افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس و نحوه درمان

زمان برای مطالعه: 6 دقیقه

افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس جزء یکی از عوارض بوتاکس محسوب می‌شود که برخی از افراد دچار این عارضه می‌شوند. با توجه این که بوتاکس کاربرد گسترده‌ای در زیبایی و درمان برخی از بیماری‌ها دارد اما ممکن است برای برخی از افراد عوارض ناخواسته‌ای از جمله پتوز پلک یا افتادگی پلک ایجاد کند.

با توجه به این که عارضه افتادگی پلک در اثر تزریق بوتاکس ممکن است تا چندین ماه فرد را درگیر کند اگر قصد انجام تزریق بوتاکس به نواحی مختلف صورت را دارید و می‌خواهید دچار این عارضه نشوید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. در ادامه به طور کامل علت افتادگی پلک بعد از بوتاکس و روش‌های جلوگیری از افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس توضیح داده شده است.

افتادگی پلک بعد از بوتاکس

چرا بعد از بوتاکس پلک‌ها افتادگی دارند؟

تزریق بوتاکس یکی از محبوب‌ترین عمل‌های زیبایی است که می‌توانید بدون جراحی انجام دهید. آن‌ها «نوروتوکسین‌ها» هستند، داروهایی که ماهیچه‌های خاصی را شل می‌کنند تا چین و چروک‌های آن نواحی را کاهش دهند

بوتاکس نتایج شگفت‌انگیزی برای کاهش چین و چروک ارائه می‌دهد اما برخی از بیماران عوارض جانبی ناخواسته‌ای را تجربه می‌کنند. شایع‌ترین آن‌ها مانند کبودی، خفیف هستند و پس از چند روز فروکش می‌کنند، در حالی که برخی دیگر می‌توانند تا زمانی که نوروتوکسین (بوتاکس) از بین برود، باقی بمانند.

یکی از این عوارض طولانی‌مدت، افتادگی پلک است. در کمتر از 1 درصد از بیمارانی که درمان خود را توسط پزشک متخصص و باتجربه انجام می‌دهند، رخ می‌دهد. با این حال، هنگامی که تزریق بوتاکس توسط پزشک غیرمتخصص انجام شود، خطر افتادگی پلک افزایش می‌یابد.

در این مقاله علت بروز افتادگی پلک بعد از بوتاکس و نحوه جلوگیری یا اصلاح این عارضه توضیح داده شده است.

علت افتادگی پلک بعد از بوتاکس چیست؟

این داروها معمولاً در صورت تزریق توسط یک پزشک متخصص بی‌خطر هستند اما ممکن است عوارض جانبی داشته باشند. شایع‌ترین واکنش منفی به تزریق به صورت، افتادگی پلک است که به آن پتوز یا بلفاروپتوز نیز می‌گویند. اکثر افراد بعد از تزریق بوتاکس این مشکل را ندارند حدود 5 درصد از افرادی که بوتاکس انجام می‌دهند دچار افتادگی پلک می‌شوند. اگر یک پزشک ماهر تزریق را انجام دهد، این عدد به کمتر از 1٪ کاهش می‌یابد. شما باید تزریق بوتاکس را فقط در یک محیط پزشکی اعم از مطب یا کلینیک معتبر دریافت کنید.

افتادگی پلک (پتوز) در دو حالت رخ می‌دهد که دلایل آن عبارتند از:

  1. تزریق بوتاکس برای رفع خطوط پیشانی: پس از تزریق بوتاکس به پیشانی برای رفع چین و چروک و خطوط پیشانی، زمانی که سم به عضله فرونتالیس گسترش می‌یابد، ابرو بیش از حد شل می‌شود و پلک بالایی را فشار می‌دهد.
  2. تزریق بوتاکس برای رفع خط اخم: پس از درمان بوتاکس برای خطوط گلابلار (اخم)، هنگامی که داروی بوتاکس به عضله بالابرنده که پلک بالایی را کنترل می‌کند، منتشر می‌شود باعث ایجاد بلفاروپتوز در فرد می‌شود.

اگر پزشک بیش از حد لازم، بوتاکس تزریق کند یا آن را در محل نامناسب تزریق کند، ممکن است پس از انجام بوتاکس، پلک‌ها افتادگی داشته باشند. در موارد نادر، نوروتوکسین به عضله نامناسب گسترش می‌یابد و زمانی که بیمار دستورات بعد از تزریق بوتاکس مانند دراز کشیدن یا خم شدن را رعایت ن می‌کند، باعث افتادگی پلک می‌شود.

علت افتادگی پلک بعد از بوتاکس

علائم افتادگی پلک بعد از بوتاکس

اگر فردی بخواهد دچار این عارضه شود معمولاً چند روز تا یک هفته پس از دریافت بوتاکس علائم افتادگی پلک را مشاهده خواهید کرد. این علائم ممکن است در ابتدا ضعیف باشند و به مرور فرد را دچار مشکل کنند علائم اولیه بلفاروپتوز بعد از تزریق بوتاکس عبارتند از:

سنگینی چشم: احساس سنگینی در پلک شما وجود دارد که در طول روز بدتر می‌شود.

