (کشور عمان) به صورت تخصصی در زمینه پوست، مو و زیبایی فعالیت دارند. مجموعه سینایار با پشتوانه اعتماد مراجعین و تجربه بیش از یک دهه فعالیت در این زمینه و ارتقا مستمر کیفیت خدمات ارائه شده، شرکت در کنگره‌ها و همایش‌های بین‌المللی و استفاده از به‌روزترین تجهیزات و دستگاه‌ها به همراه پرسنل حرفه‌ای و آموزش دیده توانسته به رضایت حداکثری مراجعین داخلی و خارجی دست پیدا کند و توان رقابت بالایی با دیگر مراکز داخلی و خارجی را داشته باشد.

مقالات مرتبط

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجموعه کلینیک‌های سینایار در حال حاضر در شهرهای اصفهان، کیش و مسقط (کشور عمان) دایر می‌باشند و به صورت تخصصی در زمینه پوست، مو و زیبایی فعالیت دارند

ساعات کاری کلینیک
شنبه تا چهارشنبه 8 الی 18
پنج‌شنبه: 8 الی 12