درمان خطوط پنجه کلاغی دور چشم

زمان برای مطالعه: 6 دقیقه

خطوط پنجه کلاغی دور چشم، خطوطی هستند که از گوشه چشم ساطع می‌شوند و باعث می‌شوند پوست اطراف چشم شما جوانی و شادابی خود را از دست بدهند. روش‌های مختلفی از جمله استفاده از کرم‌های موضعی، بوتاکس، لیزر و گزینه‌های دیگر می‌توانند خطوط پنجه کلاغی را از بین ببرند یا ظاهر آن‌ها را کاهش دهند همچنین رعایت یکسری نکات پیشگیرانه نیز ممکن است در این زمینه کمک‌کننده باشد.

با توجه به به این که پوست دور چشم تأثیر شگرفی در زیبایی دارد ایجاد انواع خطوط و چین و چروک در این ناحیه بر روی زیبایی چهره تأثیر دارد به همین دلیل روش‌های مختلفی جهت جوانسازی دور چشم متناسب با نوع چین و چروک و نیاز هر فرد وجود دارد. خطوط پنجه کلاغی یکی از چین و چروک‌ها رایج در دور چشم است که افراد بسیاری درگیر آن هستند که در ادامه به طور اختصاصی روش‌های درمانی مورد استفاده در این زمینه و راه‌های جلوگیری از آن مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

بهترین کرم دور چشم برای چروک پنجه کلاغی

خطوط پنجه کلاغی دور چشم چیست؟

ناحیه ظریف اطراف چشم در برابر ایجاد علائم پیری آسیب‌پذیر است. خطوط یا چین و چروک‌ها، مانند خطوط پای کلاغی، می‌توانند پویا یا ایستا باشند. چین و چروک‌های پویا زمانی ظاهر می‌شوند که عضلات در حین بیان صورت و گفتار منقبض می‌شوند برعکس، چین و چروک‌های ساکن یا ایستا زمانی که صورت در حال استراحت است قابل مشاهده است اما ممکن است با انقباض عضلانی آشکارتر شود. با گذشت زمان، خطوط پویا ایستا می‌شوند.

اگر فردی بخواهد خطوط پای کلاغی را درمان کند، برخی از گزینه‌های موجود شامل کرم‌های موضعی و بوتاکس هستند. افراد همچنین می‌توانند از تکنیک‌های مختلفی برای پوشاندن و پنهان کردن خطوط پای کلاغی اطراف چشم استفاده کنند.

با توجه به ظرافت پوست دور چشم ناحیه اطراف چشم سریع‌تر در معرض علائم پیری است. پیری پوست یک فرآیند طبیعی است که این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که پوست به تدریج رشته‌های کلاژن و الاستین حمایتی خود را از دست می‌دهد که به سفت نگه داشتن آن کمک می‌کنند. همان‌طور که این پروتئین‌ها شروع به ناپدید شدن می‌کنند، پوست شل می‌شود و به این راحتی شکل خود را حفظ نمی‌کند.

پیری طبیعی، حالات چهره، قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش و سیگار کشیدن برخی از عواملی هستند که می توانند بر خاصیت ارتجاعی پوست تأثیر بگذارند و منجر به ایجاد چین و چروک شوند.

خطوط پنجه کلاغی، چین و چروک‌های کوچکی است که در اطراف چشم ظاهر می‌شود. هنگامی که ماهیچه‌های چشمی در پلک‌ها منقبض می‌شوند تا باز و بسته شوند، می‌تواند ظاهر پای کلاغی را برجسته کند، این ماهیچه‌ها در هنگام لبخند زدن نیز منقبض می‌شوند.

بهترین درمان خطوط پنجه کلاغی

روش‌های درمان خطوط پنجه کلاغی دور چشم

راهکارهای مختلفی جهت درمان خطوط پنجه کلاغی دور چشم مورد استفاده قرار می‌گیرد که ممکن است متناسب با تشخیص پزشک یک روش یا ترکیبی از راهکارهای موجود برای درمان این خطوط در نظر گرفته شود. در ادامه انواع روش‌های درمان خطوط پنجه کلاغی مورد بررسی قرار گرفته‌اند که این روش‌ها متناسب با عمق چین و چروک‌ها و تجویز پزشک برای هر فرد استفاده می‌شود.

انواع روش‌های رفع خطوط پنچه کلاغی دور چشم
کرم‌های موضعی
لایه‌بردارهای شیمیایی
تزریق بوتاکس
استفاده از لیزر

کرم‌های موضعی

کرم‌های حاوی ویتامین A و مشتقات آن، مانند رتینول، برای رفع علائم پیری پوست محبوب هستند، آن‌ها منبع معتبر بسیار موثری در کُند کردن روند پیری هستند. رتینول‌ها تولید کلاژن با منبع مطمئن را تحریک می‌کنند که ممکن است ظاهر خطوط ریز اطراف چشم را کاهش دهد.

یک فرد می‌تواند رتینول کم قدرت را بدون نسخه (OTC) از داروخانه خریداری کند. گزینه‌های قوی‌تر، مانند ترتینوئین، نیاز به نسخه پزشک دارند.

بوتاکس

بوتاکس، پروتئینی است که از سم بوتولینوم ساخته شده است که باکتری کلستریدیوم بوتولینوم آن را تولید می‌کند. این همان سمی است که باعث بیماری بوتولیسم (نوعی مسمومیت غذایی) می‌شود. بوتاکس یک سم است اما وقتی پزشکان به درستی و در دوزهای کم از آن استفاده کنند، می‌تواند فواید درمانی مختلفی داشته باشد.