تنبلی چشم: شما نمی‌توانید چشم خود را به طور کامل باز کنید. اگر افتادگی شدید باشد، می‌تواند بینایی شما را تحت تأثیر قرار دهد.

مشکل در کارهای روزمره: ممکن است برای انجام کارهایی مانند آرایش چشم مشکل داشته باشید.

درمان افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس

بیشتر اوقات، این وضعیت پس از 3 یا 4 هفته یا زمانی که نوروتوکسین از بین می‌رود، بهبود می‌یابد. (اثرات در حدود 3-4 ماه یا بیشتر از بین می‌روند). اگر بیمار پس از بوتاکس دچار افتادگی پلک شود، پزشک می‌تواند درمان‌های زیر را برای بهبود وضعیت بیمار توصیه کند.

در جدول زیر به طور مختصر به معرفی روش‌های درمان افتادگی پلک بعد از بوتاکس اشاره شده است و در ادامه هر یک از این روش‌ها به طور کامل توضیح داده شده‌اند.

روش‌های درمان افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس
استفاده از قطره‌های چشم
ماساژ چشم
لیفت ابرو با بوتاکس
بلفاروپلاستی (جراحی پلک)

 

استفاده از قطره‌های چشم

پزشک می‌تواند قطره چشمی خاصی مانند آپراکلونیدین تجویز کند که به گیرنده‌های عضلانی سیگنال می‌دهد که منقبض شوند و پلک را 1 تا 2 میلی‌متر بالا می‌برد. بسته به ارزیابی پزشک، به احتمال زیاد نیاز به استفاده از 1 تا 2 قطره سه بار در روز دارید.

قطره‌های چشمی مانند آپراکلونیدین و بریمونیدین که ماهیچه‌های چشم را سفت می‌کند و پلک را بالا می‌برد.

ماساژ چشم

یکی از گزینه‌های درمان افتادگی پلک بعد از بوتاکس این است که عضله افتاده را تمرین دهید یا آن را بیدار کنید. متخصصان توصیه می‌کنند پلک آسیب‌دیده را با پشت مسواک برقی به مدت چند دقیقه در روز ماساژ دهید.

این به تحریک عضله و کاهش زمان لازم برای حل شدن بوتاکس کمک می‌کند. قبل از ماساژ ناحیه درمان، صبر کنید تا حداقل یک روز کامل از تزریق بوتاکس شما بگذرد. برای تحریک عضلات چشم، ناحیه اطراف چشم را ماساژ دهید.

لیفت ابرو با بوتاکس

افزودن بوتاکس بیشتر ایده خوبی به نظر نمی‌رسد اما تزریق به عضله کاهش‌دهنده می‌تواند ظاهر شما را متقارن‌تر کند و سنگینی در ابرو را کاهش دهد و به رفع یا کاهش افتادگی پلک نیز کمک کند.

تزریق بوتاکس زیر دُم ابرو می‌تواند آن را کمی بازتر کند و با شل شدن بیش از حد عضلات ابرو مقابله کند و افتادگی پلک را برطرف کند. در حالت ایده آل، بیماران باید تا 14 روز منتظر بمانند تا بررسی کنند که آیا دچار افتادگی ابرو یا ضعف در عضله پیشانی شده‌اند یا خیر و بعد از آن تصمیم نهایی برای درمان این مشکل بگیرند.

بلفاروپلاستی

گاهی اوقات، پوست اضافی در پلک بالایی وجود دارد و بعد از تزریق نادرست بوتاکس باعث تشدید افتادگی پلک می‌شود که با محصولات نوروتوکسین قابل درمان نیست. اگر این مورد برای شما صادق است، لیفت چشم یا جراحی پلک می‌تواند بهترین راه‌حل برای برداشتن پوست اضافی، کاهش کیسه‌ها یا چربی و افتادگی پلک باشد.

شاید بتوان گفت: در افرادی که قبل از تزریق بوتاکس کمی افتادگی پلک داشته‌اند و بعد از ترزیق میزان آن بیشتر شده است و هیچ یک از روش‌های درمانی که در بالا به آن‌ها اشاره شده برای آن‌ها موثر نبوده است تنها راه‌حل فقط برای رهایی از این مشکل فقط عمل جراحی پلک یا بلفاروپلاستی باشد.

اگرچه ممکن است در ابتدا ترسناک به نظر برسد، صحبت با یک جراح چشم ماهر ممکن است بتواند به کاهش نگرانی شما کمک کند.

0/5 (0 نظر)

مقالات مرتبط

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجموعه کلینیک‌های سینایار در حال حاضر در شهرهای اصفهان، کیش و مسقط (کشور عمان) دایر می‌باشند و به صورت تخصصی در زمینه پوست، مو و زیبایی فعالیت دارند

ساعات کاری کلینیک
شنبه تا چهارشنبه 8 الی 18
پنج‌شنبه: 8 الی 12