پزشکان می‌توانند از دوزهای کم بوتاکس برای صاف کردن موقت چین و چروک‌های صورت، از جمله خطوط پای کلاغی استفاده کنند. این تزریق‌ها با فلج کردن عضلات خاص یا مسدود کردن اعصاب عمل می‌کنند که بسته به ناحیه تحت درمان، حدود 3 تا 12 ماه ماندگار هستند. در صورتی که از بوتاکس برای درمان خطوط پنجه کلاغی استفاده می‌کنید ضروری است که یکسری نکات و مراقبت‌ها را رعایت نمایید که عبارتند از:

  • تا ۲۴ ساعت از آرایش کردن خودداری کنید زیرا هنگام آرایش کردن با دست کشیدن به محل تزریق مواد بوتاکس در صورت پخش شده  و باعث ایجادکبودی در صورت می‌شود.
  • تا ۲۴ ساعت از انجام هرگونه فعالیتی که باعث خم شدن می‌شود پرهیز کنید.
  • تا ۶ ساعت از دراز کشیدن خودداری کنید زیرا دراز کشیدن باعث پخش شدن سم در صورت می‌شود.
  • حتی‌الامکان در چند ساعت ابتدایی بعد از تزریق در معرض نور مستقیم خورشید یا حرارت قرار نگیرید یا بعد از آن هم در زمان خروج از خانه حتما از کرم ضدآفتاب استفاده کنید

آموزش تزریق بوتاکس پنجه کلاغی

لایه‌برداری شیمیایی

استفاده از داروهای لایه‌بردار‌های شیمیایی یکی دیگر از روش‌های درمانی جهت رفع خطوط پنجه کلاغی دور چشم است. لایه‌بردارهای شیمیایی می‌توانند به کاهش ظاهر پای کلاغی کمک کنند. این فرآیند شامل استفاده از یک ماده شیمیایی روی پوست برای از بین بردن لایه‌های قدیمی و فوقانی پوست، بازسازی پوست جدید و صاف تر است.

پزشکان ممکن است از مواد شیمیایی مختلفی برای لایه‌برداری پوست استفاده کنند، از جمله اسید تری کلرواستیک (TCA). آن‌ها لایه‌برداری‌های شیمیایی را بر اساس عمق نفوذ آن‌ها به پوست، از لایه‌برداری بسیار سبک با حداکثر ۲۰٪ TCA منبع مطمئن تا لایه‌برداری عمیق با بیش از ۵۰٪ TCA منبع مطمئن طبقه‌بندی می‌کنند.

اثرات و زمان بهبودی بستگی به نوع لایه‌برداری و عمق آن دارد. لایه‌برداری سبک ممکن است به زمان کمی برای بهبود نیاز داشته باشد، در حالی که لایه‌برداری عمیق‌تر ممکن است چندین هفته طول بکشد تا تورم و قرمزی پوست فروکش کند.

استفاده از فیلرهای پوستی

متخصصان پوست ممکن است فیلرهای تزریقی پوستی را برای درمان خطوط پای کلاغی توصیه کنند. رایج‌ترین پرکننده‌های پوستی حاوی اسید هیالورونیک هستند.

(HA) به طور طبیعی در بدن از جمله در مفاصل، چشم‌ها و پوست وجود دارد. هیالورونیک اسید ها ظاهر خطوط و چین و چروک‌ها را کاهش می دهد و تقریبا تأثیرات آن بلافاصله بعد از تزریق قابل مشاهده است.

از بین بردن خطوط پنجه کلاغی نی نی سایت

لایه‌برداری با لیزر

لایه‌برداری با لیزر لایه‌های بالایی پوست را با لیزر حذف می‌کند تا ظاهر چین و چروک و خطوط پنجه کلاغی را بهبود بخشد. لیزر پوست را گرم می‌کند و باعث تولید کلاژن می‌شود و صاف و یکنواخت ترمیم می‌شود.

پزشک معمولاً برای کمک به آرامش و کاهش درد، دارو تجویز می کند. پس از عمل، پزشک ناحیه تحت درمان را پانسمان می‌کند و بهبودی 3 تا 10 روز طول می‌کشد، اگرچه بهبودی کامل ممکن است چند هفته طول بکشد.

0/5 (0 نظر)
Avatar

دکتر پارسا نوایی

مجموعه کلینیک‌های سینایار با مدیریت دکتر پارسا نوایی (عضو انجمن بین‌المللی کاشت مو و ابرو) با چند شعبه در شهرهای اصفهان، کیش و مسقط (کشور عمان) به صورت تخصصی در زمینه پوست، مو و زیبایی فعالیت دارند. مجموعه سینایار با پشتوانه اعتماد مراجعین و تجربه بیش از یک دهه فعالیت در این زمینه و ارتقا مستمر کیفیت خدمات ارائه شده، شرکت در کنگره‌ها و همایش‌های بین‌المللی و استفاده از به‌روزترین تجهیزات و دستگاه‌ها به همراه پرسنل حرفه‌ای و آموزش دیده توانسته به رضایت حداکثری مراجعین داخلی و خارجی دست پیدا کند و توان رقابت بالایی با دیگر مراکز داخلی و خارجی را داشته باشد.

مقالات مرتبط

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجموعه کلینیک‌های سینایار در حال حاضر در شهرهای اصفهان، کیش و مسقط (کشور عمان) دایر می‌باشند و به صورت تخصصی در زمینه پوست، مو و زیبایی فعالیت دارند

ساعات کاری کلینیک
شنبه تا چهارشنبه 8 الی 18
پنج‌شنبه: 8 الی 12